Zajrzyj !

    Dziecko w ogrodzie – potencjalne zagrożenia

    Autor dnia 30 sierpnia 2015

    Dzieci są z natury ciekawe wszystkiego, co ich otacza. Chwila nieuwagi wystarczy, by maluch zrobił coś, co skutkuje bólem lub uszkodzeniami ciała. Jeśli masz ogród i chcesz, by dziecko bezpiecznie z niego korzystało, postaraj się zredukować potencjalne zagrożenia. Zastanawiasz się, co w związku z tym zrobić? Już podpowiadamy!

    Ogród bezpieczny dla dziecka

    Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie malucha, musisz dokładnie przyjrzeć się całości: uprawianym roślinom, gruntowi, zagrożeniom z zewnątrz. Zbyt wiele zależy od ciebie, byś mógł / mogła cokolwiek pominąć, a im więcej zagrożeń zidentyfikujesz i wyeliminujesz, tym spokojniejszy / spokojniejsza będziesz o dziecko.

    Ogrodowa infrastruktura i otoczenie ogrodu

    Zanim wypuścisz dziecko do ogródka, upewnij się, czy aby na pewno jest dobrze odizolowany od potencjalnie niebezpiecznego otoczenia. Szczególną uwagę zwróć na ewentualne sąsiedztwo ruchliwej drogi i / lub możliwość dostania się na posesję sąsiadów posiadających na przykład zwierzęta. Wystarczy chwila nieuwagi, by dziecko pokonało przeszkody oddzielające ogród od otoczenia i wydostało się na zewnątrz. Zadanie to ułatwią mu wszelkie nieszczelności w ogrodzeniu czy możliwość wspięcia się na murek. Zgodnie z prawem Murphy’ego – jeśli coś może się zdarzyć, to zdarzy się na pewno, a dzieci mają niezwykły dar do pokonywania wszelkich barier i robienia niemożliwego. Pamiętaj o tym w trakcie zabezpieczania posesji.

    dziewczynka z misiem

    Ogrodowe zabawki

    Popularne ostatnio trampoliny, huśtawki, zjeżdżalnie i wszystkie inne większe zabawki, które chętnie ustawiamy w ogrodach, mają służyć dziecku przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Instalując je, zadbaj o to, by zastosować się do wszystkich zaleceń producenta, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do poziomu bezpieczeństwa – lepiej z nich zrezygnuj lub pozwalaj dziecku korzystać z nich jedynie pod nadzorem.

    Szczególną uwagę zwróć na możliwość przewrócenia sprzętu pod naporem. Dziecko nie musi bawić się na urządzeniu, by wyrządzić szkodę. Przy kiepskiej instalacji wystarczy, że się o nią oprze, by całość runęła i wyrządziła szkodę.

    Nawierzchnia

    Jakkolwiek kusząca może ci się wydać możliwość wysypania części ogrodu (np. ścieżek) żwirem – jeśli masz dzieci, szczególnie małe, raczej zrezygnuj z tego pomysłu. Dzieci nie mają tak dobrej koordynacji ruchowej, jak dorośli i bardzo często się przewracają, a żwir może łatwo uszkodzić delikatną dziecięcą skórę. Dla własnego spokoju i pozbycia się problemu po prostu zasiej wszędzie trawę. Takie podłoże jest zdecydowanie przyjaźniejsze dla dzieci.

    Uwaga na narzędzia

    Twoje dziecko lub wnuk nie musi interesować się ogrodnictwem, by zainteresować się ogrodniczymi narzędziami. Sekatory, motyki, nawet grabie – wszystkie te sprzęty mogą wydać się dziecku bardzo kuszące i skłaniać do zabawy, co z kolei wiąże się z poważnymi zagrożeniami, którym możesz łatwo zapobiec. Po skończonej pracy zawsze odkładaj narzędzia w takie miejsce, do którego dzieci nie mają dostępu.

    Ostrożnie z wodą

    Wszystkie miejsca, w których gromadzi się woda (bądź to zbiorniki na deszczówkę, stawy czy oczka wodna) dokładnie zabezpieczaj przed dziećmi. Maluchy ciągnie do wody, i jest to zupełnie normalne, ale kontakt z wodą nie zawsze jest bezpieczny. Jeśli nie chcesz pozbawiać dziecka tego typu przyjemności, zapewnij mu stały nadzór w czasie, gdy baraszkuje w stawku czy basenie ogrodowym. Wystarczy chwila nieuwagi, by taka zabawa skończyła się poważnym problemem.

    dziecko z wodą

    Roślinność

    Ogrody mają walory praktyczne i estetyczne, a wiele ozdobnych roślin może zawierać szkodliwe dla dzieci substancje. Trujący jest na przykład bardzo efektowny bluszcz. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie twojego dziecka postaraj się nie obsadzać ogrodu takimi roślinami, a jeśli już je masz – osłoń je lub usuń całkowicie. Z czasem, gdy dzieci podrosną, będziesz mógł / mogła posadzić je na nowo, ale dopóki są małe i nieświadome zagrożeń, po prostu chroń je przed nimi.

    Owady

    Nawet pożyteczne owady, mogą być groźne dla dzieci. Szczególnie dla maluchów, które cierpią na alergie. Jeśli twoje dziecko jest uczulone na jad owadów – nie wypuszczaj go do ogrodu bez zabezpieczeń i zawsze miej pod ręką lekarstwa, które łagodzą skutki ukąszeń. Jednak nawet kontakt z teoretycznie nieszkodliwymi owadami, może być dla dzieci nieprzyjemny. Tym bardziej, że ukąszenia powodują ból, pieczenie i świąd. Dziecku trudno jest je zignorować, może drapać ją, uszkadzać i doprowadzić do powstania wtórnych zakażeń. Warto więc chronić je również przed owadami.
    Populację komarów możesz na przykład ograniczyć, zasypując oczka wodne i rezygnując ze zbierania deszczówki.
    Przed osami ochronisz się, likwidując ich gniazda i na bieżąco zbierając owoce, które spadły z drzew i krzewów.

    Gdy ustrzec się nie sposób

    Nawet dmuchając na przysłowiowe zimne nie ustrzeżesz ani siebie, ani swojego dziecka, przed wszystkimi zagrożeniami. Możesz czegoś nie przewidzieć czy odwrócić na moment wzrok, by dziecko zrobiło sobie krzywdę. W takiej sytuacji zachowaj zimną krew i nie panikuj. Obejrzyj dziecko i ustal źródło zagrożenia. Jeśli maluch coś połknął, sprowokuj go do wymiotów, jeśli uszkodził skórę – zdezynfekuj ranę, a gdy stwierdzisz, że uszkodzenie jest na tyle poważne, że nie poradzisz sobie samodzielnie, zrób co w twojej mocy i natychmiast udaj się do lekarza lub zadzwoń po pogotowie.

    Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca akcesoria ogrodowe w tym piaskownice: http://ogrodolandia.pl/piaskownice

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *