Zajrzyj !

  Fotelik samochodowy rosnący razem z dzieckiem – kilka rad

  Autor dnia 25 grudnia 2015

  Każdy rodzic zobowiązany jest do zapewnienia swojemu dziecku bezpieczeństwa podczas podróży autem. Według przepisów polskiego prawa służy do tego odpowiednio dobrany fotelik samochodowy. Powinien on pasować do samochodu, ale również sprzyjać wygodzie dziecka. Z tego powodu wybór tego najlepszego wcale nie należy do łatwych, a my ? rodzice mamy często twardy orzech do zgryzienia, musząc zdecydować się na fotelik, który spełni wszystkie nasze potrzeby. To, o czym powinniśmy przede wszystkim pamiętać, to dopasowanie go do wieku, wagi oraz wzrostu malucha. Od czego warto zacząć? Oto kilka podpowiedzi.

  Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy

  Pierwszym fotelikiem samochodowym, jaki należy kupić swojemu dziecku jest ten montowany tyłem do kierunku jazdy. Jest on przeznaczony dla noworodków i niemowląt do około 15 miesiąca życia. Foteliki te kształtem przypominają kołyskę i niektóre z nich mogą być nawet w ten sposób wykorzystywane. Lekarze radzą jednak, aby dziecko nie spędzało w nich więcej niż dwie godziny.

  Fotelik samochodowy

  Krótka charakterystyka:

  • Tego typu foteliki uznawane są za najbezpieczniejsze, więc lepiej nie zmieniać ich od razu, kiedy jeszcze nie ma jeszcze takiej potrzeby.
  • Podczas wypadku siła spowodowana zderzeniem czołowym rozkłada się na plecach malucha. Chroniona jest natomiast szyja i głowa.
  • Kiedy główka dziecka wystaje poza oparcie lub kiedy przekroczy ono 13 kilogramów, powinniśmy zmienić fotelik na nowy.
  • Fotelika nie można używać na przednim siedzeniu, kiedy samochód posiada aktywną poduszkę powietrzną.
  • Tego typu fotelik pod żadnym pozorem nie może być montowany przodem do kierunku jazdy.

  Fotelik samochodowy montowany przodem do kierunku jazdy

  Około 15 miesiąca życia dziecka fotelik zmienić powinniśmy na nowy model montowany przodem do kierunku jazdy. Maluch przypinany jest wówczas wygodnymi, wielopunktowymi pasami, a sam fotelik jest odchylany, dzięki czemu mały pasażer może w nim wygodnie spać.

  Foteliki te dzielą się na trzy grupy:

  1. Grupa I ? dzieci o wadze od 9 do 18 kg do 4 lat
  2. Grupa II ? dzieci o wadze od 15 do 25 kg do 6 lat
  3. Grupa III ? dzieci o wadze od 22 do 36 kg do 12 lat

  Tego typu produkty, np fotelik samochodowy 15-36 są do nabycia m.in. w babyland.pl

  Siedzisko bez oparcia

  Ostatnim zabezpieczeniem młodego pasażera przed ewentualnymi niebezpieczeństwami podczas podróży jest siedzisko bez oparcia zwane również podstawką. Rodzic może się na nie zdecydować, kiedy waga malucha przekracza 25 kg. Co należy zatem wziąć pod uwagę, stawiając na tego typu rozwiązanie?

  • Takie siedzisko nie zapewnia dziecku pełnego bezpieczeństwa przy wypadkach ze zderzeniem bocznym. Wtedy lepiej sprawdza się fotelik i niektórzy twierdzą, że warto przy nim pozostać.
  • Zaletą podstawki jest ochrona brzucha dziecka. Dzięki takiemu siedzisku pas nie zsuwa się z miednicy malucha i nie robi mu krzywdy podczas wypadku.

  Pamiętajmy, aby dostosować fotelik do wagi, wzrostu i wieku dziecka, biorąc pod uwagę każdy z tych czynników i stawiając przede wszystkim na bezpieczeństwo malucha. Wybierajmy z głową i cieszmy się wspólną, bezpieczną podróżą.

  2 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *