Zajrzyj !

    Jak wybrać dobre sanki dla dziecka?

    Autor dnia 10 stycznia 2014

    Wprawdzie zima w tym roku w Polsce nie daje zbyt wielu okazji do zabaw na śniegu, ale to nie zmienia nastawienia dzieci oraz rodziców do sanek. Śnieg w końcu nadejdzie, a wraz z nim mnóstwo godzin zabawy, chociażby podczas kuligów na sankach lub spacerów. Zimowa aura często odkrywa przed rodzinami nowe alternatywy na spędzanie wolnego czasu. Jedną z nich są właśnie zabawy zimowe na sankach.

    Ileż to razy widzieliśmy rodziców, którzy pokornie ciągną swoje uradowane pociechy na sankach? Tej zimy będzie podobnie. Niestety, każdy medal ma dwie strony. Sanki to oczywiście doskonała zabawa i okazja na obcowanie z zimową aurą. Jednak z drugiej strony medalu czają się pewne niebezpieczeństwa, które można wyeliminować podczas zakupu sanek. Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że dzieci i sami rodzice będą czerpać pełnymi garściami z taniej i niesamowitej zimowej aktywności.

    Zacznijmy od zakupu sanek. Rynek tych produktów daje wiele możliwości. Najważniejszym wyborem jest oczywiście materiał, z którego produkowane są sanki. Liczy się także profil sanek oraz pewne dodatki, które wpływają na hamowanie oraz możliwość skręcania. Idąc tym tokiem rozumowania możemy wyróżnić następujące rodzaje:

    • Sanki drewniane – klasyka gatunku. Sanki drewniane produkowane są w Polsce od początku XX wieku. Cechują się trwałością oraz idealnie dopasowanym profilem. Jednak tutaj uwaga – rynek dzieli się na solidne sanki drewniane oraz zwyczajne podróbki, które ustępują tradycyjnym wyrobom nie tylko jakością, ale także bezpieczeństwem. Warto przed zakupem sprawdzić, z jakiego drewna wykonane są sanki. Najlepszym wyborem są sanki bukowe – grube i trwałe drewno. Uwagę należy zwrócić także na elementy wykończenia. Odstające blaszki, niesolidne wiązania lub połączenia śrubowe, które są luźne i wyglądają, jakby miały za chwilę się rozpaść. To nie sprzyja jakości, a co za tym idzie także bezpieczeństwu. Wyobraźmy sobie małą wywrotkę dziecka na sankach z łamliwego drewna z odstającymi blaszkami – nic przyjemnego.
    • Sanki plastikowe – zupełna nowość, która została okraszona kilkoma przydatnymi dodatkami. Sanki plastikowe coraz częściej sprzedawane są z pełnym oprzyrządowaniem – hamulcami na płozach oraz kierownicami. Dzięki temu dziecko, które pokonuje górkę ma większą kontrolę nad hamowaniem oraz skręcaniem. Sanki tego typu są lekkie. Dla dzieci to również ważne. Przed zakupem warto sprawdzić, czy produkt ma atest bezpieczeństwa. Znów należy zwrócić uwagę na grubość materiału (w tym przypadku plastiku). Zbyt cienkie sanki szybko pękną i nie podołają mrozom.
    • Sanki stalowe – posiadają łatkę najbardziej trwałych. W końcu mamy do czynienia z metalem. Przy zakupie sanek metalowych należy zwrócić uwagę na jakość połączeń (spawów) oraz na ilość nitów, które łączą poszczególne elementy sanek. Ważna jest także grubość metalu i waga. Sanki metalowe nie należą do grupy najlżejszych produktów dedykowanych dla dzieci. Zimą waga gadżetów do zabawy ma znaczenie. Atutem sanek metalowych jest wytrzymałość. Metalowe płozy podołają chodnikom lub ulicom posypanym solą i piachem. Kolejny plus to możliwość demontażu pewnych podzespołów. Producenci sanek metalowych często wykorzystują plastikowe lub drewniane siedziska, które można wymieniać. W efekcie sanki mogą rosnąć razem z dziećmi. Jeżeli rodzice kierują się w stronę spacerów z dziećmi na sankach oraz ku wielosezonowości i trwałości użytkowania – najlepszym wyborem będą właśnie sanki metalowe.
    • Sanki typu Kevin – nowość w kategorii sanek drewnianych. Model Kevin przywędrował do Europy z USA. W tamtych rejonach sanki zastępują specjalne tobogany, które wykonane są z giętego drewna. Ich nazwa nie bez kozery kojarzy się z kultowymi filmami Kevin sam w domu i Kevin sam w Nowym Yorku. To właśnie z takich sanek główny bohater korzysta podczas filmu. Sanki typu Kevin często okraszane są układem kierowniczym. Płozy wykonane z plastiku lub metalu są doczepiane do kierownicy, umożliwiając tym samym jazdę slalomem. Dodatkowym atutem sanek Kevin jest ich szybkość. Dzięki nieco innemu profilowi tworzą lepszą kompozycję aerodynamiczną, co sprzyja szybkim zjazdom. W wielu domach sportowe sanki Kevin stanowią dekorację.
    • Nartosanki – zabawa dedykowana dla nieco starszych pociech. Typ sanek, na których znacznie łatwiej się wywrócić. Atutem jest szybkość. Standardowo podczas wyboru nartosanek należy zwrócić uwagę na materiał oraz wykonane i grubość komponentu, z którego został stworzony produkt. Nartosanki cechują się asymetrycznymi i wygiętymi płozami. Dzięki temu zjazd może odbywać się przodem lub tyłem. Nartosanki są sprzedawane razem z układem kierowniczym. Tu uwaga, opanowanie jazdy wymaga czasu i praktyki, dlatego nie zaczynajmy od stromych stoków. W lepszych modelach nartosanek spotkamy także amortyzatory przednich płóz.

    Reasumując – wybór jest dość trudny. Zaczynając od klasyki, a kończąc na innowacji i szybkości. Jednak zasada wyboru jest identyczna – zawsze kierujmy się jakością wykonania i bezpieczeństwem dziecka. Nie oszczędzajmy na sankach, w końcu to produkt dla dziecka.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *