Zajrzyj !

  Emolienty dla niemowląt i dzieci- kiedy warto po nie sięgać?

  Autor dnia 27 maja 2014

  Skóra noworodków i niemowląt znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. Jest dużo cieńsza, a przez to bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, przesuszenie i infekcje. Właściwa pielęgnacja tak wrażliwej skóry wymaga stosowania kosmetyków o działaniu emoliencyjnym. Dzięki nim na powierzchni naskórka wytwarza się warstwa lipidowa, chroniąca przed utratą wilgoci, a do głębszych warstw skóry napływa woda, zapewniająca właściwe nawilżenie. Szeroki wybór produktów o takich właściwościach sprawia, że można ich używać w różnych sytuacjach.

  dziecko

  1. Do kąpieli

  Najbezpieczniejszymi środkami, w których można kąpać noworodki i niemowlęta są właśnie emolienty. Kąpiel z ich dodatkiem chroni skórę przed nadmierną suchością, podczas gdy zwykłe mydła nie mają takiej własności. Warto pamiętać, aby woda w wanience miała temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała. Zbyt ciepła może uszkadzać ochronny płaszcz lipidowy na skórze. Kąpiel z dodatkiem emolientu powinna trwać dłużej, niż zwykła kąpiel. Właściwy czas to ok. 10 minut. Po kąpieli powinno się osuszyć ciało dziecka przez przykładanie miękkiego ręcznika. Intensywne wycieranie może zetrzeć ze skóry ochronną warstwę emolientu. Następnie można posmarować skórę kremem lub balsamem o działaniu natłuszczającym, aby wzmocnić korzystne działanie emolientu dodanego do kąpieli.

  2. W profilaktyce i leczeniu atopowego zapalenia skóry

  Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przypadłością, która częściej dotyczy dzieci, niż dorosłych. Podłożem tej dolegliwości jest alergia na jeden lub kilka alergenów. Najbardziej charakterystycznym objawem AZS jest suchość skóry, prowadząca do podrażnienia, zaczerwienienia, a w skrajnych przypadkach nawet do infekcji. Skłonność do atopii częściej występuje u dzieci, których rodzice są alergikami oraz u dzieci z astmą. W codziennej pielęgnacji skóry zmienionej przez AZS najlepiej sprawdzają się emolienty. Ich używanie redukuje suchość skóry, łagodzi zaczerwienienie i świąd oraz chroni przed zakażeniami florą bakteryjną, bytująca na skórze. Bardzo istotne jest regularne stosowanie, nie tylko podczas zaostrzenia objawów, ale też po ich ustaniu. Pozwoli to na uniknięcie nawrotów choroby.

  3. W każdym przypadku suchej skóry

  Suchość skóry u niemowląt i dzieci nie zawsze musi być związana z atopowym zapaleniem skóry. Często stan ten pojawia się bez wyraźnej przyczyny i znika po krótkim czasie bez żadnych konsekwencji dla zdrowia. Wprawne oko lekarza pediatry lub alergologa jest w stanie odróżnić pospolite wysuszenie skóry od atopii. Rozwiązaniem tego problemu także może być regularne stosowanie emolientów. Dzięki nim skóra jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona, a przez to chroniona przed utratą wody. Stosowanie emolientów już po ustąpieniu suchości regeneruje skórę i zapobiega ponownemu jej powstawaniu.

  4. Na problemy z suchą skórą głowy.

  Specjalistyczne linie emolientów zawierają preparaty do stosowania także w innych dolegliwościach skórnych. W serii Emolium (http://www.nowafarmacja.pl/dermokosmetyki/emolium) można znaleźć środki do stosowania na suchą skórę głowy: szampon nawilżający oraz emulsję na suchą skórę głowy. Nadają się one zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Problemy tego rodzaju zdarzają się u niemowląt stosunkowo rzadko i mogą być konsekwencją atopowego zapalenia skóry. Szampon Emolium może być stosowany także do zwykłej pielęgnacji włosów i głowy dzieci powyżej 3 miesiąca życia.

  fot. by Nathan Jones via flickr.com, creative common licence

  2 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *