Zajrzyj !

    Co to jest skala Apgar? Sprawdź

    Autor dnia 13 stycznia 2018

    Zaraz po porodzie lekarz ocenia noworodka pod kątem pięciu najważniejszych parametrów. Przyznane punkty świadczą o zdrowiu i kondycji dziecka. Czym jest skala Apgar? Co oznaczają wysokie i niskie wartości? Wyjaśniamy.

     

    Zaprezentowana w 1952 roku skala Apgar stosowana jest do dziś przez lekarzy na całym świecie. Wykonując kilka prostych testów, można określić zdolność dziecka do samodzielnego funkcjonowania poza łonem matki. Warto więc wiedzieć, z jakiego powodu noworodek otrzymuje 10 punktów w skali Apgar lub otrzymuje ich dużo mniej.

    Do czego służy?

    Skala Apgar jest formą punktacji, która pozwala ocenić podstawowe funkcje życiowe noworodka. Badanie takie przeprowadzane jest czterokrotnie: w pierwszej, trzeciej, piątej oraz dziesiątej minucie życia dziecka. Za każdym razem ocenie podlegają te same parametry, za które noworodek może otrzymać od 0 do 2 punktów.

    Pozwala ocenić takie czynności życiowe jak:

    • czynność serca
    • oddychanie
    • napięcie mięśni
    • reakcje na bodźce
    • kolor skóry.

    Maksymalną punktację dziecko może otrzymać wówczas, gdy serce wykonuje więcej niż 100 uderzeń na minutę, noworodek reaguje kaszlem lub kichnięciem na wprowadzenie cewnika do nosa, wykonuje samodzielne ruchy i głośno płacze, a także ma różowe równomierne zabarwienie całej skóry.

    Skala a stan zdrowia noworodka

    Po przeprowadzeniu badania lekarz sumuje uzyskane punkty. Wynik w skali Apgar interpretowany jest następująco:

    • 0-3 punkty ? zamartwica wymagająca natychmiastowej interwencji lekarskiej
    • 4-7 punktów ? średni stan noworodka
    • 8-10 punktów ? dobry stan noworodka.

    Warto przy tym podkreślić, że dzieci urodzone na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem mogą mieć nieco gorsze wyniki badań w skali Apgar. Jest to całkowicie naturalne ? nie są jeszcze w pełni przystosowane do samodzielnego życia.

    Wyniki w skali Apgar ? czy są wiarygodne?

    Skala została stworzona przez amerykańską doktor, która zauważyła potrzebę oceny stanu zdrowia każdego noworodka. Chociaż od lat jest stosowana przez lekarzy na całym świecie, nie jest metodą doskonałą.

    Wielu specjalistów podkreśla fakt subiektywności oceny za pomocą tej skali. Część testów przeprowadza się bowiem w oparciu o odczucia własne lekarza ? chodzi przede wszystkim o ocenę zabarwienia skóry czy czynności oddychania. Ponadto trzeba mieć na uwadze fakt, że testy oceniane w skali Apgar nie są we stanie wykazać prawidłowej budowy ośrodkowego układu nerwowego, itp.

    ?Dziesiątka? nie gwarantuje, że w przyszłości nie pojawią się problemy zdrowotne. Dlatego wyniki badania należy traktować orientacyjnie ? jako zdolność noworodka do samodzielnego życia.

    Jeden komentarz

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *