6 zasad bezpiecznej podróży z dzieckiem
Jak przygotować się do podróży samochodem z dzieckiem, aby nie była ona stresującym przymusem, lecz przyjemnością zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców?
Zawsze wyjeżdżając w dłuższą trasę, powinieneś pamiętać o kilku zasadach i wykonaniu pewnych czynności, aby poprawić bezpieczeństwo swoje (i innych uczestników ruchu). Jednak jeśli w podróż zabierasz małe dziecko, lista zadań do wykonania przed rozpoczęciem jazdy i w jej trakcie nieco się wydłuża.
Zawsze i bezwględnie…
…sprawdź stan techniczny pojazdu. Jest to jedna z najważniejszych zasad, jednak wciąż wiele osób o niej zapomina lub pomija przez niedbałość i lenistwo. Przed rozpoczęciem podróży upewnij się, że Twój samochód jest sprawny. Nie pozwól się zaskoczyć nagłym awariom. Koniecznie sprawdź poziom i stan oleju, ciśnienie powietrza w oponach, a jeśli podróżujesz latem ? zrób przegląd klimatyzacji. Zaopatrz się też w kable rozruchowe.
Odpowiednie siedzenie dla dziecka
Wybór odpowiedniego fotelika dla dzieci może stanowić temat osobnego artykułu. Rodzice jednak często nie przywiązują do tego większej uwagi ? dziecko musi się w niego zmieścić, kolor powinien pasować do samochodu, a do tego fotelik nie może być za drogi ? to błędne myślenie niektórych osób. Zdecydowanie warto zainwestować w dobry fotelik dla dziecka ? w końcu ma on zagwarantować mu bezpieczeństwo podczas podróży, a do tego musi być komfortowy, aby maluch wytrzymał w nim kilka godzin.
Fotelik montujemy w samochodzie we właściwym miejscu i zgodnie z instrukcją obsługi. Najlepiej umieścić go na środku tylnej kanapy, o ile możemy w tym miejscu zapiąć pas bezpieczeństwa. Jeśli nie ma takiej możliwości, fotelik umieszczamy za siedzeniem pasażera ? jeśli kierowca jest jedynym opiekunem (może wtedy odwracając głowę spojrzeć na dziecko) – lub za siedzeniem kierowcy, jeżeli to osoba siedząca na miejscu pasażera ma doglądać malca.
Zabezpiecz przedmioty w samochodzie
Nie zabieraj z domu zabawek, które mogłyby zrobić dziecku krzywdę podczas gwałtownego hamowania (np. twardych klocków, samochodzików itp. – więcej o zabawkach możesz przeczytać na blogu poświęconym bezpieczeństwu dzieci: http://bezpieczenstwodziecka.blox.pl/html). Wszystkie przedmioty powinny znajdować się w schowkach, bagażniku lub być odpowiednio zabezpieczone, aby nie przeszkadzały w czasie jazdy i nie stanowiły zagrożenia w przypadku nagłego hamowania.
Rób przerwy
Dzieci szybko się nudzą, poza tym zwykle częściej niż dorośli czują potrzebę skorzystania z toalety. Planując podróż, weź pod uwagę fakt, że zajmie ona więcej czasu niż w przypadku jazdy bez dziecka ? wyjedź odpowiednio wcześniej. Częste przerwy mogą okazać się niezbędne i są dobre zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców ? dotlenienie się na świeżym powietrzu i „rozprostowanie nóg” pomaga utrzymać koncentrację i dobre samopoczucie.
Przygotuj przekąski
Przed rozpoczęciem podróży zjedz lekki posiłek i nakarm dziecko ? głód nie będzie Cię dekoncentrował w czasie jazdy, a dziecko nie zacznie marudzić. Weź jedzenie do samochodu (takie, które nie zepsuje się szybko w cieple) ? np. owoce, warzywa i kanapki. Pamiętaj także o zabraniu wody lub herbatki dla dziecka, a dla dorosłych możesz przygotować kawę w kubku termicznym. Dobrze, jeśli napój dla dziecka przelejesz do „kubka niekapka” ? maluch nie zabrudzi ani siebie, ani samochodu.
Zadbaj o rozrywkę
Kiedy dziecko zacznie się nudzić, będzie płakać, wiercić się i rozpraszać kierowcę. Możesz zabrać w podróż zabawkę, która jest bezpieczna nawet podczas hamowania, np. miękkiego, pluszowego misia. Dobrym pomysłem są płyty z bajkami lub piosenkami dla dzieci oraz specjalne, miękkie książeczki z obrazkami dla maluchów.
0 comments