Zajrzyj !

  Dlaczego drewniane zabawki są lepsze od plastikowych?

  Autor dnia 6 maja 2016

  drewniane-zabawkiPierwsze zabawki powstały w starożytnej Grecji ? archeolodzy wykopali z ziemi wiele glinianych grzechotek, terakotowych lalek, srebrnych łyżeczek czy cynowych zwierzątek na kółkach. Pewnym jest, że wkładano je do grobów dzieci, na pamiątkę i lepsze życie po drugiej stronie. Zabawki odkryto również na terenach słowiańskiego Biskupina ? te początkowo tworzone były z gliny, ale istnieją dowody na to, że już wtedy stolarze wykonywali je również z drewna.

  Co ciekawe, zabawkami, które zostały stworzone z dobrej jakości drewna bawiły się jeszcze w średniowieczu nie tylko dzieci, ale również dorośli: zegary z ruchomymi figurami, mechaniczne zwierzęta, manekiny czy instrumenty to najbardziej popularne gadżety, które miały służyć zabawie.

  Tak jest zresztą do dzisiaj. To właśnie zabawki wykonane z drewna cieszą się największą popularnością a wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim są wytrzymałe ? mówi się przecież, że drewno jest najstarszym i najtrwalszym budulcem; buduje się z niego domu, które bez żadnej konserwacji mogą przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat. Zabawki tego rodzaju są w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne podczas upadków czy uderzeń.

  Współcześni rodzice doceniają zabawki drewniane również z innych powodów. Ich zazwyczaj prosta konstrukcja pobudza wyobraźnię dziecka. Właśnie w tym aspekcie wygrywają z plastikowymi gadżetami, które grając i świecąc, nie wymagają żadnej aktywności malca. Nie da się ukryć, że zabawka niekreatywna bardzo szybko się znudzi, nie będzie też wpływać w żadnej sposób na rozwój małego dziecka.

  Ponadto, zabawki z drewna są przecież ekologiczne a to tak ważne w dobie, kiedy obowiązujące trendy nakazują nam żyć w zgodzie z naturą. Propaguje się przecież bio jedzenie i wszystko, co naturalne. Z całą pewnością drewno jest surowcem naturalnym i bezpiecznym dla dziecka. Nawet, jeśli pomalowane jest farbą, to ta również jest eko. Zabawki z plastiku są całkowitym przeciwieństwem ? rzadko kiedy posiadają odpowiedni atest a poszczególne części tego rodzaju produktów są nie tylko wątpliwej jakości, ale mogą wręcz zagrażać zdrowiu czy życiu dziecka. Zabawki z drewna nie posiadają małych ani ostrych elementów, nie można ich połknąć czy się skaleczyć. Patrząc na zabawki plastikowe, niestety jest to wielce prawdopodobne.

  I chociaż na zabawki drewniane wydamy nieco więcej aniżeli na chiński bubel, to przecież warto zauważyć, że służyć one będą przez wiele lat, nawet kolejnym pokoleniom. Pod uwagę należy wziąć też walor edukacyjny, bo zabawki z drewna na pewno do takowych się zaliczają. Już sama konieczność pobudzania wyobraźni sprawia, że zwykłe klocki za chwilę staną się okazałym zamkiem czy nowoczesnym pojazdem. W przypadku tego rodzaju zabawek nie istnieją przecież żadne ograniczenia a dziecko może tworzyć swój magiczny świat. Tym bardziej, że oferta producentów tych produktów dla dzieci coraz szybciej się rozszerza. Cieszą się z tego nie tylko maluchy, ale również rodzice, którzy mają pewność dostarczania swoim pociechom bezpiecznych gadżetów.

  Artykuł napisany w oparciu o materiały zawarte na stronie kabum.pl, producenta drewnianych zabawek.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *