Zajrzyj !

  Bezpieczny pokój dziecka, czyli jak go wyposażyć?

  Autor dnia 22 lutego 2013

  Urządzanie pokoju dla dziecka jest niezwykle przyjemne, ale może jednocześnie stanowić spore wyzwanie. Pomieszczenie, w którym będzie przebywać maluch musi być nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim bezpieczne. No bo co z tego, że pokój będzie posiadał kolorowe ściany czy nowoczesne meble, jeśli nie będzie azylem – miejscem, w którym pociecha będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie ?

  Jeżeli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zaaranżować pokój dziecka sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę. Podczas urządzania wnętrza miej na uwadze fakt, że pociechy są niezwykle ruchliwe, a przy tym mają głowę pełną nieoczekiwanych i nie zawsze bezpiecznych pomysłów.

  Po pierwsze – nietoksyczne farby

  Z pewnością urządzanie pokoju dziecięcego rozpoczynasz od zmiany jego kolorystyki. Wybierając farby kieruj się nie tylko ceną i dostępną paletą barw, ale przede wszystkim kwestiami zdrowotnymi. Miej świadomość, że na ścianach powinny znaleźć się wyłącznie te farby, które są przyjazne dzieciom.

  Dlaczego jest to ważne? Pamiętaj, że tego rodzaju produkty zawierają w swoim składzie sporo substancji chemicznych. Choć pociecha nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu, może wdychać opary. To zaś może skutkować poważnymi zaburzeniami układu oddechowego. Ponadto niektóre farby mogą odpowiadać za powstawanie reakcji alergicznych. Dlatego wybieraj takie produkty, które będą posiadały specjalne atesty.

  Po drugie – dywany

  Choć powoli odchodzi się od umieszczania dywanów na podłogach (a z pewnością wynika to z faktu, że współczesne podłogi należą do wyjątkowo atrakcyjnych), w dziecięcym pokoju to konieczność. Dzięki niemu podłoże nie jest tak śliskie, co zmniejsza ryzyko upadku.

  Ponadto dywan w pokoju dziecka może spełniać również funkcję dekoracyjną. Znajdujące się w asortymencie wielu sklepów dywany są niezwykle kolorowe, a więc świetnie pasują do takiego wnętrza.

  Powyższy model dywanu dostępny jest w sklepie: http://mebledladziecka.com.pl/dywany/292-dywan-planeta-kwiatow.html. Znajdziesz tam również znacznie szerszy wybór kolorowych dywanów do pokoju dziecięcego.

  Pamiętaj jednocześnie, że dywany – jeśli mają zapewniać bezpieczeństwo – muszą posiadać antypoślizgową podkładkę. Z reguły modele przeznaczone do pokoju dziecięcego właśnie takowe są. Jeśli jednak trafisz na dywan bez podkładki, zaopatrz się w specjalne maty pod dywan.

  Po trzecie – dziecięce meble

  Istotnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego są meble. Pamiętaj, by dostosować je do wieku pociechy oraz jego możliwości.

  • meble dla przedszkolaków

  W przypadku niemowlaków oraz dzieci w wieku przedszkolnym, koniecznością jest zakup mebli, które będą posiadały zaokrąglone brzegi. Wszystkie ostre kanty narażają bowiem malucha na niepotrzebne urazy.

  Istotne jest to, by wysokość poszczególnych elementów wyposażenia dostosować do wzrostu malucha. Dzięki temu pociecha będzie mogła korzystać z krzesełka i stolika bez konieczności ingerencji rodziców. Zapamiętaj także, by – z tego samego powodu – nie wieszać zbyt wysoko półek. Unikaj także sytuacji, gdy wieszasz je nad łóżkiem. Dzięki temu ograniczysz do minimum ryzyko, gdy maluch – chcąc sięgnąć po książeczkę – zerwie półkę.

  Ponieważ pokój dziecięcy musi być radosny, wybieraj meble kolorowe. W sklepach znajdziesz ich szeroki wybór, dzięki czemu bez trudu dopasujesz asortyment do oczekiwań swoich i malucha. Możesz kupować pojedyncze elementy wyposażenia, ale możesz zdecydować się także na gotowe zestawy.

  Ten kolorowy zestaw mebelków dziecięcych przeznaczony jest dla przedszkolaków. Znajdziesz go na: http://mebledladziecka.com.pl/meble-zestawy/12-zestaw-simple-komplet.html.

  • meble młodzieżowe

  Z meblami do pokoju dla młodzieży jest znacznie mniej kłopotów. Pociechy są bowiem starsze, a więc mniej narażone na czyhające w pomieszczeniu niebezpieczeństwa. Jednak i w tym przypadku, wybierając meble dla dzieci, musisz wziąć pod uwagę wzrost i wiek pociechy.

  Jeśli cenisz sobie praktyczne rozwiązania, możesz zdecydować się na zakup mebli uniwersalnych. Takich, które będą pasowały zarówno do pokoju dziecięcego, jak i młodzieżowego.

  Taki zestaw meblowy dostępny jest w sklepie mebledladziecka.com.pl. Doskonale nadaje się do pokoju dziecięcego, służąc również nastolatkom.

  Wybierając meble dziecięce – bez względu na to czy chodzi o przedszkolaki, czy młodzież – musisz zwrócić uwagę również na to, by były wykonane z nietoksycznych materiałów. Najlepiej stawiaj na produkty drewniane.

  Po czwarte – zabezpiecz szuflady i kontakty

  Jeśli urządzasz pokój dla niemowląt i przedszkolaków, pamiętaj o zabezpieczeniu wszelkich szuflad i kontaktów. Znajdujące się w pomieszczeniu szafy muszą posiadać systemy zabezpieczające przed przytrzaśnięciem palców. Kontakty zaś, do których dopływa prąd elektryczny, powinny posiadać specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające umieszczenie przedmiotów. Warto więc zakupić specjalne plastikowe zaślepki.

  Pokój dziecięcy nie może męczyć

  Ponadto musisz pamiętać, że pokój dla dzieci musi być miejscem dobrej zabawy oraz wypoczynku. Nie może za to męczyć. Dlatego też zwróć szczególną uwagę na kolorystykę ścian, mebli oraz dodatków. Najlepiej, jeśli wnętrze będzie utrzymane w 2-3 kolorach. Zastosowanie większej ilości barw wprowadzi tylko chaos. Nadmiar bodźców przyczynia się bowiem do zmęczenia zmysłów, co nie wpływa korzystnie na układ nerwowy dziecka.

  Jeden komentarz

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *