Zajrzyj !

  Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu

  Autor dnia 18 maja 2017

  Aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu ma wręcz zbawienny wpływ na zdrowie naszych dzieci i ich prawidłowy rozwój. Niestety obecnie spędzają one najczęściej wolny czas przed telewizorem lub komputerem, co niekorzystnie odbija się na ich sprawności, również intelektualnej. Warto zachęcić je do zmiany przyzwyczajeń, a dzieci aktywne są nie tylko sprawniejsze, ale i bardziej odporne na stres oraz o wiele łatwiej radzą sobie z wszelkiego rodzaju wyzwaniami, lepiej znosząc ewentualne porażki.

   

  Dlatego też wielu rodziców zastanawia się jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu i w jaki sposób wyciągnąć je z domu na boisko czy salę gimnastyczną. Największym błędem, jaki jest w takiej sytuacji popełniamy, to ograniczanie się do ciągłego mówienia im, że powinny się więcej ruszać, co jest odbierane najczęściej jako kolejne marudzenie rodziców i całkowicie lekceważone. Znane powiedzenie mówi, że przykład idzie z góry, więc również w kwestii uprawiania sportu, powinniśmy dawać go naszym pociechom. Kiedy widzą ojca siedzącego przed telewizorem i tylko oglądającego relacje sportowe, to po pewnym czasie przejmują takie zachowania, a żadna siła nie wyciągnie ich z domu. Chcąc zachęcić dziecko do większej aktywności najlepiej zacząć od siebie, założyć dres i razem z nim pójść pograć w piłkę lub pojeździć rowerem. Taki zdrowy tryb życia korzystnie wpłynie także na nas, a dzieci zachęcone naszym przykładem wręcz będą nam marudziły o kolejnym meczu czy obiecanej wycieczce za miasto.

   

  Następnym, równie często popełnianym błędem, jest zmuszanie dziecka do konkretnej dyscypliny sportu. Najczęściej jest ona zgodna z naszymi upodobaniami i nawet nie pytamy, czy tak samo mu się podoba. Jeśli uprawiamy codzienny jogging, to nie musi od razu oznaczać, że syn czy córka automatycznie staną się jego miłośnikami. Być może bardziej zainteresują je gry zespołowe, tenis lub sporty walki, karate lub judo. Niech lepiej same wybiorą sobie dyscyplinę, którą chcą uprawiać, trzeba się również liczyć z tym, że mogą zmieniać ją wielokrotnie, ale zawsze musimy ich wspierać i nie zniechęcać mówiąc, że same nie wiedzą, czego chcą. Z czasem znajdą to, co im najbardziej odpowiada i w czym czują się najlepiej. Większość rodziców pragnie, aby ich pociechy zawsze były najlepsze, nawet w sporcie, a to może okazać się kolejnym czynnikiem do niego zniechęcającym. Nie stawiajmy od razu poprzeczki na przysłowiowym wysokim poziomie, sport nie ma być przymusem, ale przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Żądając od dziecka zbyt wiele, zabijamy tę radość w imię naszych, a nie jego ambicji. Cieszmy się z każdego sukcesu, choć nie gloryfikujmy porażek, ale nauczmy je wyciągać z nich wnioski i w ten sposób motywować do bardziej intensywnych treningów, a sukcesy po prostu przyjdą z czasem. Najważniejszą rzeczą jest przecież oderwanie dzieci sprzed ekranów, po to by nie niszczyły sobie dłużej wzroku i kręgosłupa. Można je nawet zachęcić do tego, zapewniając im odpowiedni, koniecznie wysokiej jakości sprzęt, a czasem nawet drobiazg, mała nagroda za osiągnięte rezultaty sprawią, że z entuzjazmem będą biegać za piłką czy przepływać kolejne długości basenu.

  2 Comments