Jak sprawdza się bezpieczeństwo zabawek
Obecnie rynek zabawek jest wprost zalewany nowościami i produktami z Chin, które nierzadko ze względu na cenę czy pomysłowość, są chętnie kupowane i wybierane przez nabywców. Niektórzy jednak zastanawiają się czy tego rodzaju zabawki są faktycznie zupełnie bezpieczne i odpowiednie dla dzieci, bo to one są przecież głównymi ich odbiorcami i mają stale z nimi do czynienia. Jest wiele ostrzeżeń poruszających tą tematykę, w których możemy przeczytać o szkodliwości niektórych substancji zawartych w materiałach, z jakich produkuje się takie zabawki. Melamina, która wywołuje zatrucia u dzieci, czy chrom, który z czasem może doprowadzić do bezpłodności, to tylko niektóre przykłady tego rodzaju szkodliwych i niebezpiecznych czynników. Zawsze zatem przed dopuszczeniem danego wyrobu do obiegu i sprzedaży producent musi uzyskać określony certyfikat, a jakość jego asortymentu powinna być potwierdzona wiarygodnym atestem. Na czym konkretnie polega taka certyfikacja?
W polskim prawie jakość materiałów, z których konstruowana jest konkretna zabawka oraz jakość gotowego już produktu, powinny zostać potwierdzone przeprowadzonymi na odpowiednim poziomie i skali badaniami, które mają poświadczyć o bezpieczeństwie jego użytkowania. Zakres ten regulowany jest przez rozporządzenie Rady Ministrów z 18 września 2001 r. Tworząc konkretną zabawkę producent musi uwzględnić oczywiście przede wszystkim obowiązujące przepisy, jako ogólne wymogi zapewniające bezpieczeństwo danego wyrobu. Musi wziąć też pod uwagę kategorię wiekową dzieci, do których produkt taki będzie skierowany. Szczególnie chodzi tu o dzieci do lat trzech, dla których przygotowane zabawki muszą spełniać najbardziej ścisłe wymogi. Przy produkcji trzeba uwzględnić również ryzyko zagrożenia związanego z używaniem zabawki, a także przewidzieć możliwe sytuacje i zachowania, w których może być ona wykorzystana. Oczywiście informacja o tym, w jakim wieku powinno być dziecko, by móc używać danego wyrobu, powinna znaleźć się na etykiecie. Niektóre sklepy z zabawkami, m.in. te internetowe, ułatwiają wybór artykułów stosując kategorię z podziałem właśnie na klasyfikację wiekową, np. dla 3 latka, 4 latka, 5 latka itd. Jest to ważna wskazówka dla kupujących i sposób na szybkie oraz bezproblemowe wybranie odpowiedniego produktu.
Oprócz wieku na etykiecie lub bezpośrednio na opakowaniu wyrobu powinna się znaleźć również adnotacja informująca o przeznaczeniu zabawki, dane producenta oraz oczywiście oznakowanie CE. Bez niego żaden producent nie może udostępnić danego towaru na rynku UE ani oddać go do użytku. Oznakowanie to potwierdza zgodność produktu z obowiązującymi go wymogami i dyrektywami. To w gestii producenta leży zadbanie o przeprowadzenie wszystkich potrzebnych badań i umieszczenie oznakowania na produkcie. Producent sam nanosi taką informację, o ile przeszedł pozytywnie zakończoną procedurę weryfikacji zgodności towaru z obowiązującymi normami. Certyfikaty te wydawane są przez niezależne instytucje – jednostki notyfikowane, a znak CE jest znakiem zastrzeżonym.
Na zabawkach certyfikowanych muszą się też znaleźć odpowiednie ostrzeżenia informujące o konkretnym przeznaczeniu wyrobu oraz o tym, kiedy i w jakich sytuacjach nie powinno się go używać. Ostrzeżenia te mają charakter informacyjno-edukacyjny i uwzględniają chociażby konieczność przechowywania produktu w określonych warunkach i w określony sposób, zapewnienia nadzoru osób dorosłych czy zachowania środków ostrożności w przypadku kontaktu z substancjami niebezpiecznymi. Oprócz tego nieodzowna jest instrukcja używania, zwłaszcza w przypadku tego rodzaju zabawek, co do których łatwo o zagrożenie dla bezpieczeństwa (np. różnego typu produkty pomyślane na plac zabaw, jak zjeżdżalnie) czy produktów stanowiących imitację urządzeń dla dorosłych (np. miniatura kosiarki, traktora, samochodu terenowego itd.).
Kupując zabawkę warto uprzednio sprawdzić czy jest to produkt wysokiej jakości, a więc czy posiada odpowiednie oznaczenia i czy jest atestowany. Ale warto też zweryfikować czy badania nad jego jakością przeprowadziła faktycznie jednostka akredytująca. W Polsce istnieje wiele takich ośrodków, a jednym z najlepiej znanych jest Instytut Matki i Dziecka. Informację odnośnie ośrodków akredytujących znaleźć można na stronie Polskiego Centrum Akredytacji. Pamiętać trzeba, że sprawdzanie wszelkiego rodzaju oznaczeń i informacji na etykietach jest szczególnie zalecane zwłaszcza w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że zabawki produkowane mogły być w nieodpowiednich warunkach lub w niewłaściwy sposób. Zwłaszcza chińskie artykuły zawierają często certyfikaty, które niekoniecznie mogą być zgodne z dyrektywami unijnymi. Dlatego, z myślą o bezpieczeństwie ich najmłodszych odbiorców, trzeba przywiązywać dużą ostrożność do tego rodzaju zabawek.
0 comments