Zajrzyj !

  Jak urządzić pokój dla dziecka?

  Autor dnia 23 sierpnia 2014

  Pokój dla dziecka powinien być bezpieczny, przyjazny i wielofunkcyjny. Nasza pociecha będzie w nim wypoczywać, bawić się, uczyć oraz przechowywać zabawki. Warto o tym pomyśleć już na samym początku, czyli na etapie tworzenia wstępnego projektu aranżacyjnego.

  Od czego zacząć?

  Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych należy zapoznać się z preferencjami naszego dziecka. Zadbajmy o to, by pomieszczenie było dla niego atrakcyjne i możliwie jak najbardziej funkcjonalne. Kolory oraz wzorki na ścianach mają tu drugorzędne znacznie. Znacznie istotniejszy będzie wybór odpowiednich elementów wyposażenia, które powinny być dostosowane do wieku oraz rozmiarów naszego dziecka. Pociecha w wieku szkolnym musi posiadać biurko oraz ergonomiczny (dopasowany do wzrostu) fotel. Z pewnością przyda się także niewielka szafka, mały stolik oraz kącik na drobiazgi. Na podłodze warto umieścić także ozdobny kuferek, który pomoże dziecku utrzymać porządek. W pokoju warto pozostawić dużo wolnej przestrzeni, która zostanie wygodnym miejscem zabawy. Pamiętajmy jedynie, by dziecko nie przesiadywało na zimnej podłodze. W centralnym punkcie pomieszczenia dobrze sprawdzi się kolorowy dywan, który ożywi wnętrze i umożliwi dziecku bardziej komfortową zabawę na podłodze.

  140870500361203200

  Organizacja przestrzeni

  Pokój dla dziecka powinien być tak umeblowany, by w razie potrzeby można go było swobodnie przemeblować. Tego typu pomieszczenia zawsze ewoluują wraz z rozwojem dziecka. Na początek zadbajmy o dużą ilość szafek znajdujących się na niewielkiej wysokości. Dziecko będzie mogło trzymać w nich swoje zabawki i ubrania. Ważne jest także odpowiednie ulokowanie łóżka. Nasza pociecha powinna wypoczywać w najbardziej zacisznej oraz osłoniętej przed przeciągami przestrzeni. Unikajmy umieszczania łóżka przy drzwiach lub oknach, bowiem będzie się to wiązać z częstymi przeziębieniami. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie łóżka w najcichszym rogu pokoju. Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe wówczas wezgłowie łóżka powinno przylegać do jednej ze ścian. Dzięki temu dostęp do leżącego dziecka będzie znacznie ułatwiony.

  Organizując przestrzeń pamiętajmy też o odpowiednim ulokowaniu biurka i stolika. Warto umieścić je w dobrze doświetlonym miejscu (najlepiej blisko okna). Dzięki temu blaty będą dobrze doświetlone światłem naturalnym, co zwiększy komfort nauki i zabawy.

   

  Barwy

  Większość pomieszczeń dla dzieci charakteryzuje się bardzo żywymi barwami. Uważajmy jednak na czerwienie i róże, które mogą dodatkowo pobudzać naszą pociechę. Przed wyborem kolorów zapytajmy o zadanie nasze dziecko. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie stonowanych kolorów połączonych z efektowną fototapetą lub naklejkami na ścianę. Naklejki ścienne są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Mogą przedstawiać samochody, zwierzęta lub postacie z bajek. Dzięki tego tupu produktom z łatwością stworzymy atrakcyjny pokój tematyczny. Jednak liczmy się z tym, że po kilku latach zmienią się preferencje dziecka, a ściany będą wymagały odnowienia.

  140870500361210800

   

  Kalkulatory Budowlane
  Artykuł został przygotowany przez serwis Kalkulatory Budowlane – darmowy internetowy kalkulator kosztów budowy domu i remontu mieszkania.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *