Zajrzyj !

  Jak wybrać materac dla dziecka ?

  Autor dnia 16 marca 2013

  Skoro sen ma ogromne znaczenie dla osób dorosłych, jeszcze bardziej wpływa na dziecko. Miej świadomość, że maluch w czasie spania nie tylko relaksuje się, ale również rośnie. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój, musisz wybrać nie tylko odpowiednie łóżeczko. Znacznie ważniejszy jest odpowiedni materac.

  Ma on ogromne znaczenie przede wszystkim dla noworodków i dzieci w wieku niemowlęcym. To one bowiem większą część czasu spędzają właśnie w łóżeczku. Jednakże i starszym pociechom należy zapewnić wygodę podczas snu. Nieodpowiednio dobrany materac, jeśli nawet nie będzie powodował żadnych konsekwencji teraz, kręgosłup z pewnością ? odezwie się? w przyszłości.

  Wybór odpowiedniego materaca wcale nie jest łatwym zadaniem. Poznaj najczęstsze dylematy rodziców i dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę.

  Twardy czy miękki?

  Jeszcze do niedawna sądzono, że najlepszy – bo najzdrowszy – jest materac twardy. Zaś miękkie nie powinny być brane w ogóle pod uwagę. Najważniejsze jest to, by wypośrodkować, czyli wybrać materac średniotwardy. Istotniejsze jest natomiast to, by był on bardziej sprężysty i elastyczny. Dzięki temu idealnie dopasuje się do kształtu pleców dziecka, zapewniając maksymalny komfort. Najlepiej jeśli materac będzie całkiem gładki – pozbawiony wgłębień i pofałdowań.

  materac-baby-first

  Materac Baby First, pasujący do łóżeczek marki Sauthon, zapewnia maksymalny komfort. Dostępny jest w sklepie mebledladziecka.com.pl.

  Jaki wkład?

  O ile wybór twardości materaca nie jest tak bardzo kłopotliwy, tak sporo problemów może nastręczać wybór odpowiedniego wkładu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli. Są materace z wkładem gryczanym, kokosowym, gryczano-kokosowym, lateksowym. Są także materace bonnelowe i zwykłe – poliuretanowe. Na które się zatem zdecydować?

  Na pewno czynnikiem decydującym nie powinna być tutaj cena. A ona jest różna – w zależności od wybranego wkładu. Jednakże nie zawsze  najtańsze rozwiązania są przyjazne dziecięcym plecom.

  Najtańsze będą materace z pianki poliuretanowej. Choć są dość elastyczne (a jest to zaletą), nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ nie wykazują one odporności na odkształcanie. Na ich powierzchni mogą tworzyć się uwypuklenia i wgłębienia, które zmniejszają komfort snu.

  Materace z wkładem gryczanym polecane są dzieciom powyżej 6 miesiąca życia. Ich zaletą jest przede wszystkim naturalny wkład, który nie powoduje reakcji alergicznych. Jest zatem przez maluszki bardzo dobrze tolerowany. Tym bardziej, że zapobiega wadom kręgosłupa. Dodatkową zaletą są właściwości antypotowe – wnętrze materaca nie nagrzewa się bowiem od temperatury ciała dziecka. Zaś dzięki systemowi kanalików pozwala na swobodne ?oddychanie? skóry malucha.

  Warto rozważyć również zakup materaca z wkładem kokosowym. To także naturalny wkład, który wykazuje działanie antyalergiczne. Jest przy tym bardzo lekki, co jest jego dodatkową zaletą. Materac z wkładem kokosowym polecany jest dzieciom od pierwszych dni życia.

  materac-komfort-ii-danpol

  Wygodny, wypełniony z dwóch stron wkładem kokosowym materac, dostępny jest na stronie: http://mebledladziecka.com.pl/materace/432-materac-komfort-ii-danpol.html.

  Najbardziej popularne wydają się być materace kokosowo-gryczane – ze względu na swoją uniwersalność. Łączą bowiem w sobie zalety materaców kokosowych i materaców gryczanych. Mogą być przy tym wykorzystywane już od pierwszych miesięcy życia malucha.

  Weź jednak pod uwagę również materace bonnelowe. Są najdroższe, jednakże zapewniają maksymalną wygodę i pozytywnie wpływają na kręgosłup dziecka. Są to materace sprężynowe, jednak otoczone pianką poliuretanową. Pozwala to na zapobiegnięcie odkształceniom, a jednocześnie umożliwia dopasowanie się do kształtu sylwetki dziecka.

   

  Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również materace lateksowe. Wykonane są z mleczka kauczukowego. Wyróżniają się wysoką trwałością (nie ulega deformacjom) oraz elastycznością. Pozwalają również na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki systemowi kanalików. Doskonale sprawdzają się w przypadku alergików.

  materac-lateksowy-candide

  Wysokiej jakości materac lateksowy możesz zakupić na stronie: http://mebledladziecka.com.pl/materace/1343-materac-lateksowy-candide-dwa-rozmiary.html.

  Hitem okazują się być jednak materace z pianki termoelastycznej. Brak sprężystości nie jest w ich przypadku wadą, ponieważ mimo wszystko materace dostosowują się do kształtu ciała malucha. A to wszystko dzięki reagowaniu na siłę nacisku oraz temperaturę.

  Jeśli materac, to tylko z atestami

  Z pewnością zależy Ci zarówno na komfortowym śnie swojego dziecka, jak i zdrowiu. Dlatego, wybierając materace zwracaj uwagę na ich atesty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja pociecha będzie się prawidłowo rozwijać, śpiąc w wygodnym łóżeczku – na materacu wykonanym z bezpiecznych tworzyw.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *