Zajrzyj !

  Jak obliczyć datę porodu jeśli masz nieregularny okres?

  Autor dnia 21 sierpnia 2017

  Ciąża wiąże się z wieloma oznakami i objawami, których powodem jest fakt, iż ciało dostosowuje się do rozwijającego się płodu. Objawy te obejmują poranne mdłości, zwiększenie wagi, zachcianki żywnościowe i wiele innych. Pierwszą oznaką, która sugeruje ciążę jest brak miesiączki, ale tak naprawdę pierwsze objawy miesiączki mogą być dość niepozorne, a nawet… dziwne.

  Najbardziej popularnym wyznacznikiem szacowanego terminu porodu jest data ostatniej miesiączki, jednak  przy obliczaniu terminu porodu należy wziąć pod uwagę to, czy cykle są regularne czy nieregularne. Oczywiście o wiele łatwiej jest obliczyć przybliżony termin porodu, gdy cykle są regularne. Regularny cykl miesiączkowy to taki, który wynosi 28 dni. Jednak w przypadku, gdy cykle miesiączkowe są nieregularne, można wykorzystać kilka innych metod.

  Jak obliczyć datę porodu jeśli masz nieregularny okres

  Koło ciąży

  Jest to gotowe koło, które oblicza przybliżoną datę porodu w oparciu o ostatnią datę miesiączki. Obliczenie dni płodnych, podczas których mogło dojść do zapłodnienia otrzymuje się poprzez zaznaczenie ostatniej daty miesiączki na kole. Jeśli twoje cykle miesiączkowe są dłuższe niż 28 dni, to są już to cykle nieregularne i aby móc obliczyć termin porodu należy wykonać kilka prostych obliczeń od daty ostatniego okresu.
  Po pierwsze musisz określić w przybliżeniu ile dni trwa twój cykl od początku pierwszego dnia miesiączki do dnia wystąpienia następnej. Najważniejsza w tym przypadku jest druga połowa cyklu, która trwa zawsze 14 dni. Mając to na uwadze, można oszacować datę ostatniej miesiączki, a tym samym określić termin na kole ciąży.

  USG dopochwowe

  Dzięki temu, że lekarz wykona USG dopochwowe można oszacować przybliżony termin porodu. W czasie badania zmierzona zostanie długość zarodka, który mierzy się od głowy dziecka aż do stóp. Długość ta jest zazwyczaj w pełni rozwinięta w 31 tygodniu ciąży, gdy dziecko rozpoczyna rozwijać swoje zmysły. Tego rodzaju test jest bardziej odpowiedni w wczesnych tygodniach ciąży, gdy do pewnego momentu większość zarodków rozwija się w tym samym tempie. W ostatnich tygodniach ciąży niektóre dzieci rozwijają się szybciej niż inne.

  Internetowy kalkulator płodności

  W Internecie możemy znaleźć wiele kalkulatorów płodności, które mogą okazać się bardzo pomocne, gdy cykle miesiączkowe są nieregularne. Aby móc samemu obliczyć szacowaną datę porodu należy wpisać datę ostatniej miesiączki, według której wyliczany jest termin porodu oraz zaznaczyć, ile dni zazwyczaj trwa nasz cykl.

  Należy jednak pamiętać o tym, że USG jest najdokładniejszym sposobem na określenie daty porodu. Jednakże w każdym momencie lekarz może zmienić termin porodu, gdy zauważy, że dziecko jest większe niż w przypadku ciąży z cyklu regularnego. Data porodu wyliczona z podanej daty ostatniej miesiączki uważa się za dokładną, nawet, gdy rozwiązanie nastąpi tydzień przed lub tydzień po terminie.

  Ciąża to okres radości i oczekiwania. Jednakże nie można ukrywać faktu, że dla wielu przyszłych rodziców jest to trudny okres, zwłaszcza, gdy nie można dokładnie określić daty porodu, bo cykle miesiączkowe są nieregularne. Choć powyższe metody nie w każdym przypadku mogą okazać się dokładne, to są bardzo pomocne w uzyskaniu szacowanego terminu porodu. Jest to o wiele lepsze, niż nie wiedzieć, kiedy ma się rodzić 🙂

  Autor artykułu: Estera O. —> www.fitandfashion.pl

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *