Zajrzyj !

6 zasad bezpiecznej podróży z dzieckiem

Autor dnia 4 lutego 2017

Jak przygotować się do podróży samochodem z dzieckiem, aby nie była ona stresującym przymusem, lecz przyjemnością zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców?

Zawsze wyjeżdżając w dłuższą trasę, powinieneś pamiętać o kilku zasadach i wykonaniu pewnych czynności, aby poprawić bezpieczeństwo swoje (i innych uczestników ruchu). Jednak jeśli w podróż zabierasz małe dziecko, lista zadań do wykonania przed rozpoczęciem jazdy i w jej trakcie nieco się wydłuża.

Zawsze i bezwględnie…

…sprawdź stan techniczny pojazdu. Jest to jedna z najważniejszych zasad, jednak wciąż wiele osób o niej zapomina lub pomija przez niedbałość i lenistwo. Przed rozpoczęciem podróży upewnij się, że Twój samochód jest sprawny. Nie pozwól się zaskoczyć nagłym awariom. Koniecznie sprawdź poziom i stan oleju, ciśnienie powietrza w oponach, a jeśli podróżujesz latem – zrób przegląd klimatyzacji. Zaopatrz się też w kable rozruchowe.

Odpowiednie siedzenie dla dziecka

Wybór odpowiedniego fotelika dla dzieci może stanowić temat osobnego artykułu. Rodzice jednak często nie przywiązują do tego większej uwagi – dziecko musi się w niego zmieścić, kolor powinien pasować do samochodu, a do tego fotelik nie może być za drogi – to błędne myślenie niektórych osób. Zdecydowanie warto zainwestować w dobry fotelik dla dziecka – w końcu ma on zagwarantować mu bezpieczeństwo podczas podróży, a do tego musi być komfortowy, aby maluch wytrzymał w nim kilka godzin.

Fotelik montujemy w samochodzie we właściwym miejscu i zgodnie z instrukcją obsługi. Najlepiej umieścić go na środku tylnej kanapy, o ile możemy w tym miejscu zapiąć pas bezpieczeństwa. Jeśli nie ma takiej możliwości, fotelik umieszczamy za siedzeniem pasażera – jeśli kierowca jest jedynym opiekunem (może wtedy odwracając głowę spojrzeć na dziecko) – lub za siedzeniem kierowcy, jeżeli to osoba siedząca na miejscu pasażera ma doglądać malca.

Zabezpiecz przedmioty w samochodzie

Nie zabieraj z domu zabawek, które mogłyby zrobić dziecku krzywdę podczas gwałtownego hamowania (np. twardych klocków, samochodzików itp. – więcej o zabawkach możesz przeczytać na blogu poświęconym bezpieczeństwu dzieci: http://bezpieczenstwodziecka.blox.pl/html). Wszystkie przedmioty powinny znajdować się w schowkach, bagażniku lub być odpowiednio zabezpieczone, aby nie przeszkadzały w czasie jazdy i nie stanowiły zagrożenia w przypadku nagłego hamowania.

Rób przerwy

Dzieci szybko się nudzą, poza tym zwykle częściej niż dorośli czują potrzebę skorzystania z toalety. Planując podróż, weź pod uwagę fakt, że zajmie ona więcej czasu niż w przypadku jazdy bez dziecka – wyjedź odpowiednio wcześniej. Częste przerwy mogą okazać się niezbędne i są dobre zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców – dotlenienie się na świeżym powietrzu i „rozprostowanie nóg” pomaga utrzymać koncentrację i dobre samopoczucie.

Przygotuj przekąski

Przed rozpoczęciem podróży zjedz lekki posiłek i nakarm dziecko – głód nie będzie Cię dekoncentrował w czasie jazdy, a dziecko nie zacznie marudzić. Weź jedzenie do samochodu (takie, które nie zepsuje się szybko w cieple) – np. owoce, warzywa i kanapki. Pamiętaj także o zabraniu wody lub herbatki dla dziecka, a dla dorosłych możesz przygotować kawę w kubku termicznym. Dobrze, jeśli napój dla dziecka przelejesz do „kubka niekapka” – maluch nie zabrudzi ani siebie, ani samochodu.

Zadbaj o rozrywkę

Kiedy dziecko zacznie się nudzić, będzie płakać, wiercić się i rozpraszać kierowcę. Możesz zabrać w podróż zabawkę, która jest bezpieczna nawet podczas hamowania, np. miękkiego, pluszowego misia. Dobrym pomysłem są płyty z bajkami lub piosenkami dla dzieci oraz specjalne, miękkie książeczki z obrazkami dla maluchów.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Edukacja przedszkolna dziecka według filozofii Montessori

Na przestrzeni kolejnych wieków rodziły się oraz odchodziły w zapomnienie rozliczne metody kształcenia nowych pokoleń oraz przygotowywania ich do funkcjonowania...

Kaftan niemowlęcy – ciepło, miło, wygodnie

Zdrowie dziecka i promienny, ufny uśmiech na jego twarzy są dla każdego rodzica największym pragnieniem i spełnieniem marzeń. Zrobią oni...

Jak zaplanować trening karate dla dziecka?

Dodatkowe zajęcia dla dzieci to dobry pomysł. Równie trafionym pomysłem jest trenowanie karate. Zajęcia karate kojarzą się z samoobroną. W...

Zamknij