Zajrzyj !

  Czy konflikt serologiczny jest przeszkodą do zajścia w ciążę? Odpowiadamy…

  Autor dnia 18 września 2017

  Konflikt serologiczny to zjawisko, które rodzi wiele pytań. Pary planujące potomstwo zastanawiają się, kiedy może do niego dojść i czy ewentualne różnice w grupie krwi są przeciwwskazaniem do ciąży. Jak to wygląda w rzeczywistości?

  Najczęstszym przypadkiem, w którym dochodzi do konfliktu serologicznego jest sytuacja, gdy kobieta ma grupę krwi z czynnikiem Rh (-), natomiast grupa krwi mężczyzny ma czynnik Rh (+). Jako że istnieje prawdopodobieństwo, iż płód oddziedziczy czynnik krwi po ojcu, pojawia się ryzyko konfliktu serologicznego.

  Pierwsza ciąża nie musi być zagrożona konfliktem serologicznym

  Powszechnie uważa się, że pierwsza ciąża nie jest zagrożona konfliktem serologicznym. Dzieje się tak, ponieważ do bezpośredniego kontaktu krwi dziecka z krwią matki dochodzi głównie podczas porodu (wcześniej mamy do czynienia z tzw. mikroprzeciekami). Tymczasem w tak zaawansowanym momencie nie jest już możliwe, by organizm matki wytworzył przeciwciała stanowiące zagrożenie dla dziecka.

  Warto jednak mieć świadomość, że ryzyko konfliktu serologicznego wzrasta w pierwszej ciąży w takich przypadkach jak:

  • powikłania po zabiegach wewnątrzmacicznych
  • wcześniejsze poronienia zarodka o czynniku Rh+
  • zabiegi wykonywane w trakcie ciąży (np. amniopunkcja), w których mogło dojść do ?przerwania? bariery łożyskowej.

  Konflikt serologiczny może dotyczyć każdej ciąży

  Chociaż pierwsza ciąża jest z reguły bezpieczna, tak naprawdę konflikt serologiczny może dotyczyć każdej kobiety. Trzeba bowiem mieć świadomość, że istnieje wiele innych antygenów i układów, które mogą powodować produkcję przeciwciał sprzyjających konfliktowi serologicznemu z dzieckiem.

  Profilaktyka zmniejsza ryzyko konfliktu serologicznego

  Jeszcze kilkanaście lat temu konflikt serologiczny pojawiał się w 1,5 proc. przypadków. Obecnie liczba ta jest znacznie mniejsza, dzięki specjalnemu programowi profilaktycznemu. Jego istotą jest przede wszystkim określenie grupy krwi matki oraz ojca, a następnie wykonanie badania w kierunku obecności przeciwciał w organizmie matki ? jeśli kobieta ma krew Rh (-). Badanie to u kobiet z ujemnym czynnikiem Rh powtarza się co 2 miesiące aż do momentu porodu.

  Jeżeli tzw. odczyn Coombsa potwierdzi obecność przeciwciał skierowanych przeciwko antygenowi D, wówczas w okresie do 72 godzin po porodzie podaje się matce immunoglobulinę anty-D (refundowane). Zaleca się również podania immunoglobuliny między 28 a 30 tygodniem ciąży, jednakże nie jest to fundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Przy konflikcie można bez obaw zajść w ciążę, ale…

  Chociaż co czwarta para jest narażona na powstanie konfliktu serologicznego, tylko w co dziesiątej ciąży dochodzi do jego rozwoju. Dlatego też niezgodność antygenów Rh (-) u matki i Rh (+) u ojca nie jest przeciwwskazaniem do ciąży.

  Trzeba jednak pamiętać o tym, by regularnie monitorować poziom produkowanych przez kobiecy organizm przeciwciał. Ponadto zaleca się wykonać zastrzyk z immunoglobuliną anty-D dwukrotnie: raz między 28 a 30 tygodniem ciąży oraz bezpośrednio po porodzie. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia choroby hemolitycznej u nowo narodzonego dziecka.

  5 Comments

  1. Bunny

   9 kwietnia 2018 at 13:26

   A skoro już jest mowa o profilaktyce, to warto zaznaczyć, że dotychczas dostępne wyłącznie odpłatnie zastrzyki z immunoglobuliną anty-D, stosowane w 28 tc., od początku roku są refundowane w placówkach NFZ 🙂 ważna informacja, warto to odnotować!

   • sylvanas

    23 maja 2018 at 15:18

    A dlaczego dowiaduje się o tym z internetu? Czy nie powinien mnie o tym poinformować lekarz?

    • ola

     28 maja 2018 at 12:32

     W zasadzie powinien. Lekarz prowadzący, który stwierdzi ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, jest zobowiązany poinformować pacjentkę o możliwości otrzymania profilaktycznego zastrzyku zawierającego immunoglobuliny anty-D.

   • Carma

    4 czerwca 2018 at 08:51

    Czy refundacja dotyczy także recept, realizowanych w aptekach?

   • Kotek

    7 czerwca 2018 at 09:23

    Refundacja dotyczy tylko placówek NFZ, nie aptek i recept.

  Napisz komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych – planszówki i pozostałe gry powracają do łask

  Gry planszowe były bardzo popularne i przeżywały szczyt swojej popularności na samym początku swojego istnienia, w czasach kiedy gry komputerowe...

  Gadżety filmowe coraz bardziej popularne w Polsce!

  Każdy szanujący się fan chciałby mieć prawdziwy rekwizyt z planu filmowego. Czasami można je kupić na aukcji, jednak nie wystarczy...

  Odzież dziecięca mamatu, czyli wyjątkowe ubrania dla dzieci.

  Ubieranie dzieci wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.  Z różnych względów trudno jest dostosować odpowiednią odzież dziecięcą na daną porę roku. Nie...

  Zamknij