Zajrzyj !

  Co zapewni dobrą zabawę maluchom ?

  Autor dnia 20 października 2012

  Wszystkie dzieci, niezależnie od wieku kochają zabawki, bo dzięki nim mogą spędzić miło czas, zdobyć nowe umiejętności lub przeżyć po prostu interesującą przygodę. Wybór zabawki dla dziecka niekoniecznie jest jednak prostą sprawą. Najłatwiej jest w przypadku dzieci kilkuletnich, które same są już w stanie określić, jaką zabawkę chciałyby dostać, lub dla których, ze względu na przejawiane zainteresowania, można bez problemu dobrać konkretny produkt. Rzecz się bardziej komplikuje w przypadku dzieci do trzeciego roku życia. Wybranie odpowiedniej zabawki dla takiego malucha jest bowiem tylko na pozór prostą sprawą. Czym zatem kierować się kupując zabawkę dla dziecka rocznego czy dwuletniego?

  Jeśli zamierzamy kupić konkretny produkt dla małego dziecka, koniecznie sprawdźmy czy faktycznie jest on dedykowany dla tej kategorii wiekowej, która nas interesuje. Taka informacja zawsze powinna znaleźć się bezpośrednio przy samej zabawce lub na jej opakowaniu. Najczęściej występuje ona w postaci ostrzeżenia: „Odpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” lub w postaci znaku graficznego przekazującego ten sam komunikat. Producenci w tym przypadku muszą zachować dużą ostrożność i szereg zaleceń, aby można było uznać, że dany towar faktycznie jest możliwy do zadedykowania dla dzieci w tym wieku.

  Przede wszystkim taka zabawka powinna być wykonana z materiałów, które nie zawierają szkodliwych dla organizmu substancji, na wypadek oczywiście, gdyby jakiś element zabawki dostał się niespodziewanie do buzi czy do oka dziecka. Takimi substancjami jest na pewno ołów, rtęć czy chrom oraz inne metale ciężkie. Jeśli produkcja wymaga ich zastosowania, to dopuszczalne jest ich wykorzystanie najwyżej w ilościach śladowych. Następną ważną kwestią w przypadku tego rodzaju artykułów jest konieczność posiadania przez nie odpowiednich rozmiarów, czyli na tyle dużych, żeby uniemożliwić jednak dziecku na przykład połknięcie takiej zabawki lub jej elementu. Oczywiście wskazane przy tym jest, żeby produkt taki nie składał się ze zbyt wielu części, a najlepiej, jeśli stanowi on jeden zwarty wytwór, bądź skład elementów zespolony na tyle ściśle ze sobą, by uniemożliwić dziecku rozdzielenie go na mniejsze fragmenty. Oczywiście wszelkiego rodzaju zabawki dla dzieci do lat trzech nie mogą też w żaden sposób stanowić produktów łatwopalnych czy toksycznych, albo wywołujących reakcje alergiczne. Kupując dany towar koniecznie należy sprawdzić czy posiada on właściwe certyfikaty i wszystkie ważne informacje dotyczące samego producenta oraz właściwości towaru.

  Wybranie zabawki dla dziecka do lat trzech to kwestia posiadania również ogólnej wiedzy na temat tego, czego potrzebują one do rozwoju na tym etapie swojego życia. To właśnie w pierwszych trzech latach, a szczególnie przez początkowe 12 miesięcy, maluch rozwija się najbardziej intensywnie. Dlatego zakupiona dla niego zabawka ma być nie tylko w stu procentach bezpieczna, ale zarazem atrakcyjna. Najważniejszą kwestią w tym względzie jest dostarczenie takiemu dziecku za pomocą zabawki jak najwięcej wrażeń oddziaływujących i poruszających bezpośrednio jego zmysły. Spokojnie mogą być to więc wszelkiego rodzaju zabawki z dźwiękiem lub muzyką, jak na przykład marakasy drewniane czy grzechotki. Podobnie odpowiednie będą zabawki wpływające na zmysł wzroku i pobudzające tym samym wyobraźnię dziecka. Tu prym wiodą wszelkiego rodzaju puzzle drewniane, czy układanki. Taka zabawka powinna być pełna barw o różnych odcieniach i z ciekawym motywem. Najlepiej też, jeśli będzie miała właściwy kształt ułatwiający jego chwytanie i utrzymanie, by tym samym rozwijać u dziecka zdolności manualne i zręcznościowe. Świetnie nadają się tutaj również wszelkiego rodzaju produkty, które są w stanie zwrócić na siebie uwagę dziecka i jednocześnie w jakiś sposób edukować je. Mowa tu oczywiście o różnego rodzaju przywieszkach czy na przykład drewnianych zwierzętach. Dziecko 16 – 18 miesięczne zwykle już potrafi schylać się, wstawać na palcach podtrzymując się mebli, biegać czy wdrapywać się na niskie przedmioty. Dlatego dla takich dzieci idealne są różnego rodzaju duże klocki, z których można układać np. wieże lub tworzyć różne ciekawe konstrukcje. Z kolei dzieci między drugim, a trzecim rokiem życia potrafią już samodzielnie nazywać przedmioty lub mówić krótkie wierszyki, a także lepić z plasteliny lub malować kredkami czy farbami. Dla nich możemy więc kupić ciekawe szablony do prac plastycznych i mozaiki, a do tego kolorowe książeczki, bowiem rozwijają one kreatywność i wyobraźnię.

   

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *