Zajrzyj !

    Nauka przez zabawę, czyli gry edukacyjne

    Autor dnia 22 lutego 2013

    Nie ulega wątpliwości fakt, że gry edukacyjne mają na dzieci pozytywny wpływ. Dzięki nim możliwa jest nauka przez zabawę. Taki sposób zdobywania wiedzy i umiejętności jest traktowany zupełnie inaczej, ponieważ nie kojarzy się z przykrym obowiązkiem, ale czystą przyjemnością. Tym bardziej, że czasami pociecha nawet nie zdaje sobie sprawy, że taka gra jest nie tylko zabawą, ale przede wszystkim stanowi sposób nauczania.

    Gry edukacyjne przyjmują różnorodne formy. Są to wszelkiego rodzaju zgadywanki, dydaktyczne układanki, itp. Wybór jest naprawdę ogromny, zaś same gry edukacyjne nie stanowią dużego wydatku. Tym bardziej warto zainwestować w tego rodzaju pomoce dydaktyczne, które w rzeczywistości stanowią doskonałą zabawę.

    Gry edukacyjne dobrane do wieku

    Wybierając gry edukacyjne, dobrze jest dostosować ich rodzaj do wieku pociechy. Sprawą oczywistą jest, że przedszkolak nie będzie w stanie poradzić sobie ze skomplikowanymi zasadami gry edukacyjnej dla uczniów.

    • gry edukacyjne dla przedszkolaków

    Nauka przez zabawę w przypadku przedszkolaków sprawdza się znakomicie. A to dlatego, że maluchy w wieku przedszkolnym nie potrafią czytać ani pisać. Zatem wprowadzenie do edukacji gier dydaktycznych jest świetnym rozwiązaniem.

    Bazują one przede wszystkim na elementach obrazkowych, dzięki czemu dziecko jest w stanie aktywnie zaangażować się w zabawę.

    Gry edukacyjne dla przedszkolaków przyczyniają się do rozwoju spostrzegawczości, do ćwiczenia pamięci oraz refleksu. Tak jest m.in. w przypadku gry Bystre Oczko.

     

    Jeszcze inne gry edukacyjne dla przedszkolaków pozwalają na pobudzanie wyobraźni, rozwój analitycznego myślenia i logiki.

    • gry edukacyjne dla uczniów

    Gry edukacyjne przeznaczone dla tej grupy wiekowej cieszą się jeszcze większą popularnością. A to dlatego, że pozwalają na szybsze przyswajanie wiedzy  w ciekawy sposób oraz umożliwiają zdobywanie umiejętności. Z uwagi na pozytywny wpływ na ucznia, bardzo często wykorzystywane są nie tylko w domach, ale również podczas zajęć lekcyjnych.

    Gry edukacyjne odpowiadają za intensywne pobudzenie procesów analitycznych i intelektualnych. Jednocześnie nie wywołują na dziecku żadnej presji, dlatego wyróżniają się taką efektywnością.

    Jakie to flagi? – to przykład świetnej gry edukacyjnej, pozwalającej na zdobywanie wiedzy geograficznej.

     

    Jakie zalety posiadają gry edukacyjne?

    Gry edukacyjne – jak już sama nazwa wskazuje – stanowią połączenie zabawy i edukacji. Są zatem znakomitym sposobem na zdobywanie nowych umiejętności oraz wiedzy o otaczającym świecie. A to wszystko w sposób jak najbardziej przyjazny dzieciom w różnym wieku. I właśnie to jest największa ich zaleta.

    Wiedz, że – w zależności od konkretnych gier edukacyjnych – mogą one przyczyniać się do rozwoju wyobraźni i twórczego myślenia. Ponadto rozwijają inteligencję. Trenują spostrzegawczość oraz ćwiczą pamięć. Pozwalają także na zdobywanie umiejętności analitycznego myślenia, a nawet na rozwijanie sprawności manualnej. Niektóre gry edukacyjne pozwalają także na naukę języków obcych (najczęściej w zakresie pojedynczych słówek lub prostych konstrukcji zdań).

    Dzięki grom edukacyjnym zdobywanie nowych umiejętności i rozwijanie zdolności dziecka zachodzi w błyskawicznym tempie.

    Gry edukacyjne jako doskonała zabawa dla całej rodziny

    Warto mieć świadomość, że gry edukacyjne zostały skonstruowane w taki sposób, by do zabawy wciągać kilka osób. Oznacza to, że z zalet takich zabaw może korzystać właściwie cała rodzina. To zaś przyczynia się do pogłębiania relacji rodzic-dziecko. To z kolei ma ogromne znaczenie, wpływając pozytywnie na prawidłowy rozwój pociechy.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *