Zajrzyj !

  Bezpieczeństwo dziecka w łazience – jakie udogodnienia wprowadzić?

  Autor dnia 24 września 2016

  Jeżeli łazienka jest miejscem, z którego korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci, to nieodzowne wydaje się wprowadzenie w niej pewnych udogodnień poprawiających bezpieczeństwo maluchów. Jest to niezwykle istotne, gdyż często rodzice nie są nawet świadomi, jak wiele niebezpieczeństw czyha na dziecko w łazience. Oczywiście skala potencjalnych zagrożeń jest tym większa, im w młodszym wieku jest nasza pociecha.

  baby-84552_960_720

  Bezpieczne szafki dla dziecka

  Jednym z elementów, na który warto zwrócić szczególną uwagę w łazience, są szafki wraz ich zawartością. Po pierwsze, meble łazienkowe muszą mieć odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające ich łatwe otwarcie. Obowiązkowo powinny się one pojawić przy tych szafkach, które znajdują się w bezpośrednim zasięgu dziecka, czyli na przykład na jego wysokości. W tym celu mogą posłużyć zamki zamykane na klucz, jak również inne zatrzaski i blokady. W właśnie tak zabezpieczonej szafce powinny się znaleźć środki czystości, kosmetyki, lekarstwa. Ewentualnie można je umieścić na wysoko zawieszonej półce, do której dziecko na pewno nie sięgnie.

  Przyjazna dziecku armatura łazienkowa

  W łazience należy również zadbać o to, aby pokrywy sedesowej nie można było łatwo otworzyć. Na rynku znajdziemy wiele specjalnych opasek, które okażą się skuteczną ochroną. Warto też zadbać o to, aby wśród wszystkich dorosłych domowników panował zwyczaj zamykania klapy po każdorazowym skorzystaniu z toalety.

  Poza tym niektórzy producenci oferuje specjalne termostatyczne krany wyposażone w mechanizm samoczynnego napełniana wanny do pożądanego poziomu. W ten sposób kąpiel będzie mógł sobie przygotować już samodzielnie kilkulatek, choć niech zawsze odbywa się to pod czujnym okiem rodziców. Baterie z możliwością ustawienia termostatu chroniącym przed mimowolnymi poparzeniami są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, gdyż maluchy mają skłonność do dotykania i ?majstrowania? przy różnego typu kurkach. Krany antyoparzeniowe warto również zainstalować przy umywalce.

  child-1506939_960_720

  Bezpieczne dodatki

  Aby zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa w łazience, warto również zaopatrzyć się w kilka praktycznych dodatków, bez których trudno wyobrazić sobie, aby to miejsce było przyjazne dziecku. – podkreśla ekspert Defra (http://defra.pl/) – producent mebli łazienkowych.

  Jednym z nich jest na przykład mata antypoślizgowa, którą warto umieścić na dnie wanny lub kabiny prysznicowej. Dzięki przyssawkom ściśle przylega ona z podłożem, a rodzice mogą mieć pewność, że pociecha podczas wychodzenia z wanny czy w trakcie figli w wodzie się nie przewróci. Dodatkowym plusem takich mat jest również walor estetyczny. Producenci dbają o to, aby były one kolorowe i w różnych kształtach, tak aby zachęcać maluchów do codziennych kąpieli, a co nie jest zawsze takie proste. Maty antypoślizgowej nie zaszkodzi również umieścić obok wanny czy brodzika, żeby zniwelować ryzyko upadku dziecka tuż po wyjściu z kąpieli, kiedy podłoga może być jeszcze zachlapana wodą.

  Praktycznym rozwiązaniem w łazience jest również stołek lub stopień pod umywalkę, który pozwoli dziecku swobodnie dosięgnąć do kranu. Co więcej tego typu podesty są zwykle już wyposażone w powłokę antypoślizgową. W ten sposób maluch może właściwie samodzielnie umyć zęby, a rodzic zamiast czynnie go asekurować, może się temu jedynie z boku przyglądać. Na pewno wpłynie to pozytywnie na samodzielność dziecka.

  Uwaga – elektryczność

  Rzeczą, o której wiele osób wie, a mimo wszystko warto o niej przypominać, jest umieszczanie zaślepek na gniazdka. Nie zapominajmy też, aby odpływ pralki prowadził bezpośrednio do kanalizacji, gdyż czasem zdarza się, że wąż spustowy jest wkładany do umywalki lub wanny, co stanowi niezwykle duże zagrożenie dla dziecka.

   

  Jeden komentarz

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *