Zajrzyj !

    Jak wygląda uczulenie na płyn do płukania ubrań?

    Autor dnia 1 lipca 2019

    Reakcje alergiczne występują coraz częściej nie tylko u dzieci, lecz również dorosłych. Jak są objawy alergii? Jak rozpoznać uczulenie na płyn do płukania ubrań?

    Uważa się, że alergie są przypadłościami wieku dziecięcego. Jeszcze do niedawna faktycznie tak było, a na uczulenia skarżyli się nieliczni dorośli. Obecnie sytuacja uległa zmianie i chociaż nadal najwięcej alergii objawia się w wieku dziecięcym, to jednak z ich powodu cierpi więcej osób dorosłych, a nawet w podeszłym wieku.

    Co uczula najczęściej?

    Eksperci są zgodni: najwięcej alergii wywołują sztuczne dodatki do produktów, z którymi mamy kontakt codziennie. Im więcej chemicznych ulepszaczy, tym większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Dotyczy to szczególnie alergii kontaktowych, które mogą objawiać się na rozmaite sposoby. Szukasz bezpiecznych środków do prania ubranek dziecięcych? Sprawdź ofertę w sklep.jelp.pl.

    Objawy reakcji alergicznej

    Do wystąpienia alergii kontaktowej niezbędna jest ekspozycja na bezpośrednie działanie alergenu. Dostaje się on do organizmu chorego poprzez skórę i to zwykle na niej widać objawy uczulenia. Zaliczmy do nich:

    • podrażnienie (także szorstką, popękaną czy nadmiernie wysuszoną skórę),
      – świąd,
    • pokrzywkę (przypomina bąble po oparzeniu pokrzywą),
    • wysypkę (z otwartymi, trudno gojącymi się ranami, z których wycieka osocze),
    • przewlekłe stany zapalne skóry.

    Wstrząs anafilaktyczny

    Jest to szczególna, stosunkowo rzadka, niezwykle ostra reakcja alergiczna. Objawia się ona gwałtownym obniżeniem ciśnienia tętniczego oraz wystąpieniem wielu innych groźnych objawów. Dlatego wstrząs anafilaktyczny jest uznawany za stan bezpośredniego zagrożenia życia. U 80 – 90% chorych anafilaksja poprzedzona była wystąpieniem zmian skórnych w postaci wysypki czy pokrzywki.

    Alergie na środki piorące

    Proszki i płyny do płukania zawierają coraz więcej chemicznych dodatków. Część z nich polepsza właściwości piorące, inne poprawiają zapach wypranej odzieży. Wszystkie mogą i niestety coraz częściej uczulają.

    Uczulenie na płyn do płukania objawia się zwykle w postaci pokrzywki czy podrażnienia. Występują one szczególnie intensywnie w pachwinach czy zgięciach kończyn. Zmienione miejsca swędzą, pieką, pojawiają się na nich bąble, które nierzadko gwałtownie puchną. Często problem nasila się po wysiłku fizycznym, kiedy skóra jest spocona, a przez to bardziej skłonna do podrażnień.

    Jak sobie radzić?

    Osobom, u których choć raz wystąpiła skórna reakcja alergiczna, eksperci zalecają hipoalergiczny płyn do płukania. Ilość chemicznych dodatków w jego składzie ograniczona jest do niezbędnego minimum lub zrezygnowano z nich zupełnie. Gotowy produkt dodatkowo testowany jest dermatologicznie.

    Reakcje alergiczne zdarzają się coraz częściej. Z reguły chorzy odczuwają dyskomfort o różnym nasileniu, jednak nigdy nie można wykluczyć wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Tym bardziej jeśli kontakt z alergenem jest długotrwały i częsty. Alergia na płyn do płukania tkanin jest tego idealnym przykładem. Ryzyko uczulenia skutecznie minimalizuje stosowanie hipoalergicznych środków piorących przeznaczonych dla alergików.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *