Zajrzyj !

    Czy konflikt serologiczny jest przeszkodą do zajścia w ciążę? Odpowiadamy…

    Autor dnia 18 września 2017

    Konflikt serologiczny to zjawisko, które rodzi wiele pytań. Pary planujące potomstwo zastanawiają się, kiedy może do niego dojść i czy ewentualne różnice w grupie krwi są przeciwwskazaniem do ciąży. Jak to wygląda w rzeczywistości?

    Najczęstszym przypadkiem, w którym dochodzi do konfliktu serologicznego jest sytuacja, gdy kobieta ma grupę krwi z czynnikiem Rh (-), natomiast grupa krwi mężczyzny ma czynnik Rh (+). Jako że istnieje prawdopodobieństwo, iż płód oddziedziczy czynnik krwi po ojcu, pojawia się ryzyko konfliktu serologicznego.

    Pierwsza ciąża nie musi być zagrożona konfliktem serologicznym

    Powszechnie uważa się, że pierwsza ciąża nie jest zagrożona konfliktem serologicznym. Dzieje się tak, ponieważ do bezpośredniego kontaktu krwi dziecka z krwią matki dochodzi głównie podczas porodu (wcześniej mamy do czynienia z tzw. mikroprzeciekami). Tymczasem w tak zaawansowanym momencie nie jest już możliwe, by organizm matki wytworzył przeciwciała stanowiące zagrożenie dla dziecka.

    Warto jednak mieć świadomość, że ryzyko konfliktu serologicznego wzrasta w pierwszej ciąży w takich przypadkach jak:

    • powikłania po zabiegach wewnątrzmacicznych
    • wcześniejsze poronienia zarodka o czynniku Rh+
    • zabiegi wykonywane w trakcie ciąży (np. amniopunkcja), w których mogło dojść do ?przerwania? bariery łożyskowej.

    Konflikt serologiczny może dotyczyć każdej ciąży

    Chociaż pierwsza ciąża jest z reguły bezpieczna, tak naprawdę konflikt serologiczny może dotyczyć każdej kobiety. Trzeba bowiem mieć świadomość, że istnieje wiele innych antygenów i układów, które mogą powodować produkcję przeciwciał sprzyjających konfliktowi serologicznemu z dzieckiem.

    Profilaktyka zmniejsza ryzyko konfliktu serologicznego

    Jeszcze kilkanaście lat temu konflikt serologiczny pojawiał się w 1,5 proc. przypadków. Obecnie liczba ta jest znacznie mniejsza, dzięki specjalnemu programowi profilaktycznemu. Jego istotą jest przede wszystkim określenie grupy krwi matki oraz ojca, a następnie wykonanie badania w kierunku obecności przeciwciał w organizmie matki ? jeśli kobieta ma krew Rh (-). Badanie to u kobiet z ujemnym czynnikiem Rh powtarza się co 2 miesiące aż do momentu porodu.

    Jeżeli tzw. odczyn Coombsa potwierdzi obecność przeciwciał skierowanych przeciwko antygenowi D, wówczas w okresie do 72 godzin po porodzie podaje się matce immunoglobulinę anty-D (refundowane). Zaleca się również podania immunoglobuliny między 28 a 30 tygodniem ciąży, jednakże nie jest to fundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

    Przy konflikcie można bez obaw zajść w ciążę, ale…

    Chociaż co czwarta para jest narażona na powstanie konfliktu serologicznego, tylko w co dziesiątej ciąży dochodzi do jego rozwoju. Dlatego też niezgodność antygenów Rh (-) u matki i Rh (+) u ojca nie jest przeciwwskazaniem do ciąży.

    Trzeba jednak pamiętać o tym, by regularnie monitorować poziom produkowanych przez kobiecy organizm przeciwciał. Ponadto zaleca się wykonać zastrzyk z immunoglobuliną anty-D dwukrotnie: raz między 28 a 30 tygodniem ciąży oraz bezpośrednio po porodzie. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia choroby hemolitycznej u nowo narodzonego dziecka.

    5 Comments

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *