Zajrzyj !

  Jak stworzyć dziecku optymalne warunki do nauki?

  Autor dnia 16 marca 2017

  podłogi interaktywne

  Nie ma wątpliwości, że dobre warunki do zdobywania wiedzy i umiejętności to pierwszy krok do zapewnienia dziecku wszechstronnego rozwoju. Na przyswajanie informacji wpływ mają przecież nie tylko indywidualne predyspozycje samego dziecka, ale również właśnie otoczenie, w którym ma się to odbywać oraz wykorzystywane w tym celu metody.

  Dzieci w wieku szkolnym muszą przyzwyczajać się do pracy w odpowiednim rytmie. W odróżnieniu od przedszkolaków są już w stanie skupić swoją uwagę i koncentrować się na danym zadaniu dłużej. Okazuje się, że dzieci w wieku przedszkolnym mogą to efektywnie robić tylko przez 30 minut. Uczniowie szkół są w stanie uczyć się już nawet kilka godzin.

  Ale w tym celu niezbędne są odpowiednie warunki. Biurko, wygodne krzesło, oświetlenie i cisza to chyba priorytety. Nie można też zapominać o właściwych pomocach dydaktycznych. Wielu rodziców zapomina również, że uczeń musi mieć czas na wyciszenie i odpoczynek, niezbędna jest również zabawa.

  No właśnie, skoro mowa o zabawie, to przytoczymy tutaj ważny temat. Ciekawostką może być fakt, że dla większości maluchów idealne warunki do nauki stworzone są wtedy, gdy ta może przebiegać poprzez zabawę. To właśnie zabawa jest ich oknem na świat, ale istotny jest tutaj dobór odpowiednich narzędzi.

  Pedagodzy najczęściej wykorzystują w tym celu gry zespołowe albo podłogi interaktywne, które mają wpływać na wszechstronny rozwój. Nowoczesna technologia pozwoliła dzisiaj stworzyć na przykład Magiczny Dywan. Ten gadżet od firmy Funtronic jest już w większości dobrych przedszkoli i szkół.

  Edukacja przy jego wykorzystaniu to jednocześnie zawsze spora dawka rozrywki. Większość może zastanawiać się, czego uczy gra polegająca na łapaniu rybek, chodzeniu po wodzie, odkopywaniu dinozaura czy zgadywaniu kształtów. Okazuje się, że takie atrakcje posiadają wiele walorów. Dziecko nie tylko nabywa nowe umiejętności ruchowe i usprawnia kondycję fizyczną. Uczy się też koncentracji, usprawnia pamięć, uczy się współpracy z rówieśnikami, wie, czym jest sukces albo porażka. Oprócz tego może uczyć się czytania, liczenia, kolorów, kształtów, poznaje procesy przyczynowo skutkowy. Można by tak wyliczać bez końca.

  Ale czy właśnie swoista sala zabaw ma być idealnym miejscem do nauki dla dziecka? Tak, ale we wszystkim należy zachować umiar. Oczywiście edukacja nie może przebiegać tylko na zasadzie zabawy. Należy proponować mu różne formy zdobywania wiedzy. Chodzi jednak o to, by w całym tym procesie zabrakło miejsca na nudę, która po prostu zniechęca i nie wpływa korzystnie na procesy motywacyjne małych uczniów. Od początku trzeba tez uczyć systematyczności i pewnych reguł. Dzięki temu dziecko zyska też pewność następujących po sobie zdarzeń i bezpieczeństwo, które w pierwszych latach życia jest tak ważne.

  Nie zapominajmy również o nagrodach. Każdy postęp w nauce i zdobywaniu nowych umiejętności powinien być doceniony. Nie chodzi tu rzecz jasna o zasypywanie dziecka prezentami, ale pochwały są bardzo mile widziane. Dobre słowo znaczy nierzadko więcej niż kolejna lalka.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *