Zajrzyj !

  Co zabawki mogą rozwijać u dzieci ?

  Autor dnia 20 października 2012

  Kiedy zamierzamy kupić dziecku zabawkę, niejednokrotnie zastanawiamy się, co wybrać. Na rynku jest bardzo wiele różnorodnych produktów i – niestety – bardzo często gubimy się w tej różnorodności. Pamiętajmy, że dziecko od najmłodszych lat się rozwija, dlatego podczas zabawy również powinno poszerzać swoje umiejętności. Jak się okazuje, odpowiednio dobrane zabawki edukacyjne mają wpływ m.in. na rozwój emocjonalny, mentalny czy manualny dziecka, które już od najmłodszych lat ćwiczy m.in. swój odruch chwytania.

  Zabawki dla niemowlaków powinny być kolorowe i jak najbardziej przyciągać ich uwagę. Gdy dziecko jeszcze nie potrafi samodzielnie siedzieć, warto zwrócić uwagę na karuzelę zawieszaną nad łóżeczkiem, która będzie wyróżniała się wzorami biało-czarnymi. Te kolory są niezwykle istotne dla niemowlaków, ponieważ w pierwszych tygodniach zauważają one jedynie przeciwieństwa, a więc kontrastowe barwy będą w tym przypadku najbardziej odpowiednie. Niemowlaka zainteresują z całą pewnością również wszelkiego rodzaju zabawki, które błyszczą, a także posiadają różne sygnały dźwiękowe. Pamiętajmy jednak, że muszą być przede wszystkim bezpieczne! Nie mniejsze znaczenie dla rozwoju dziecka mają także ponadczasowe grzechotki. Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele, niezwykle ciekawych grzechotek, które wydają różnego rodzaju dźwięki.

  Świetnym rozwiązaniem są również maty edukacyjne – są one dla dzieci niezwykle pasjonujące! Podczas wykonywania ruchów na takiej macie będzie ona wydawać dźwięki. Malec na macie może leżeć na plecach i ćwiczyć chwytanie, zaś leżąc na brzuchu, trenować podnoszenie główki. Maty są wygodne, a przede wszystkim bezpieczne. Sprawią wiele radości dzieciom, będąc jednocześnie bardzo praktycznym rozwiązaniem dla rodziców. Rozkładając matę na podłodze w domu, czy też na trawniku w parku, rodzic będzie mieć pewność, że dziecko znajduje się w bezpiecznej dla niego przestrzeni, w której może się spokojnie bawić. Kiedy dziecko dopiero uczy się raczkować, warto w otoczeniu maty rozłożyć różnego rodzaju inne zabawki, typu gryzaki, grzechotki czy inne akcesoria. Współcześnie producenci zapewniają nam asortyment stworzony w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa i wykonany z doskonałych jakościowo materiałów, dlatego też możemy być spokojni o zdrowie naszego maluszka.

  Im starsze dziecko, tym kwestie odpowiednich zabawek stają się nieco bardziej skomplikowane. Starsze dzieci wymagają już nieco bardziej kompleksowego asortymentu. Warto jednak sięgać po takie modele, które będą służyć do zabawy, a jednocześnie edukacji i rozwoju. Najważniejsze, aby zabawki rozwijały kreatywność naszych dzieci, a także wpływały na ich stan umysłowy. Wybierając odpowiednie zabawki edukacyjne dla naszego dziecka, przede wszystkim należy dokonać podziału na płeć. Zabawki dla chłopców będą się oczywiście różniły od zabawek dla dziewczynek. Chłopcy z całą pewnością będą usatysfakcjonowani matą imitującą ulicę. Jeśli do tego dołączymy różnego rodzaju zabawki typu samochody, z całą pewnością zaskarbimy sobie nieopisaną wdzięczność naszego podopiecznego. Dziewczynki, które lubią bawić się lalkami będą ukontentowane z maty przypominającej domek dla lalek.

  Zabawki edukacyjne oprócz rozwijania emocjonalności czy sprawności manualnych mają również bardzo duży wpływ na logiczne myślenie oraz kreatywność. Jak się okazuje niezwykle pomocne w tym przypadku mogą być zwłaszcza klocki konstrukcyjne – sprawdzają się tu modele wykonane z plastiku czy drewna. Kolorowe klocki pozwalają dzieciom tworzyć różnorodne budowle. Tego typu zabawki nadają się idealnie dla dzieci w różnym wieku. Dwulatek będzie używał ich przede wszystkim do beztroskiej zabawy, natomiast już trzy-, czterolatek będzie starał się tworzyć coraz bardziej skomplikowane konstrukcje, zaskakując nas swoją pomysłowością i sprytem. Kiedy dziecko jest już starsze, a jego umiejętności znacznie bardziej rozwinięte, warto podarować mu mniejsze rozmiarowo klocki, np. Clics.

  Zakup odpowiednich zabawek w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie naszych podopiecznych, które oczywiście jest sprawą priorytetową. Musimy więc zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju atesty i potwierdzenia jakości. Nie mniej ważna jest trwałość zabawek oraz materiał, z którego zostały wykonane. Do zakupu zabawek należy podchodzić z głową! Nie wszystkie najdroższe rzeczy okazują się odpowiednie dla dziecka. Pamiętajmy, że nasi podopieczni bardzo szybko rosną, zmieniają zainteresowania, a zabawki, które jednego dnia sprawiają im wiele radości, następnego mogą być dla nich nudne. W tym przypadku dobrze jest zastanowić się nad grami edukacyjnymi, które oferują za każdym razem inny przebieg rozgrywki, wymagając od dziecka kreatywności podczas zabawy.

   

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *