Zajrzyj !

  Bezpieczne zabawki dla dzieci – na co zwrócić uwagę

  Autor dnia 29 października 2012

  Bezpieczeństwo maluchów to najważniejsza sprawa dla rodziców, dlatego tak istotna jest regularna kontrola i weryfikacja produktów, które pozostają na co dzień do dyspozycji i w posiadaniu dzieci. Do takich należą oczywiście między innymi zabawki, które, jeśli nie są wyprodukowane zgodnie ze standardami, mogą zagrażać bezpieczeństwu naszych pociech.

  Obecnie rynek europejski zalewany jest produktami z Chin i nie ma wątpliwości, że głównym powodem jest przede wszystkim ich niska cena. Taka zabawka może być nawet przeszło 10- krotnie razy tańsza od jej krajowego odpowiednika i dla kupującego może stanowić to istotny argument przemawiający za kupnem takiego towaru. Niestety niska cena nie idzie zwykle w parze z wysoką jakością wyrobu, a co więcej może wiązać się z dużym ryzykiem dla zdrowia, a czasem nawet i życia naszych dzieci. Chińskie produkty są bowiem kilkakrotnie razy tańsze od polskich, nie tylko z powodu taniej siły roboczej w tym wielomilionowym kraju, ale również ze względu na wykorzystywanie do produkcji materiału niskiej, jeśli nie najgorszej, jakości.

  Niejednokrotnie możemy przeczytać w lokalnej prasie lub w internecie o przypadkach chorób dzieci, które spowodowane zostały działaniem substancji wchodzących w skład chińskich zabawek. Do takich należą między innymi polichlorek winylu i ftalany. Pierwsza substancja jest powszechnie używana ze względu na relatywnie niską cenę oraz szerokie możliwości zastosowania, niemniej PCV obecny w dużych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia, gdyż stanowi toksyczny związek. Podobnie zresztą jak ftalany dodawane do zabawek jako środek zmiękczający. Niestety z prowadzonych badań wynika, że chińskie produkty takie, jak nawet smoczki, gryzaczki, czy modelina mogą zawierać blisko 30-40% tego rodzaju substancji w porównaniu z pozostałymi składnikami. Wręcz przerażający jest fakt, że dzieci narażone są wówczas na przyjmowanie dawek ftalanów w ilości ponad 30-krotnie wyższej od dopuszczalnego limitu. Ponadto w tego typu produktach stosuje się substancje mogące zaburzać układ hormonalny, jak m.in. związki fenolowe czy bezwodnik ftalowy. Stosowanie wymienionych składników wpływa destruktywnie na rozwój komórek oraz wywołuje zmiany w narządach rozrodczych, wątrobie czy płucach. To w konsekwencji może prowadzić do szeregu rozmaitych chorób takich, jak astma, wysypki, biegunki, a wraz z upływem czasu także bezpłodność czy nowotwory.

  Szkodliwe substancje to nie jedyne niebezpieczeństwo, które grozi maluchom w przypadku niskiej jakości produktów. Inne zagrożenia to niedociągnięcia w budowie zabawek, jak zbyt ostre krawędzie, zbyt głośne dźwięki, za małe rozmiary i słabo zespolone elementy, umożliwiające choćby połknięcie ich przez niemowlaka, itp. Dlatego kupując zabawkę należy uprzednio ją dokładnie pod każdym takim względem sprawdzić. Najlepiej weryfikować też produkt nie tylko po opakowaniu. Importerzy często na pudełkach zamieszczają dane krajowego producenta, ale dopiero po rozpakowaniu produktu można w istocie zweryfikować czy posiada on metkę z napisem „made in China”. Poza tym oczywiście taki towar powinien być odpowiednio oznaczony i zawierać takie informacje, jak dane producenta, wiek dzieci, dla których zabawka może być przeznaczona, zagrożenia związane z użyciem produktu, instrukcję użycia oraz oczywiście oznaczenie CE, które wskazuje na zgodność towaru z dyrektywami Unii Europejskiej.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *