Zajrzyj !

  Jak poprawnie dobrać biustonosz do karmienia?

  Autor dnia 7 grudnia 2016

  W okresie ciąży i przy stawianiu pierwszych kroków w macierzyństwie, większość kobiet zapomina o bardzo istotnej kwestii, a mianowicie o wyglądzie swoich piersi. Jak powszechnie wiadomo, wielkość biustu zmienia się wraz z wzrostem miesięcy ciążowych. Skóra się rozciąga, często powodując rozstępy i zmniejsza się jej elastyczność. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację piersi, nie tylko za pomocą kosmetyków, ale również poprzez dobór biustonosza.

  Biustonosz w czasie karmienia- jak dobrać rozmiar?

  Pierwszą istotną kwestią podczas doboru stanika jest termin, w którym należy wybrać się na zakupy. Biustonosz warto zakupić tuż przed porodem, najlepiej na przełomie 8-9 miesiąca ciąży, ze względu na to, iż przez okres 8miu miesięcy, biust będzie rosnąć. Jak poprawnie dobrać rozmiar?

  1. Wykonaj luźny pomiar w biuście i pod nim
  2. Jeśli przybrałaś dużo na wadze w czasie ciąży, odejmij 10 cm. od obecnego obwodu pod biustem. Jeśli twoja waga znacznie się nie zmieniła, odejmij około 5 cm.
  3. Przykład: wymiary pod biustem to 75 cm., jeśli przytyłam powyżej normy, odejmij od niego 10 cm. Stanik do karmienia powinien więc posiadać 85 cm. obwodu.
  4. Rozmiar miseczki powinnaś wyliczyć za pomocą sprawdzonego sposobu. Obwód pod biustem sprzed ciąży odejmij od obwodu, który posiadasz w czasie stanu błogosławionego. Jeśli różnica wynosi 13 cm.- miseczka A, 15 cm.- miseczka B, 17 cm.- miseczka C, 19 cm.- miseczka D, 21 cm- miseczka E itd.

  biustonosz do karmienia

  Źródło: www.babyland.pl

  Najczęstsze błędy w wyborze biustonosza:

  • Wybór stanika większego w obwodzie, ale o takiej samej miseczce jak dotychczas- miseczka również powinna być większa, ponieważ zbyt małe mogą wpłynąć na uaktywnienie zatoru mlecznego! Jak sprawdzić czy miseczka posiada właściwy rozmiar? Jej złącze (fragment między piersiami) musi w znacznym stopniu przylegać do skóry
  • Wybór szerokich ramiączek- wiele kobiet uważa, że ramiączka biustonosza gwarantują prawidłowe utrzymanie piersi (BŁĄD). Tak naprawdę, biust jest odpowiednio podtrzymany, gdy stanik posiada poprawnie dobrany obwód pod biustem. Właśnie dlatego, nie należy przywiązywać szczególnej uwagi do wyboru ramiączek. Nie powinny być one szerokie, a także warto zadbać o to, aby posiadały wygodne zapięcia.
  • Kupno stanika z fiszbinami- bielizna matek karmiących, w pierwszym tygodniach musi być „wolna od fiszbin”, zwłaszcza w przypadku staników nocnych, ponieważ mogą one wpływać na zły sen.
  • Dobór stanika z grubej tkaniny- biustonosz do karmienia nie powinien być wykonany z grubego materiału- warto, aby były cienkie, przewiewne i szybkoschnące. Matka karmiąca jest zmuszona często prać swoją bieliznę, czego powodem jest wyciekanie mleka z piersi. Nie sprawdzą się więc biustonosze bawełniane, ponieważ materiał ten wolno schnie i uwidacznia mleczne plamy.
  • Zakup bielizny bez odpinanych klapek- wybór biustonosza do karmienia z tzw. „klapkami”, znacznie ułatwi matce karmienie swojego bobasa. Dzięki wygodnym zapięciom, możliwe jest ekspresowe odpięcie klapek i przyłożenie malucha do piersi.
  • Nieużywanie wkładek laktacyjnych- w okresie karmienia należy również umieszczać w biustonoszu wkładki laktacyjne, dzięki którym możemy uniknąć zabrudzeń na bieliźnie.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *