Zajrzyj !

    Bezpieczny i niedrogi plac zabaw w ogrodzie ? jak go zrobić?

    Autor dnia 8 listopada 2017

    Własny plac zabaw to marzenie każdego dziecka. Mając do dyspozycji duży ogród, aż żal nie wykorzystać okazji ? to idealne miejsce na stworzenie konstrukcji do zabaw dla maluchów. Jak samodzielnie stworzyć plac zabaw, który będzie i atrakcyjny, i bezpieczny dla najmłodszych?

    Dlaczego warto zbudować plac zabaw przy domu?

    Wielu rodzicom plac zabaw w ogrodzie wydaje się zbędny ? przecież dzieci mogą bawić się w miejskim parku, który dysponuje wieloma atrakcjami dla maluchów. Nie potrzebują zjeżdżalni czy huśtawek przy domu. Postawienie przydomowego placu zabaw może jednak okazać się zbawienne także dla opiekunów dziecka. Przede wszystkim, kiedy maluch chce się pobawić, nie trzeba od razu planować eskapady do parku. Wystarczy wyjść z dzieckiem do ogrodu. Po drugie, większe dziecko bawiące się na podwórku nie musi być kontrolowane przez cały czas. Jeśli mowa o dziesięciolatku, wystarczy od czasu do czasu spojrzeć przez okno, żeby upewnić się, że dziecko jest bezpieczne. Nawet jednak w przypadku cztero- czy pięciolatka rodzice mają większą swobodę. Kiedy maluch bawi się w piaskownicy czy huśta, mama i tata mogą napić się kawy na tarasie albo wykonać prace w ogrodzie.
    Plac zabaw na podwórku to wiele korzyści dla dziecka. Ponieważ miejskie atrakcje są często bardzo oblegane, trudno dostać się na dłuższą chwilę do huśtawki czy wykonać większą konstrukcję z piasku. Na własnym placu zabaw maluch ma znacznie większe pole do popisu i może w pełni się wyszaleć. Atrakcyjne zabawki w postaci ściany wspinaczkowej czy boiska odciągną go także od siedzenia przed ekranem telewizora czy komputera, a aktywność fizyczna ma korzystny wpływ i na samopoczucie, i na zdrowie najmłodszych.

    Kiedy warto zbudować plac zabaw samodzielnie?

    Decydując się na zaaranżowanie ogrodu z myślą o dzieciach wiele osób decyduje się na zakup gotowych akcesoriów, takich jak piaskownica czy zjeżdżalnia. Sklepy oferują także całe zestawy dopasowane do różnego wieku. Dlaczego mimo tak bogatej oferty warto zdecydować się na samodzielne zbudowanie placu zabaw dla pociech?
    Skonstruowanie placu zabaw na własną rękę wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to tańsze rozwiązanie ? zwłaszcza, jeśli mowa o dużym terenie, na którym ma się znaleźć wiele atrakcji dla maluchów. W przypadku niewielkiego ogrodu wykonanie konstrukcji samodzielnie pozwoli idealnie dopasować ją do możliwości, którymi dysponuje podwórku, a tym samym w pełni je wykorzystać.
    Największą jednak zaletą skonstruowania placu zabaw dla dziecka według własnego planu jest jego stuprocentowa personalizacja. Projektując i wykonując samodzielnie place zabaw, rodzice mogą w pełni dopasować je do potrzeb swoich dzieci. Wykonany na własną rękę plac do zabawy na świeżym powietrzu będzie unikalny i jedyny w swoim rodzaju. Wykonany z elementów takich jak palety czy opony dostarczy dzieciom znacznie więcej frajdy niż tradycyjny ? a przez to często nudny ? plac zabaw w parku czy na osiedlu.

    Pierwszy krok ? wybór terenu i przygotowanie powierzchni

    Decydując się na plac zabaw w ogrodzie, należy najpierw wybrać jego lokalizację. Warto wybrać miejsce, które jest dobrze widoczne z okien kuchni czy salonu albo z tarasu, tak, żeby dorośli mogli mieć maluchy stale pod kontrolą, jednocześnie mogąc się oddawać własnym zajęciom, np. wykonywaniu domowych obowiązków czy wypoczynkowi.
    Inna ważna kwestia to zabezpieczenie podwórka. Płot ograniczy wejście niepożądanym osobom, a w przypadku malutkich dzieci zmniejszy ryzyko, że te niepostrzeżenie wybiegną na ulicę i narażą się na duże niebezpieczeństwo. Warto zadbać również o to, żeby miejsce przeznaczone dla najmłodszych nie znajdowało się w ostrym słońcu w godzinach, w którym maluchy najczęściej z niego korzystają, a także pamiętać o usunięciu roślin, które mogą mieć działanie trujące.
    Ważnym etapem przygotowań do budowy placu zabaw jest zadbanie o powierzchnię ? ta musi być dopasowana do specyfiki miejsca, jest dzieci mają być bezpieczne. Najgorszym wyborem są podłoża żwirowe, nierówne ? w razie upadku okaleczenia i otarcia to niemalże pewnik. Znacznie mniej ryzykowna jest trawa, która nieco amortyzuje upadek, jednakże najlepszym wyborem, jeśli chodzi o place zabaw, jest specjalna amortyzująca pianka, która chroni przed zranieniami, a przy okazji jest bardzo odporna na działanie wilgoci, więc długo zachowuje atrakcyjny wygląd.

    Jak dostosować plac zabaw do wieku dziecka?

    Planując rozmieszczenie oraz wyposażenie placu zabaw, należy wziąć pod uwagę wiek pociechy. Malutkie dziecko najbardziej ucieszy się z piaskownicy, huśtawki czy drewnianego domku. Frajdę sprawią mu także zjeżdżalnia lub drabinka, jednak te powinny być bardzo niskie, żeby nie stwarzały ryzyka upadku.
    Dziecko w wieku szkolnym ma większe potrzeby ? wtedy warto postawić na rozbudowane konstrukcje, złożone ze zjeżdżalni, drabinek, torów przeszkód czy ścian do wspinaczki. Należy pamiętać również o zainteresowaniach pociechy. Być może ta interesuje się sportem i marzy o boisku do gry w piłkę albo koszu do koszykówki. A może, wręcz przeciwnie, wolałaby sporych rozmiarów piaskownicę albo domek na drzewie?

    karoca na placu zabaw

    Przydomowy plac zabaw ? gdzie szukać inspiracji?

    Jak wykonać samodzielnie sprzęty na przydomowy plac zabaw? Inspiracją mogą być prace prezentowane przez innych rodziców w internecie, np. na tej stronie: https://ogrodolandia.pl/place-zabaw. Te często obfitują w oryginalne rozwiązania i ciekawe propozycje.
    Na bazę do budowy drabinek, mostków czy ścianek do wspinania się najlepiej wykorzystać drewno. Wystarczy trochę desek, żeby stworzyć naprawdę imponującą konstrukcję. Do montażu najprostszej huśtawki wystarczy deska lub opona samochodowa oraz sznur lub łańcuch ? dziecko z pewnością będzie zachwycone.
    Domek do zabawy, o którym marzy większość maluchów, można wykonać albo z desek, albo ze starych drewnianych palet. Latem sprawdzi się także popularne tipi ? wystarczy stworzyć konstrukcję z kilku listewek, a na górze umieścić kawałek materiału lub koc, żeby dzieci mogły cieszyć się wymarzonym namiotem w indiańskim stylu.
    Jak stworzyć ścianę do wspinaczki albo tor przeszkód? Możliwości jest wiele. Najlepsze pole do popisu dają materiały z recyklingu, które jednocześnie są ekologiczne, bezpieczne dla dziecka i bardzo tanie. Żeby stworzyć tor z przeszkodami, można wykorzystać stare opony ? ułożone pionowo i częściowo zakopane w ziemi, lub położone w pionie i wymagające przeskakiwania. Ściana to wspinaczki może powstać ze starych palet albo zbitych ze sobą listewek. Elementy, które ułatwią wspinanie się, można wykonać np. z opon albo kamieni. Do wdrapywania się i wspinania świetnie posłużą także mocne sznury umieszczone czy to na gałęzi solidnego drzewa, czy na którymś z elementów wysokiej konstrukcji placu zabaw. Możliwości jest naprawdę wiele ? wystarczy odkryć w sobie kreatywność i techniczne zdolności. Warto też skorzystać z porad innych rodziców, którzy dzielą się swoimi pomysłami na przykład na internetowych blogach oraz poradnikach.

    10 Comments

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *