Zajrzyj !

    Jak urządzić przydomowy plac zabaw ?

    Autor dnia 8 marca 2013

    Dzieci uwielbiają wolny czas spędzać na placu zabaw. Mogłyby godzinami wspinać się po drabinkach, huśtać się i budować zamki z piasku. Nie zawsze jednak ogólnodostępne place zabaw znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Jeśli zatem masz do tego warunki (a więc mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych), pomyśl o urządzeniu przydomowego placu zabaw. Sprawisz dziecku mnóstwo radości, a tym samym możesz mieć go cały czas na oku.

    Pamiętaj, że urządzony we własnym ogrodzie plac zabaw posiada wiele zalet. Przede wszystkim daje znacznie większe poczucie bezpieczeństwa – zarówno dla Ciebie, jak i dziecka. Ponieważ będzie znajdował się na prywatnym terenie (nierzadko ogrodzonym), właściwie nikt niepowołany nie będzie miał kontaktu z Twoją pociechą.  Nie musisz przy tym obawiać się, że przez przydomowy plac zabaw pociecha będzie odizolowana od rówieśników. No bo co stoi na przeszkodzie, by zaprosić do siebie pozostałe dzieciaki z sąsiedztwa?

    Wiedz też, że – urządzając samodzielnie przydomowy plac zabaw, masz możliwość dostosowania go do wymagań i potrzeb dziecka. Jako rodzic, decydujesz o tym, które elementy warto zainstalować, a które mogą wyrządzić krzywdę.

    Krok 1. Wybierz przestrzeń

    Przygotowując się do urządzenia przydomowego placu zabaw, musisz zdecydować o powierzchni, którą będzie zajmował. Dobrze, jeśli kącik zabaw dla dzieci powstanie w miejscu, które będzie widoczne z kuchni albo salonu. Dzięki temu nie zawsze będzie wymagana Twoja obecność podczas zabawy pociechy na podwórku.

    Plac zabaw powinien być urządzony z dala od oczek wodnych, ogrodzeń czy betonowych nawierzchni. Stwarza to bowiem duże ryzyko nieszczęśliwego wypadku podczas zabawy. Najlepiej, jeśli plac zostanie umiejscowiony po prostu na naturalnej trawie albo na piasku. Możesz też zastosować sztuczne nawierzchnie – gumowe płytki czy sztuczną trawę. Takie podłoże z pewnością zamortyzuje upadek i zminimalizuje prawdopodobieństwo większych urazów.

    Urządzając plac zabaw uwzględnij również położenie względem słońca. Najlepiej, jeśli kącik dla dzieci będzie znajdował się w zacienionym miejscu. Dzięki temu zabawa podczas upałów nie będzie stanowiła zagrożenia, zaś korony drzew zapewnią przyjemny chłód.

    Krok 2. Przenośny czy na stałe?

    Przed przystąpieniem do aranżowania kącika dla dzieci, musisz zadać sobie pytanie: czy ma to być plac zabaw przenośny, czy może urządzony na stałe? Odpowiedź jest o tyle ważna, że pozwala na zakup odpowiednich zabawek.

    Przenośny plac zabaw ma tę zaletę, że w dowolnym momencie można zebrać zabawki – np. podczas ostrego słońca lub w niepogodę. Można także zabezpieczyć je przed nadejściem srogiej zimy. Sprawdzą się doskonale również wtedy, gdy dziecko podrośnie i będzie potrzebowało bardziej zaawansowanych urządzeń. Wiedz jednak, że najczęściej możliwość przeniesienia urządzenia sprawia, że nie zawsze będzie ono stabilne.

    Stały plac zabaw daje więcej możliwości, tzn. pozwala na zakup bardziej atrakcyjnych urządzeń. Montaż na stałe pozwala również na zapewnienie bezpieczeństwa podczas zabawy, z uwagi na większą stabilność. Decydując się na taką opcję musisz jednak pamiętać o ciągłym zabezpieczaniu urządzeń, choćby przed korozją.

    Krok 3. Jakie zabawki?

    Przede wszystkim musisz wybierać urządzenia posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że są bezpieczne, a podczas zabawy nie stanie się dziecku żadna krzywda.

    Urządzając plac zabaw postaw na różnorodność, biorąc jednocześnie pod uwagę zdanie malucha. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoja pociecha tak szybko nie znudzi się zabawą na jednym tylko sprzęcie.

    Podstawą każdego placu zabaw powinna być piaskownica. Wybierając odpowiedni jej rozmiar, należy wziąć pod uwagę maksymalną liczbę dzieci, którą może pomieścić. Możesz zdecydować się na piaskownicę drewnianą lub plastikową.

    piaskownica

    Plastikową piaskownicę zakupić na stronie: http://szkolnis.pl/pl/p/Piaskownica-suchy-basen/579. Jej zaletą jest to, że spełnia także rolę tzw. suchego basenu, który można wypełnić kolorowymi piłeczkami. Pamiętaj też, żeby dodatkowo zakupić odpowiednie zabawki do piasku – foremki, wiaderka, łopatki.

    W profesjonalnie urządzonym placu zabaw z pewnością nie może zabraknąć drabinek. Dzieciaki uwielbiają się wspinać, ponieważ daje im to dużo frajdy. Postaw również na huśtawki oraz karuzele. Na placu zabaw powinny znaleźć się również bujaki na sprężynie – szczególnie wtedy, gdy z kącika będą korzystały także najmłodsze dzieci.

    Dobrym pomysłem mogą okazać się zjeżdżalnie. Ponieważ posiadają one różnorodne rozmiary, wpasują się zarówno w większą, jak i mniejszą przestrzeń ogrodową. Wykonane są z drewna, dzięki czemu wykazują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz wytrzymałością na obciążenie.

    zjeżdżalnia

    Taką dużą zjeżdżalnię zakupisz w sklepie szkolnis.pl. Posiada one wszelkie certyfikaty, gwarantujące bezpieczną zabawę.

    Można wybrać również inne gotowe zestawy, np. stylizowane na piracki statek. Takie urządzenie stanowi połączenie zjeżdżalni oraz trapu z liną. Gwarantuje świetną zabawę, a jednocześnie posiada walory edukacyjne. Pobudza wyobraźnię,  pozwalając dzieciom kreować pirackie historie.

    Krok 4. Odpowiednio zabezpiecz urządzenia

    Jeśli chcesz mieć pewność, że dziecko na przydomowym placu zabaw jest bezpieczne, musisz w odpowiedni sposób zabezpieczyć wszystkie urządzenia. Chodzi o to, by zapewnić im maksymalną stabilność. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko przewrócenia się urządzenia na bawiące się dziecko.

     

    Urządzenie przydomowego placu zabaw nie jest żadnym wyzwaniem. Ponieważ przydomowe kąciki dla dzieci stają się coraz bardziej popularne, na szeroki wybór asortymentu wcale nie możesz narzekać. Dzięki temu uda Ci się zaaranżować taki plac, którego nie powstydziłoby się żadne osiedle mieszkaniowe. Pamiętaj jednak, by kącik do zabaw dostosowany był przede wszystkim do wieku bawiących się tam dzieci, a jednocześnie gwarantował bezpieczną zabawę.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *