Zajrzyj !

    Czy w Poznaniu opłaca się wysyłać dziecko do niepublicznego żłobka?

    Autor dnia 4 listopada 2016

    Jeszcze w zeszłym roku na terenie Poznania funkcjonowało aż 60 niepublicznych żłobków ? pod ich opieką znajdowało się 1710 dzieci. A liczba prywatnych placówek stale rośnie, bo miasto chętnie dofinansowuje ich działanie.

    wesolekoziolki-pl-czy-w-poznaniu-oplaca-sie-wysylac-dziecko-do-niepublicznego-zlobka

    1262 ? właśnie tyle miejsc oferowały w zeszłym roku publiczne żłobki w Poznaniu. To raczej niewiele, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w stolicy Wielkopolski rodzi się co roku ponad 5000 dzieci. Wielu poznańskich rodziców musi zatem korzystać z oferty prywatnych placówek. Problem z niedoborem miejsc w żłobkach publicznych jest na tyle istotny, że Urząd Miasta od kilku lat ogłasza konkurs na dofinansowanie dla placówek prywatnych ? w zeszłym roku jego wymagania spełniło 46 żłobków niepublicznych, które dzięki temu mogły zaoferować rodzicom miejsca tańsze aż o 400 zł. Obecnie jest to kwota stała; wcześniej rodzice mogli liczyć na dofinansowania w wysokości 90, 50 lub 30 % kosztów.

    Wysyłać czy nie wysyłać?

    Wysłanie dziecka do żłobka ? niepublicznego czy publicznego ? to dla wielu rodziców niezwykle trudna decyzja. Rozstanie z maluchem nie jest łatwe, ale nie ma się czego obawiać, bo w dobrym żłobku dziecko będzie miało świetną okazję do rozwoju. Trzeba się jednak liczyć z tym, że sam maluch jest bardzo mocno związany emocjonalnie ze swoimi rodzicami, a poza tym jedną z jego najważniejszych potrzeb stanowi potrzeba bezpieczeństwa. Dlatego moment rozłąki będzie dla niego zdecydowanie trudniejszy niż dla rodziców.

    Kluczową rolę odgrywa pierwsze pozostawienie dziecka w żłobku. Często zdarza się, że uczucie lęku skutecznie blokuje wówczas chęć poznania nowego miejsca, a dziecko nie jest w stanie zainteresować się zabawą czy zabawkami. Nie pomaga też to, że maluchy posiadają słabo rozwiniętą orientację w czasie i przestrzeni. Dlatego niepubliczne żłobki z terenu Poznania często organizują zajęcia adaptacyjne, które mają na celu łagodne i bezstresowe wprowadzenie dziecka w świat rówieśników i żłobkowych zasad.

    Zajęcia adaptacyjne w niepublicznych żłobkach

    Niepubliczny żłobek Wesołe Koziołki z Poznania proponuje adaptację w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje rozmowę z rodzicami, prezentację placówki oraz zapoznanie z jej pracownikami. W drugim etapie natomiast dziecko pojawia się w żłobku, ale jego adaptacja zaczyna się od skróconego czasu pobytu w placówce ? w pierwszym dniu spędza ono w żłobku zaledwie godzinę. Zabieg ten umożliwia dziecku stopniowe wrastanie w środowisko. W tym czasie niepubliczny żłobek stara się też uzyskać jak najwięcej różnorodnych wiadomości o dziecku.

    Specjaliści podkreślają, że to rodzice odgrywają najważniejszą rolę w przygotowywaniu dziecka do nowego etapu. Dlatego przed posłaniem malucha do niepublicznego żłobka powinni starać się oni przedstawiać żłobek jako miłe i przyjemne miejsce, w którym na dziecko czeka mnóstwo zabaw i niespodzianek. Dobrym pomysłem jest też próba wcześniejszego uregulowania planu dnia malucha pod rozkład zajęć obowiązujący w placówce.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *