Zajrzyj !

    Jak przygotować dziecko do samodzielnego chodzenia do szkoły?

    Autor dnia 4 lutego 2017

    Rodzice nie zawsze mogą odprowadzać lub odwozić dziecko na lekcje ? niektórym nie pozwalają na to godziny pracy. Jeśli maluch jest już Twoim zdaniem na tyle duży i odpowiedzialny, że może sam pokonywać drogę do szkoły i do domu, pozwól mu się usamodzielnić. Pamiętaj jednak, że musisz go do tego odpowiednio przygotować.

    Zasady ruchu drogowego

    Niezależnie od tego, czy trasa łącząca dom i szkołę jest krótka, długa, czy do szkoły prowadzi chodnik, czy go brakuje; czy drogę dzieli często sygnalizacja świetlna i (nie)bezpieczne przejścia dla pieszych ? dziecko powinno znać ogólne zasady poruszania się po drodze. Zwykle na początkowych etapach nauczania w szkole na lekcjach omawiane są takie kwestie, jak przechodzenie przez ulicę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic także przekazał dziecku zasady bezpiecznego ruchu. Najlepiej poćwiczyć je w praktyce podczas spaceru. Wyjaśniaj i zadawaj dziecku pytania, żeby sprawdzić, czy zrozumiało i co zapamiętało.

    Co powiedzieć dziecku o poruszaniu się po drodze?

    • Jeśli nie ma chodnika, idź poboczem z lewej strony jezdni.
    • Przechodź przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych ? na pasach, na zielonym świetle, jeżeli będziesz pewny, że nic nie jedzie.
    • Nie idź blisko krawędzi chodnika, nie schodź na jezdnię.
    • Jeśli idziesz z kolegami poboczem, idźcie jeden za drugim, a nie obok siebie.
    • Zawsze przed przejściem przez ulicę popatrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, a kiedy będziesz w połowie przejścia, spójrz jeszcze w prawo ? zobacz, czy nie nadjeżdża samochód lub że auta zatrzymały się przed zebrą.

    Widoczność dziecka na drodze

    Zadbaj o to, aby Twoje dziecko było widoczne dla kierowców. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy dzień jest krótszy, często w czasie drogi do szkoły lub powrotu z lekcji jest ciemno. Jeśli dodatkowo trasa jest słabo oświetlona, elementy odblaskowe są obowiązkowe. Dzięki nim kierowca może dostrzec pieszego z daleka, dostosować prędkość i bezpiecznie go ominąć. Jeśli trasa jest bardzo słabo oświetlona, a w dodatku nie ma chodnika (dziecko chodzi poboczem) ? najlepszym rozwiązaniem będzie założenie odblaskowej kamizelki. Jeśli dziecko może poruszać się po szerokim chodniku, wystarczą odblaskowe elementy ? na przykład opaska na rękę, naklejki, breloczki przyczepione do plecaka i kurtki.

    Nie rozmawiaj z nieznajomymi!

    Takie zdanie wypowiada prawdopodobnie każdy rodzic. Nie wystarczy jednak powiedzieć tego raz. Dzieci są łatwowierne i ufne, dlatego niezbędne jest wyrobienie w nich odruchu ograniczonego zaufania wobec obcych ? a to powinna być długa i regularna praca. Wyjaśnij maluchowi, że czasem dorośli zaczepiają dzieci, bo mają złe zamiary. Nie powinno nigdzie iść z nieznajomym ani wsiadać do samochodu. Uczul je szczególnie na sytuacje, w których ktoś proponuje słodycze, prosi o pomoc w odnalezieniu zagubionego psa lub podaje się za znajomego rodziców. Niech nie udziela żadnych informacji o tym, gdzie mieszka, czy rodzice są w domu, jak długo pracują. O każdej takiej sytuacji powinno Ci natychmiast powiedzieć.

    Ostrożnie z kluczami

    Jeśli musisz dać dziecku klucze do mieszkania, bo pracujesz do późna, absolutnie nie umieszczaj ich „na smyczy” na szyi dziecka ani luzem w kieszeni czy plecaku. Najbezpieczniejsze jest specjalne zapięcie umieszczone wewnątrz tornistra (tzw. karabinek) lub wewnętrzna kieszeń. Nie chodzi tu wyłącznie o ryzyko zgubienia kluczy, ale też o to, aby nieznajomi nie widzieli, że dziecko wraca samo do prawdopodobnie pustego domu.

    Technologia ? Twój pomocnik

    Aby upewnić się, że Twoje dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły (lub wróciło do domu, jeśli Ciebie tam nie ma), możesz wyposażyć je w lokalizator GPS. Takie małe urządzenie może znajdować się w plecaku, kurtce lub w telefonie dziecka ? dzięki niemu w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, gdzie znajduje się maluch. Więcej informacji o lokalizatorach GPS znajdziesz na blogu poświęconym bezpieczeństwu dzieci: http://bezpieczenstwodziecka.blox.pl/html.

     

     

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *