Zajrzyj !

Czy w Poznaniu opłaca się wysyłać dziecko do niepublicznego żłobka?

Autor dnia 4 listopada 2016

Jeszcze w zeszłym roku na terenie Poznania funkcjonowało aż 60 niepublicznych żłobków ? pod ich opieką znajdowało się 1710 dzieci. A liczba prywatnych placówek stale rośnie, bo miasto chętnie dofinansowuje ich działanie.

wesolekoziolki-pl-czy-w-poznaniu-oplaca-sie-wysylac-dziecko-do-niepublicznego-zlobka

1262 ? właśnie tyle miejsc oferowały w zeszłym roku publiczne żłobki w Poznaniu. To raczej niewiele, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w stolicy Wielkopolski rodzi się co roku ponad 5000 dzieci. Wielu poznańskich rodziców musi zatem korzystać z oferty prywatnych placówek. Problem z niedoborem miejsc w żłobkach publicznych jest na tyle istotny, że Urząd Miasta od kilku lat ogłasza konkurs na dofinansowanie dla placówek prywatnych ? w zeszłym roku jego wymagania spełniło 46 żłobków niepublicznych, które dzięki temu mogły zaoferować rodzicom miejsca tańsze aż o 400 zł. Obecnie jest to kwota stała; wcześniej rodzice mogli liczyć na dofinansowania w wysokości 90, 50 lub 30 % kosztów.

Wysyłać czy nie wysyłać?

Wysłanie dziecka do żłobka ? niepublicznego czy publicznego ? to dla wielu rodziców niezwykle trudna decyzja. Rozstanie z maluchem nie jest łatwe, ale nie ma się czego obawiać, bo w dobrym żłobku dziecko będzie miało świetną okazję do rozwoju. Trzeba się jednak liczyć z tym, że sam maluch jest bardzo mocno związany emocjonalnie ze swoimi rodzicami, a poza tym jedną z jego najważniejszych potrzeb stanowi potrzeba bezpieczeństwa. Dlatego moment rozłąki będzie dla niego zdecydowanie trudniejszy niż dla rodziców.

Kluczową rolę odgrywa pierwsze pozostawienie dziecka w żłobku. Często zdarza się, że uczucie lęku skutecznie blokuje wówczas chęć poznania nowego miejsca, a dziecko nie jest w stanie zainteresować się zabawą czy zabawkami. Nie pomaga też to, że maluchy posiadają słabo rozwiniętą orientację w czasie i przestrzeni. Dlatego niepubliczne żłobki z terenu Poznania często organizują zajęcia adaptacyjne, które mają na celu łagodne i bezstresowe wprowadzenie dziecka w świat rówieśników i żłobkowych zasad.

Zajęcia adaptacyjne w niepublicznych żłobkach

Niepubliczny żłobek Wesołe Koziołki z Poznania proponuje adaptację w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje rozmowę z rodzicami, prezentację placówki oraz zapoznanie z jej pracownikami. W drugim etapie natomiast dziecko pojawia się w żłobku, ale jego adaptacja zaczyna się od skróconego czasu pobytu w placówce ? w pierwszym dniu spędza ono w żłobku zaledwie godzinę. Zabieg ten umożliwia dziecku stopniowe wrastanie w środowisko. W tym czasie niepubliczny żłobek stara się też uzyskać jak najwięcej różnorodnych wiadomości o dziecku.

Specjaliści podkreślają, że to rodzice odgrywają najważniejszą rolę w przygotowywaniu dziecka do nowego etapu. Dlatego przed posłaniem malucha do niepublicznego żłobka powinni starać się oni przedstawiać żłobek jako miłe i przyjemne miejsce, w którym na dziecko czeka mnóstwo zabaw i niespodzianek. Dobrym pomysłem jest też próba wcześniejszego uregulowania planu dnia malucha pod rozkład zajęć obowiązujący w placówce.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych – planszówki i pozostałe gry powracają do łask

Gry planszowe były bardzo popularne i przeżywały szczyt swojej popularności na samym początku swojego istnienia, w czasach kiedy gry komputerowe...

Gadżety filmowe coraz bardziej popularne w Polsce!

Każdy szanujący się fan chciałby mieć prawdziwy rekwizyt z planu filmowego. Czasami można je kupić na aukcji, jednak nie wystarczy...

Odzież dziecięca mamatu, czyli wyjątkowe ubrania dla dzieci.

Ubieranie dzieci wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.  Z różnych względów trudno jest dostosować odpowiednią odzież dziecięcą na daną porę roku. Nie...

Zamknij