Zajrzyj !

  Jak uczyć dziecko odpowiedzialności?

  Autor dnia 21 grudnia 2016

  Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko było odpowiedzialne w jak najmłodszym wieku. Bez wątpienia odpowiedzialność jest bardzo pożądaną cechą, nawet w życiu dziecka. Z drugiej strony nie możemy jednak przesadzać z narzucaniem dziecku zbyt dużej odpowiedzialności. W jaki zatem sposób możemy rozsądnie nauczyć dziecko odpowiedzialności?

   

  Odpowiedzialność nie jest rzeczą prostą do nauczenia, szczególnie jeśli mówimy o dzieciach. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, by nasze dziecko w miarę możliwości uczyło się odpowiedzialności. Można wykorzystać do tego wiele form, a nie bez znaczenia pozostaje w tym względzie również szkoła. W jaki zatem sposób możemy skutecznie nauczyć dziecko odpowiedzialności i na którą formę możemy się zdecydować?

  Szkoła
  Mimo że słyszy się w opinii publicznej opinie o wielu wadach obecnego systemu nauczania, to nie można nie powiedzieć o tym, że już szkoła podstawowa uczy dziecko pewnej formy odpowiedzialności za swoje czyny. Służą temu prace domowe i różnego rodzaju obowiązki. To właśnie dzięki nim dziecko uczy się, że każdy musi wywiązywać się ze swoich obowiązków. W jaki jeszcze inny sposób możemy uczyć dziecko odpowiedzialności?

  Zwierzę

  Dobrym rozwiązaniem wydaje się zakup zwierzątka, warto jednak pamiętać, że ma to zarówno wiele plusów, jak i wiele minusów. Dlatego zakup psa czy kota powinien być determinowany przede wszystkim rozsądkiem, ale warto podkreślić zalety i korzyści, jakie może przynieść dziecku opieka nad zwierzęciem. Nie ulega również wątpliwości, że dziecko może nawiązać z psem czy kotem bardzo silną więź, co może rozwinąć go psychicznie czy emocjonalnie.

  Warto również wspomnieć, że psy i koty, szczególnie jeśli są w naszym domu od dłuższego czasu, mogą w skuteczny sposób dbać o naszą kondycję psychiczną. Mimo to zakup zwierzęcia dziecku niesie ze sobą pewne ryzyko, ponieważ nie mamy żadnej gwarancji, że dziecko nie znudzi się psem czy kotem po miesiącu czy dłuższym okresie, a wszystkie obowiązki związane z pielęgnowaniem czy zaspokajaniem podstawowych potrzeb zwierzątka mogą spaść na nasze barki. Podczas zakupu zwierzęcia dla naszego dziecka powinniśmy się zatem przede wszystkim dobrem zwierzątka.

  Odpowiedzialność jest bardzo ważną cechą, której powinniśmy nauczyć swoje dziecko. Nie jest to rzecz prosta, szczególnie dla dzieci, które cechują się właśnie tym, że ich poczucie odpowiedzialności dopiero się wykształca. Warto jednak pokazywać dziecku, że wszystko co robi związane jest z odpowiedzialnością za swoje czyny. W przypadku zakupu psa czy kota warto uświadomić sobie, że w dorosłym życiu nie będzie ono odpowiedzialne wyłącznie za siebie, ale również za innych. To właśnie pokazanie odpowiedzialności może stanowić przygotowanie dziecka do dorosłego życia. Rzecz jasna dziecko, wraz z upływem czasu i własnym rozwojem staje się coraz bardziej odpowiedzialne.

  W nauce tej warto znaleźć także złoty środek i nie narzucać nagle dziecku ogromnej odpowiedzialności, z którą nie będzie mógł sobie poradzić. Dziecko powinno spędzać czas na czynnościach charakterystycznych dla dzieci ? zabawie z rówieśnikami czy badaniu lub odkrywaniu świata.

  Artykuł przygotowany przez
  Artykuł przygotowany przez sklep internetowy z odzieżą dziecięcą Lencia – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *