Zajrzyj !

    Rybka w diecie malucha ? kiedy można ją wprowadzić?

    Autor dnia 18 marca 2015

    Nie od dziś wiadomo, że ryby są źródłem pełnowartościowego białka, kawasów tłuszczowych oraz cennych składników odżywczych: fosforu, potasu, wapnia oraz witamin A, B i D, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Dlatego właśnie są tak istotnym elementem jadłospisu, szczególnie w ciągu pierwszych trzech lat życia, gdy dziecko rośnie najintensywniej.

    swieze-ryby

    Jakie ryby mogą jeść dzieci?

    Tak jak wszystkie inne składniki pokarmowe, ryby należy wprowadzać do jadłospisu stopniowo. Zaleca się więc, by do diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym ryba została włączona już po 5. miesiącu życia, natomiast miesiąc później u dzieci karmionych naturalnie. Początkowo wprowadzaj do diety dziecka ryby o chudym, białym mięsie, takie jak: dorsz, morszczuk, mintaj i sola. Z ryb słodkowodnych najlepsze będą: karp, pstrąg oraz węgorz. Następnym krokiem jest powolne przyzwyczajanie malucha do intensywniejszych w smaku ryb morskich, np. łososia (dzikiego, nie hodowlanego!) i makreli atlantyckiej. Uważaj jednak na takie gatunki jak makrela królewska, tilapia i panga. Nie są one najzdrowszą opcją dla dzieci, gdyż kumulują najwięcej szkodliwych substancji i metali ciężkich.

    Jak przyrządzać danie rybne dla dziecka?

    Najlepszym sposobem na zaserwowanie dziecku dobrej i zdrowej ryby, jest przyrządzenie jej na parze, upieczenie w folii lub ugotowanie w wodzie (np. w postaci klopsików). Będzie to zarówno najbezpieczniejsza forma podania dziecku obiadu (wcześniej pozbędziesz się ości) i przede wszystkim ? najzdrowsza. Gotowanie pozwala zachować możliwie najwięcej składników odżywczych w rybim mięsie, które ?tracą się? podczas smażenia jej w głębokim tłuszczu.

    Trzy środki ostrożności

    Kupując rybę, wybieraj świeże mięso o delikatnym zapachu. Intensywna woń może oznaczać, że produkt nie jest świeży i swoje ?odleżał? na sklepowej półce. Pamiętaj, by ryby kupować tylko u sprawdzonych sprzedawców, takich jak internetowy sklep dobreryby.pl. Zdając się na nich masz pewność, że mięso, które podajesz swojemu dziecku, jest świeże, a co najważniejsze ? zdrowe i na pewno mu nie zaszkodzi. I najważniejsze, chociaż sam lubisz wędzoną makrelę, nie podawaj jej maluchowi. Produkty te zawierają nie tylko spore ilości soli, lecz również szkodliwe związki wytwarzające się w trakcie wędzenia. Zrezygnuj też z konserw rybnych i ryb w zalewach ? ich skład często nie jest odpowiedni dla małego dziecka.

    Zdrów jak ryba

    Badania dowodzą, że ryby korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Zawierają między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (wpływają na prawidłowy rozwoju dzieci, ich wzrok oraz układ odpornościowy), jod (mikroelementu zawarty w rybach morskich, który wpływa na rozwój mózgu) oraz cenną witaminę D. Dlatego tak ważne jest, by właściwie przygotowana ryba, pojawiała się w menu twojego dziecka co najmniej raz w tygodniu.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *