Zajrzyj !

    Chusty do noszenia dzieci ? pozytywny wpływ na mamę i jej pociechę

    Autor dnia 12 maja 2016

    Od kilku lat chusty cieszą się nieprzerwaną popularnością. Co kryje się za ich fenomenem? Jakie zalety wiążą się z ich użytkowaniem oraz jak dopasować chustę do swoich ? i swojego dziecka ? potrzeb?

    Przygodę z chustą rozpoczęłam pracując w przedszkolu. Najpierw służyła do zabawy: przeciąganie liny, zawijanie dziecka w chustę- mumia, czy jako hamak zawieszony na drzewie. Obserwowałam, jak po wyjściu z chusty ciało dzieci jest odprężone, wyciszone a nawet zregenerowane . Noszenie w chuście rozładowywało napięcia z jakimi przychodziły dzieci do przedszkola: poranny pośpiech, szybkie rozstanie się z mamą, niewyspanie, osłabienie organizmu chorobą. Wystarczyło 10 minut mocnego uścisku, wzajemnego ciepła, spokoju dyktowanego biciem serca i dzieci nakarmione bliskością wracały do swoich aktywności.

    Budowanie intymnych relacji z dzieckiem

    Bliskość  we wczesnym etapie rozwoju buduje fundamenty poczucia zaufania do świata, stopniowo oswaja z szeregiem bodźców jakie ofiaruje nam świat. Z czasem, podczas noszenia dzieci przodem do siebie czułam jak rodzi się we mnie, silna więź, znajomość potrzeb dzieci i bycie uważnym na nie. Ważne jest aby podczas noszenia dziecka w chuście być uważnym również na samego siebie,  na emocje które w sobie mamy, na ruch jaki nam towarzyszy, ponieważ te czynniki mają wpływ na budowanie bliskości. Chusta do noszenia dzieci to narzędzie do budowania bliskości zarówno z samym sobą i z dzieckiem. Niech zatem fundamenty tej relacji będą świadome nawet wtedy kiedy w pierwszym momencie decydujemy się na zakup chusty jako rozwiązanie dla uwolnienia rąk.

    chusta do noszenia dzieci

    Chusta, która zadba o właściwą postawę ciała

    Z biologicznego punktu widzenie niemowlę ułożone w chuście w sposób prawidłowy, ma przez pierwsze tygodnie życia zaokrąglone plecy (kifoza), a nóżki ugięte czyli lekko podkurczone
    i rozchylone. Jest to prawidłowe ułożenie, wspierające rozwój kręgosłupa oraz bioder dziecka nazywana ?fizjologiczną żabką?. Wraz z rozwojem anatomicznym dziecka stosujemy inne wiązanie, które odpowiadają ma potrzeby noszonego i noszącego czyli chęć oglądania świata z  szerszej perspektywy a dla rodzica zmianę ciężkości z brzucha na plecy. Noszenie jest pomocą w czasie niemowlęcych kolek, bolesnym ząbkowaniu, pierwszej infekcji. Instynktownie w trudnych momentach rodzic oferuje dziecku swoją bliskość, ukojenie poprzez delikatne kołysanie i dotyk. Pionowa pozycja ułatwia oddychanie w trakcie kataru, a w chwilach kolki niemowlęcej pozbycia się gazów. Noszenie w chuście stanowi profilaktykę dysplazji bioderek. W przypadku obniżonego lub podwyższonego napięcia mięśniowego, wcześniaków czy dzieci z niepełnosprawnością ruchową skontaktuj się z pediatrą i doradcą noszenia dzieci.

     

    Jak prawidłowo wybrać chustę?

    Kieruję się potrzebami rodzica i rozwojem dziecka wybieramy chustę elastyczną lub tkaną. Chusta elastyczna z racji materiału z którego jest wykonana proponowana jest rodzicom, którzy chcą nosić swoje dziecko do wagi około 10 kg i mają trudność z dociągnięciem materiału ze względu na ograniczoną ilość siły w rękach. Chusta ta daje możliwość noszenia w pozycji kieszonki i kołyski. Chusta tkana splotem skośno-krzyżowym jest materiałem bardzo wytrzymałym i nierozciągliwym. Proponowana jest rodzicom chcącym nosić dzieci dłużej niż do uzyskania wagi 10 kg wykorzystując różne sposoby wiązań czyli wiązanie typu kangur, kangur na biodrze, kieszonka, podwójny X, kołyska, plecak prosty.

    wiazanie chusty

    Nosidełka do zadań specjalnych

    Na noszenie dzieci nigdy nie jest za późno. Jeśli chcecie komfortowo podróżować, chodzić po górach, spacerować bez ograniczeń, poznawać świat z całą rodziną,  zachęcam Was do skorzystania z nosidełka ergonomicznego, w moim przypadku sprawdziło się nosidełko producenta Tula. Pas ergonomiczny w tych nosidłach zdejmuje ciężar z placów a noszenie 10 kg pasażera jest przyjemnością. W nosidełku mogą przebywać dzieci, które samodzielnie siadają. Jest to ważne, ponieważ nosidełko w odróżnieniu od chusty nie dopasuje się do dziecka.

    Noszenie dzieci dała mi możliwość nieustannego przytulania i bycia przytulaną, co wywołało fale różnorodnych emocji, które zaprowadziły mnie do przytulenia swojego wewnętrznego dziecka
    i skontaktowałam  się ze swoimi potrzebami.  Będąc w bliskości z dziećmi to one zapraszały mnie do praktykowania uważności na siebie, czuciu swoich możliwości fizycznych, stawiania granic, mówienia NIE. A taka ważność na siebie owocowała uważnością na dziecko, umiejętnością wspierania i zrozumienia ich. Noszenie dzieci w chuście to przyjemność obustronna, zachęcam – tańczcie w chuście, śpiewajcie i bądźcie szczęśliwi.

    ?Nie możemy zmienić naszego życia dorosłych, bośmy sami wychowani w niewoli, nie możemy dać dziecku swobody dopóki samiśmy w kajdanach? Janusz Korczak

     

    tabelka-chysty-tkanej
    Autor: Agata Żulewska, zdjęcia Dorota Komasa

     

     ekomaluchArtykuł został przygotowany przez firmę www.ekomaluch.pl specjalizującej się w sprzedaży chust do noszenia
    oraz nosidełek dla dzieci i niemowląt.

     

     

     

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *