Zajrzyj !

  Jak wybierać najlepsze zabawki dla dzieci

  Autor dnia 20 października 2012

  Niejeden rodzic odwiedzając sklep z zabawkami staje przed półką z różnorodnymi przedmiotami niczym przed ogromnym dylematem: co wybrać? Nieraz długo się zastanawiamy, jaka zabawka będzie idealna dla naszego dziecka. Ogromny wybór przyprawia o zawrót głowy nie tylko rodziców, ale nawet samych maluchów. Jak spośród wielu lalek, pluszaków, autek, gier planszowych wybrać ten odpowiedni przedmiot, który nie tylko sprawi naszemu podopiecznemu radość, ale jednocześnie będzie mu długo służył?

  Wybierając odpowiednią zabawkę dla naszego dziecka przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze względy bezpieczeństwa. Każdy rodzic z pewnością bierze pod uwagę także kwestie finansowe. W tym przypadku wiele zależy od zasobności portfela, jednakże wysoka cena wcale nie gwarantuje zabawki doskonałej – niekiedy coś naprawdę atrakcyjnego i pożytecznego można kupić stosunkowo tanio. Ważnym aspektem jest również trwałość i wytrzymałość danego produktu. Najistotniejszą sprawą jest jednak dobranie zabawki odpowiednio do wieku, a także umiejętności naszego maluszka.

  W pierwszych miesiącach życia niemowlak nie potrzebuje zbyt wielu zabawek. Nie muszą być one również nazbyt wymyślne i skomplikowane, ponieważ zadowoli się on nawet najprostszą grzechotką czy kolorowym gryzaczkiem. Z pewnością warto kupić niemowlakowi karuzelę, która nadaje się do przymocowania do łóżeczka. Wesołe figurki, które delikatnie poruszają się nad jego głową z pewnością sprawią mu wiele radości. Jednocześnie należy zabiegać o to, aby zabawki dla niemowlaka działały uspokajająco, a także rozwijały jego wzrok oraz zdolności manualne. Kilkumiesięczne dzieci będą potrzebowały solidnego gryzaczka, który pozwoli ukoić nieco swędzenie dziąseł podczas wyrzynania się pierwszych ząbków. A maluszek, który już powoli rozpoczyna raczkowanie, będzie ukontentowany matą edukacyjną.

  Dzieci dwu- i trzyletnie powinny otrzymać swojego pierwszego pluszaka. Przytulanka musi być miękka i nadawać się do prania. Dziecko w tym wieku jest najbardziej ruchliwe, dlatego też na pewno ucieszy się ze swojego pierwszego pojazdu, np. rowerku. Tego typu produkty muszą być jednak jak najbardziej stabilne i solidnie wykonane. Nie możemy zapominać również o zmyśle słuchu i wyobraźni, które pozwalają rozwijać słuchowiska i bajki dla dzieci w wersji audio oraz zabawki muzyczne, które odtwarzają różnego rodzaju melodyjki. Warto też zaktywizować malucha do „tworzenia własnej muzyki” np. przy pomocy kolorowych cymbałków. Cztero- i pięciolatek ma już nieco większe wymagania. W tym wieku powinniśmy zacząć różnicować zabawki pod kątem płci, a także zainteresowań dzieciaka. Dziewczynkom warto więc sprawić domek dla lalek, zaś chłopcom – podarować samochodziki. Nadmiar energii, która kumuluje się w naszych podopiecznych, może być spożytkowany podczas zabawy na trampolinie. Doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju drabinki czy piłki do skakania. Tego typu zabawki są niezwykle pożyteczne, ponieważ dodatkowo aktywizują dziecko i zachęcają je do wykonywania prostych ćwiczeń fizycznych.

  W wieku sześciu lub siedmiu lat dziecko powinno posiadać bardziej zaawansowane zabawki, które nie tylko będą je bawić, ale przede wszystkim uczyć i rozwijać różnego rodzaju umiejętności. Wówczas właśnie maluch uczy się koncentracji, a także analizowania sytuacji, które go spotykają. Staje się również bardziej ciekawy świata i chłonny wiedzy. Stąd niezastąpione w tym wieku mogą okazać się klocki konstrukcyjne. Klocki rozbudzają w dzieciach twórczą wyobraźnię, uczą myślenia oraz koncentrowania się na jednej czynności. Są również bardzo bezpieczne i trwałe. Warto zachęcać, aby nasz podopieczny bawił się nimi wraz ze swoimi rówieśnikami, bowiem dzięki temu będzie rozwijał swoje umiejętności pracy w grupie i pozytywne zachowania społeczne. W żadnym domu, w którym jest dziecko, nie może zabraknąć również książek różnego rodzaju, doskonale sprawdzą się też wszelkie gry edukacyjne. Pamiętajmy bowiem, że dla dziecka nauka w formie zabawy jest przecież najciekawsza.

  Jak się okazuje zabawek na współczesnym rynku jest całe mnóstwo. Możemy je kupować w sklepach tradycyjnych, jak również internetowych. Zawsze jednak zwracajmy uwagę na producenta, a także wszelkiego rodzaju atesty, którymi powinny być opatrzone. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że naszemu podopiecznemu nie stanie się krzywda, a zabawa będzie w pełni bezpieczna. Ponadto starajmy się, aby zabawki łączyły w sobie przyjemne z pożytecznym – powinny bawić, a jednocześnie rozwijać różnego rodzaju umiejętności. Różnorodność widoczna jest nie tylko w kwestii asortymentu sklepów z zabawkami, ale także pod względem cenowym. Dzięki temu obecnie można kupić naprawdę ciekawy produkt w przystępnej cenie.

   

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *