Zajrzyj !

  Jak wybrać rower dla dziecka?

  Autor dnia 5 listopada 2017

  Wybór roweru dla dziecka to jedno z wielu trudnych zadań przed jakimi stają rodzice. Bez względu na to czy kupujemy rower dla malucha czy nastolatka, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych i nieoczywistych rzeczy. Wybór roweru dla dziecka jest procesem dużo bardziej skomplikowanym niż wybór roweru dla osoby dorosłej. Dorośli często j es administracja potrzeb dziecka, wybierają nieodpowiedni jednoślad, na długo zniechęcając dziecko do tego pięknego zajęcia jakim jest kolarstwo. Każde dziecko jest indywidualne, posiada różne predyspozycje fizyczne i potrzeb. Nie ma uniwersalnej metody na wybór każdego roweru. Poniżej postaram się po krótce opowiedzieć o tym co należy brać pod uwagę i jak zaplanować zakup roweru dla dziecka.

   Czym kierować się w trakcie wyboru?

  Podstawowym czynnikiem determinującym wybór roweru jest wzrost dziecka. Dobór odpowiedniego rozmiaru jest o tyle trudny że dziecko szybko rośnie. Jeśli kupimy rower pasujący w sam raz, szybko okaże się że dziecko z niego zwyczajnie wyrosło. Kupując rower dużo za dużo praktycznie uniemożliwimy dziecku jazdę. Wzrost nie zawsze związany jest z wiekiem, ale w przybliżeniu można założyć że odpowiednie są następujące wymiary:

  – Dla dzieci w wieku 2-4 lat optymalnym wyborem będzie rower biegowy pozbawiony pedałów. Wyrobi on w dziecku pozytywne nawyki i nauczy zachowywania równowagi. Optymalna wielkością koła będzie 12 cali.

  – Dla dzieci w wieku 4-5 lat wybierzmy rower z pedałami. Początkowo dobrze jest wyposażyć go w kołka boczne i specjalny uchwyt dla dorosłego, ułatwiający kontrole nad rowerem i pozwalający na pomaganie dziecku w nauce jazdy. Optymalny rozmiar koła to 16 cali.

  – Dla dzieci w wieku 5-8 wybierzmy rower z pedałami. Jeśli dziecko potrafi już jeździć możemy pokusić się o zakup nieco doroślejszego roweru, pamiętając jednak by nie przesadzić z jego wielkością. Optymalny rozmiar koła to 20 cali.

  – Dla dzieci w wieku powyżej 9 lat. W tym wieku dziecko zazwyczaj dostaje swój pierwszy dorosły rower. Jest to związane z faktem że rower to wciąż jeden z najpopularniejszych prezentów komunijnych w Polsce. Jeśli uznamy że nasze dziecko jest wystarczająco wysokie, rower może być już taki na jakim poruszają się dorośli. Optymalny rozmiar koła w tym wypadku to 24 lub 26 cali.

  Tak po krotce prezentuje się przybliżony sposób doboru wielkości roweru.

   Co na pierwszy rower?

  Od odpowiedzi na pytanie Jak wybrać rower dla dziecka? Może zależeć to czy nasze dziecko trzeba będzie siła z roweru ściągać, oraz tez to czy będziemy musieli je do jazdy przymuszać. Trudno jest skupić uwagę dziecka na czym przez dłuższy czas, a jeśli do tego pierwsze próby jazdy na rowerku okażą się nieudane, może okazać się że rower na długo powędruje w kąt. Mnogość modeli i ofert na rynku może przyprawić o mdłości osobę, która na co dzień nie ma do czynienia z rowerami. Jest to celowy zabieg producentów, a jego plusem jest to że można znaleźć rower przystosowany praktycznie do każdego dziecka i nie mówię tu tylko o jego budowie, ale także o kolorystyce i wyposażeniu. Pierwszym rowerem z jakim kontakt powinno mieć nasze dziecko może być rower biegowy. Rower taki składa się praktycznie z samej ramy, kierownicy i kół. Rolę układu napędowego, hamulcowego i stabilizującego pełnia nogi dziecko, które może nimi łapać równowagę, odpychać się i hamować. Nie bez znaczenia jest niska waga rowerka, gdyż kiedy dziecko na spacerze znudzi się jednośladem, rodzic bez trudu może wziąć go pod pachę i nieść dalej w ręce. Tego typu pojazdy powinniśmy odstawić zazwyczaj po 4 roku życia dziecka.

   Wybór ?poważnego? roweru

  Po 4 roku życia, rowery jakie będziemy kupować dla naszego dziecka różnić się będzie zwykle już tylko wymiarem. W końcu będą to rowery wyposażone we wszystko to co ma ?dorosły? rower. Jeśli nasza pociecha miała wcześniej rowerek biegowy, może okazać się że kołka boczne są zbędne, gdyż dziecko potrafi samo utrzymać równowagę. Wybierając rozmiar roweru kierujmy się wartościami podanymi w poprzedniej części artykułu, pamiętając aby dopasowywać je do wzrostu naszego dziecka. W końcu nie każdy 8 latek ma 120 cm wzrostu. Oprócz roweru, warto również kupić dziecku komplet akcesoriów jak kask, lampki rowerowe czy rękawiczki. Poprawi to jego bezpieczeństwo a nas pozbawi stresu o ewentualne urazy.

  Więcej rowerowych porad znajdziesz na stronie jaki-rower.pl

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *