Zajrzyj !

  Dekoracja w pokoju dziecka

  Autor dnia 19 sierpnia 2016

  Urządzanie pokoju dziecięcego nie może ograniczać się tylko wyboru mebli dostosowanych do wzrostu i wieku dziecka. Pokój dziecka do przestrzeń do nauki, zabawy i wypoczynku ? warto zadbać aby elementy aranżacji wnętrza mogły sprzyjać tym sferom dziecięcego życia.

  pokoj-dziecka-2

  Aranżacja pokoju dziecięcego to zadanie trudniejsze niż w przypadku salonu lub sypialni. Nasze oczekiwania musimy pogodzić z potrzebami dziecka, nawet jeśli dziecko jest jeszcze ich nieświadome. Z drugiej strony dziecko powinno polubić swój pokój, a to jest możliwe tylko wtedy, kiedy będzie się w nim dobrze czuć. Dziecko rośnie, zmieniają się również jego potrzeby, dlatego trzeba to brać pod uwagę kupując meble i dekorując pokój. Zmiany w wyposażeniu pokoju dziecięcego i zmiany dekoracji będą zachodziły częściej niż w przypadku sypialni rodziców.

  Dekoracje w pokoju dziecięcym

  Ciekawa propozycja to dekoracje drukowane, które wykonywane są na zamówienie. Dzięki temu są dokładnie takie, jakie zaplanowaliśmy i zaprojektowaliśmy. Największa z tych dekoracji to fototapetą, która możemy przykleić na całą ścianę albo tylko na jej fragment. Oczywiście w pokoju dziecka będzie to bardzo kolorowy wydruk, który ożywi wnętrze, ale możemy oczekiwać czegoś więcej. Przecież fototapeta to bardzo duże zdjęcie lub grafika, więc możemy wykorzystać ją zarówno do zabawy, jaki nauki. Jak to zrobić? Wystarczy zamówić jakiś motyw z ulubionej bajki dziecka, zwłaszcza taki, na którym się coś dzieje. Fototapeta z historyjką będzie pobudzać wyobraźnię dziecka, a rodzice mogą z dzieckiem rozmawiać na temat tego, co dzieje się na zdjęciu. To doskonała zabawa sprzyjająca rozwojowi małego dziecka.

  pokoj-dziecka-4

  Dziecko będzie chciało dotykać takiej fototapety, albo nawet coś na niej narysować. Nie unikniemy tego, ale też nie ma potrzeby z tym walczyć. Interakcja z tym co przedstawia obrazek jest bardzo ważna, więc jeśli dziecko chce rysować na fototapecie to zabezpieczmy ją i pozwólmy dziecku na własna twórczość. Możemy zabezpieczyć fototapetę przed zniszczeniem laminując ją cienką warstwą przezroczystego laminatu. Dodatkowa zaleta laminowania to możliwość umycia fototapety woda i gąbką.

  Fototapeta jest wspaniała dekoracją, ale w pewnym momencie zaczniemy dostrzegać pewne niedogodności. Dziecko rośnie i jego upodobania zmieniają się, więc staniemy przed koniecznością zmiany fototapety. Z wiekiem dziecko będzie chciało mieć większy wpływ na to, co będzie na jego ścianie. Częste zmiany to dość duże obciążenie finansowe i konieczność wzywania fachowca do zdjęcia starej i naklejenia nowej fototapety. Alternatywą jest wówczas plakat, drukowany w podobny sposób, również na zamówienie. Plakat może być laminowany, chociaż w przypadku starszych dzieci nie będzie takiej potrzeby. Plakaty są znacznie tańsze, przede wszystkim dzięki znacznie mniejszym rozmiarom, a wybór motywów jest bardzo duży (galeria – www.fototapeta24.pl/fototapety-dla-dzieci). Jeśli dziecko lubi fotografować, może wydrukować plakat na podstawie własnego zdjęcia, co jeszcze bardziej obniża koszty. Na przykład plakat o wymiarach 150×100 to koszt poniżej 100 zł. Z kolei obrazy drukowane na zlecenie to dekoracja znacznie droższa, więc wybór musi być bardzo przemyślany. Drukowane obrazy również można wykonywać z własnych zdjęć, polecane są jako niebanalna pamiątka z wakacji lub jakiegoś rodzinnego święta (więcej na temat obrazów – www.fototapeta24.pl/obrazy).

  Nie tylko ściana

  Drukowane dekoracje można stosować nie tylko na ścianie, możemy do tego wykorzystać podłogę. Są to specjalne naklejki samoprzylepne stosowane na parkietach w salach gimnastycznych albo w galeriach handlowych. Pokryte są antypoślizgowym laminatem, więc są bezpieczne i odporne na ścieranie. Jakie motywy można zastosować na takich naklejkach? Bardzo różne, zależy to tylko od pomysłowości rodziców. Fajny pomysł to tor wyścigowy, na którym dziecko bawi się małymi samochodami. Inna propozycja to szachownica, na której można grać najpierw w warcaby, a później uczyć się grac w szachy. Podłoga to dobre miejsce na takie naklejki, ponieważ nie trzeba siedzieć przy biurku, które może kojarzyć się z mniej przyjemnymi obowiązkami.

  pokoj-dziecka-1

  Dekoracje wykonane metoda wydruku mogą wspierać rozwój dziecka, służyć do zabawy i relaksu. Sposób wykorzystania zależy przede wszystkim od pomysłowości rodziców.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *