Zajrzyj !

  Jak urządzić plac zabaw?

  Autor dnia 19 września 2016

  O tym, że w procesie urządzania placów zabaw nie ma miejsca na przypadkowość, może świadczyć widok tych placów zabaw, które wydają się opuszczone. Na pierwszy rzut oka niczego im nie brakuje. Są tam niekiedy kosztowne sprzęty z doskonałej jakości materiałów, pomysłowe huśtawki i inne elementy zapewniające moc wrażeń. W praktyce jednak dzieci nie chcą się tam bawić. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że jeden plac zabaw świeci pustkami, a na innym dzieci bawią się do późnego wieczora.

   

  Jedną z najważniejszych kwestii powinno być dostosowanie placu zabaw do wieku dzieci. Zbyt wysokie huśtawki lub zbyt złożone rusztowania do wspinaczki mogą przerażać najmłodsze dzieci. Z drugiej strony, sprzęty zbyt małe mogą spowodować, że dzieci, które już z nich wyrosły, mogą zacząć je dewastować.

  10

  Wysoki moduł z plastikową zjeżdżalnią, przeznaczony dla dzieci

  w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Fot. http://ogrodosfera.pl/plac-zabaw

  Dlatego, urządzając publiczny plac zabaw, należy zadbać o odseparowanie w jego obrębie stref dla dzieci będących w różnych przedziałach wiekowych. W jednej części powinny znajdować się huśtawki z siedziskami typu pampers (posiadające zabezpieczenia przed wypadnięciem podczas huśtania), bujaczki, pojazdy oraz małe plastikowe zjeżdżalnie lub niskie domki do zabaw. W drugiej natomiast należy ustawić sprzęt dla dzieci: wysokie wieże z długimi zjeżdżalniami i mostkami zawieszonymi na dużej wysokości, ścianki do wspinaczki o wysokości większej niż 1 m, piaskownice z wysokimi krawędziami oraz duże domki dla dzieci.

  Pamiętajmy, że najmłodsze dzieci najchętniej bawią się w piaskownicy. W czasie letnich upałów, chętnie spędzają czas w niewielkich dmuchanych basenach. W okolicach stref dla dzieci najmłodszych powinny znaleźć się ławki dla rodziców.

  auto

  Najmłodsze dzieci wybierają najczęściej zabawę w piaskownicy

  lub w takich jak na zdjęciu bujankach. Fot. Ogrodosfera

  Gdy dzieci osiągają ten poziom dojrzałości, która sprawia, że zaczynają bawić się w grupie, wówczas najlepszym prezentem będzie zorganizowanie im wieżyczki z zamykanym domkiem lub elementy przystosowane do urządzenia zabawy w sklep. Ciekawe dla dzieci w wieku późno-przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą też moduły tematyczne, np. przystosowane do zabawy w statek piracki.

  151

  Im starsze dziecko, tym bardziej atrakcyjna dla niego okaże się zabawa tematyczna.

  Na zdjęciu: plac zabaw przywodzący na myśl motywy pirackie. Fot. Ogrodosfera

  Z czasem pojedyncza wieżyczka może zostać rozbudowana o dodatkowe moduły, takie jak ścianka wspinaczkowa lub druga wieża, do której można dostać się przechodząc przez pomost. Starsze dzieci również lubią bawić się w piaskownicy, jednakże począwszy od czwartego roku życia, piaskownica jest dla nich miejscem socjalizacji, dlatego powinna być stosunkowo duża.

  Ochrona przed słońcem

  Niezależnie od wieku dzieci, zadbajmy o to, aby plac zabaw był możliwie jak najbardziej zacieniony. Cień mogą przynieść drzewa, parasol ogrodowy,  rozpostarte nad częścią terenu zadaszenie lub okoliczne budynki.

  Nawierzchnia

  Nawierzchnia placu zabaw powinna być w miarę możliwości wyrównana, powinna też amortyzować upadki. W sklepach dostępne są syntetyczne maty dywanowe pochłaniające energię uderzeń. Rozkłada się je na betonowym, asfaltowym lub brukowym podłożu (nigdy na gołej ziemi). Jest to mata, w której skład wchodzi granulat kauczukowy oraz granulat SBR.

  Nawierzchnię można wysypać również wiórkami drzewnymi, korą, piaskiem, drobnym żwirem, tudzież rozdrobniona gumą lub piaskiem. Niezależnie od materiału, warstwa powinna tutaj mieć ok. 30 cm głębokości.

  11

  Plac zabaw na podłożu amortyzującym upadki. Fot. Ogrodosfera

  Na wielu placach można też spotkać się z nawierzchnią ze spojonych ze sobą za pomocą żywicy gumowych łat. Nie tylko obniża ryzyko wystąpienia urazów przy upadkach, ale też pochłania dźwięki i jest antypoślizgowa.

  Pamiętajmy jednak, że żywa, pachnąca i lekko wilgotna gleba, na której rośnie trawa, również będzie spełniała doskonale swoje funkcje. Zamortyzuje wypadki, obniży temperaturę otoczenia oraz zwiększy walory wizualne placu.

  Plac zabaw: plastikowy, czy drewniany?

  Przeglądają ofertę zabawek oraz modułów przeznaczonych do zabawy na powietrzu szybko zorientujemy się, że istnieje wśród nich zasadniczy na podział na te drewniane (sosnowe, świerkowe, cedrowe lub modrzewiowe) oraz plastikowe. Wybór jednej z opcji powinien być podyktowany naszymi preferencjami: oba mają wady i zalety. Zabawki plastikowe są kolorowe i szczególnie atrakcyjne dla młodszych dzieci. W sklepach znajdziemy bogatą ofertę kolorowych, małych domków z tworzywa sztucznego, przeznaczonych dla najmłodszych. Mają zaokrąglone krawędzie, są odporne na uderzenia oraz na silę naporu  ciała dziecka.

  Elementy drewniane natomiast świetnie wpisują się w zielone otoczenie ogrodu i jeśli są dobrze zaimpregnowane, mogą posłużyć nam przez wiele lat.

  cedr

   Plac zabaw z drewna cedrowego, fot. Ogrodosfera

  Bezpieczeństwo

  Kolejna kwestia to bezpieczeństwo. Wszystkie huśtawki, wieżyczki, karuzele i ścianki wspinaczkowe powinny być solidne umocowane w podłożu. Uchwyty, wsporniki i drabinki nie powinny być wyślizgane ani też ? z drugiej strony ? pełne drzazg lub zepsute. Elementy metalowe powinny być zabezpieczone przed korozją oraz przed działaniem kwasów. Elementy drewniane zaś powinny być przede wszystkim wykonane z zaimpregnowanego drewna o doskonałej jakości (wielką popularność zdobywa tutaj ostatnio drewno cedrowe).

  Jeśli na placu zabaw znajdują się liny do huśtania, powinny mieć stabilne umocowanie oraz powinny być zrobione z takich materiałów, które zabezpieczą je przed ścieraniem się. Gdy na placu montujemy tunel, powinien mieć dwa wejścia. Wszystkie urządzenia powinny zapewniać dostęp dla osób dorosłych (w razie zakleszczenia dziecka).  Urządzenia powinny być tak zaprojektowane, aby nie zbierała się w nich woda, a także aby dzieci nie miały możliwości zaplątania tam swoich włosów lub elementów odzieży.  Jeśli na placu zabaw znajduje się drewniany mostek lub jeśli zamieścimy domek na wysokości, w którym będzie znajdowała się drewniana podłoga, wówczas pomiędzy deskami nie może być szczelin, w których zmieściłaby się dziecięca stopa. Podobnie sprawa ma się z drewnianymi, odeskowanymi barierkami  i ściankami w konstrukcjach: otwory pomiędzy deskami nie mogą przekraczać 12 milimetrów (w celu uniknięcia zaklinowania się tam dziecięcych palców).

  13

  Prześwity, otwory w barierkach i szpary w podestach powinny być takiej wielkości,

  aby niemożliwe było zaklinowanie się palca lub stopy dziecka. Fot. Ogrodosfera

  Polska to kraj, w którym zarządcy i administratorzy publicznych placów zabaw nie mają obowiązku dostarczania dzieciom placów zabaw zgodnych z europejskimi i krajowymi atestami. Jednakże kupując sprzęty na plac zabaw zwykle weryfikuje się posiadanie przez nich wspomnianych atestów. Szczególnie istotne są atesty: PN EN 1177, PN-EN-1176-1 do 7 oraz 10 i 11 oraz TÜV Rheinland. Zarządcy placów zabaw zwykle dążą do tego, aby dostarczany przez nich sprzęt był zgodny z atestami bezpieczeństwa ze względu na to, że to na nim ciąży odpowiedzialność za wypadki mające miejsce w takich miejscach. Z uwagi na dużą wypadkowość, która ma miejsce na placach zabaw, zwykle plac zabaw jest ubezpieczany. Wówczas to, czy spełnia on odgórnie określone wymogi bezpieczeństwa, obniża wysokość comiesięcznej składki.

  14

  Moduł z plastikową zjeżdżalnią, daszkiem i piaskownicą.

   Fot. Ogrodosfera

  Poza certyfikatami, warto zwrócić też uwagę na przepisy i rozporządzenia regulujące budowanie placów zabaw w Polsce. Wynika z nich między innymi obowiązek budowania placu zabaw w kilkumetrowej odległości od boisk i parkingów.

  Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej zgodne z atestami place zabaw nie będą w istocie bezpieczne, jeśli w trakcie długich lat użytkowania nie będzie dbało się o utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym. Drewniane elementy powinny być wciąż impregnowane, a w razie awarii: natychmiast wymieniane. Skorodowane metalowe zjeżdżalnie powinny być jak najszybciej usuwane, a materiały zaatakowane przez grzyby starannie dezynfekowane.

  2 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *