Zajrzyj !

    Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?

    Autor dnia 8 listopada 2017

    Duży ogród wokół domu to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Jak go zagospodarować, żeby maluchy miały frajdę z przebywania na świeżym powietrzu, a jednocześnie były bezpieczne? Zbudowanie przydomowego placu zabaw ani musi być ani trudne, ani kosztowne.

    Jakie zalety mają przydomowe place zabaw?

    Kupując dom z ogrodem, większość rodzin myśli o potrzebach dzieci, którym podwórku posłuży do zabawy w czasie ciepłych dni. Postawiony w ogrodzie plac zabaw zapewni najmłodszym wiele rozrywek, a tym samym zachęci pociechy do spędzania czasu na świeżym powietrzu, co korzystnie wpłynie na ich kondycję i zdrowie. Zjeżdżalnie, drabinki i huśtawki będą silną konkurencją dla komputera i telewizji.
    Przydomowy plac zabaw ma tę zaletę, że dzieci mogą się na nim bawić, kiedy rodzice wypełniają obowiązki albo odpoczywają na tarasie. W przeciwieństwie do miejsc dla najmłodszych urządzanych w parkach czy na osiedlach nie wymagają podporządkowania czasu dziecku. Co więcej, miejskie place zabaw często są bardzo oblegane, przez co maluch nie ma możliwości skorzystania z większości sprzętów. Bawiąc się w ogrodzie przy domu dziecko będzie miało do dyspozycji wszystkie konstrukcje, a przy tym będzie przez cały czas pod czujnym okiem rodziców.

    Od czego zacząć planowanie placu zabaw?

    Postawienie placu zabaw na podwórku przy domu nie jest ani trudne, ani skomplikowane – pod warunkiem jednak, że wszystkie działania zostaną przemyślane i zaplanowane.
    Pierwszym krokiem, który należy podjąć chcąc zbudować plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, jest wybranie odpowiedniego terenu. Miejsce, w którym staną konstrukcje do wspinaczki, zjeżdżalnie i piaskownica, musi spełniać kilka kryteriów, żeby zapewniało maluchom dogodne warunki.
    Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Jeśli podwórko nie jest ogrodzone, warto postawić płot chociaż wokół miejsca, gdzie bawią się dzieci, zwłaszcza jeśli są to przedszkolaki. W przeciwnym razie ryzykujemy, że w ferworze maluch może na przykład wybiec na ulicę. Inne istotne kwestie to zacienienie – należy unikać stawiania placów zabaw na terenie, który jest wystawiony na ostre słońce. Lepiej wybrać lokalizację, która w czasie, w którym dzieci najczęściej korzystają z podwórka, jest zacieniona. Dobrze jest też zwrócić uwagę, żeby wokół piaskownicy czy zjeżdżalni nie znajdowały się rośliny, które mogą mieć działanie trujące.

    Przygotowanie terenu pod budowę placu zabaw w ogrodzie

    Po wybraniu terenu, na którym ma stanąć plac zabaw, ważne jest jego odpowiednie przygotowanie. Ponieważ dzieci mogą się przewrócić albo spaść z huśtawki czy zjeżdżali, należy unikać powierzchni takich jak żwir czy kamienie, ponieważ mogą spowodować poważne zranienia w razie upadku. Znacznie lepszą nawierzchnią będzie trawa, która jest stwarza mniejsze ryzyko obdarć i zranień.
    Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o nawierzchnię pod plac zabaw, jest jednak pianka amortyzacyjna. Te jest bardzo miękka w dotyku, dzięki czemu minimalizuje szansę skaleczenia. Inne zalety piankowej maty pod place zabaw to także duża odporność na różne warunki atmosferyczne, także deszcz i śnieg. Stworzony z myślą o dzieciach materiał jest dostępny w wielu kolorach i wzorach, więc również atrakcyjnie się prezentuje. Piankę warto zastosować, jeśli nie na całym terenie placu zabaw, to chociaż wokół zjeżdżalni czy drabinek, które stwarzają ryzyko upadku.

    Dopasowanie placu zabaw do wieku i zainteresowań dziecka

    Budując plac zabaw, należy wziąć pod uwagę potrzeby dziecka. Te są związane w pierwszej kolejności z wiekiem. Inaczej będzie więc wyglądał idealny plac zabaw dla trzylatka, inaczej – dla dziesięciolatka.
    Przedszkolak powinien mieć do dyspozycji niskie, dostosowane do jego postury konstrukcje. Doskonale sprawdzą się zjeżdżalnie, mostki i huśtawki. Kilkulatkowi do gustu przypadnie też piaskownica oraz domek.
    Zupełnie inne potrzeby będzie mieć dziecko w wieku szkolnym. Kiedy pociecha jest starsza, zjeżdżalnie mogą być wyższe, a wśród konstrukcji warto zaplanować także drabinki i ścianki wspinaczkowe. Jeśli dziecko lubi gry zespołowe, świetnym rozwiązaniem może być boisko do gry w piłkę nożną lub w siatkówkę. Na drzewie lub elewacji można także zawiesić kosz do koszykówki. Sześcio- czy siedmiolatka warto włączyć w planowanie planu zabaw. Dziecko w tym wieku ma już swoje preferencje, które warto uwzględnić podczas zagospodarowywania podwórka. Być może maluch wcale nie marzy o ściance wspinaczkowej, a wolałby sporych rozmiarów piaskownicę albo trampolinę?
    Urządzając plan zabaw, warto zadbać też o miejsce do wypoczynku – to posłuży i pociechom, i rodzicom. Ławeczka albo stolik z krzesełkami pozwolą odsapnąć i napić się wody czy zjeść podwieczorek na świeżym powietrzu.

    dziewczynki na hustawce

    Gotowa konstrukcja ze sklepu czy samodzielna budowa?

    Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na postawienie placu zabaw w ogrodzie jest wykorzystanie gotowych konstrukcji sprzedawanych w sklepach. Te oferują zjeżdżalnie, drabinki, a nawet gotowe zestawy dopasowane do wieku dziecka. To rozwiązanie wiąże się jednak ze sporymi kosztami i ma jeden poważny minus: gotowe place zabaw nigdy nie spełnią w stu procentach oczekiwań dziecka. Warto przed budową przyjrzeć się gotowym placom zabaw. Zabrać swoje maluchy na okoliczny plac, zobaczyć na czym bawią się najchętniej a później poszukać jeszcze inspiracji w sieci, np na tej stronie: https://ogrodolandia.pl/place-zabaw.
    Wykonanie placu zabaw samodzielnie co prawda wymaga wysiłku, ale jest za to tańsze, a przede wszystkim daje spore pole do popisu. Inspirując się dziełami innych rodziców, które można obejrzeć na przykład w internecie, można wykonać niewielkim nakładem finansowym naprawdę imponujące konstrukcje, które sprawią dzieciom ogromną frajdę i długo im się nie znudzą.

    Jak tanio zbudować atrakcyjny plac zabaw dla dzieci?

    Samodzielnie zbudowany plac zabaw wiąże się zwykle z niewielkimi kosztami. Do wykonania poszczególnych elementów wystarczy użyć takich materiałów jak drewniane listewki, opony samochodowe czy sznury – te nie kosztują wiele, a dają wielkie możliwości.
    Materiałami, które warto wykorzystać, chcąc zbudować miejsce do zabawy dla dzieci, nie wydając fortuny są chociażby:

    • drewno – drewniane deski czy listewki do idealna baza dla drabinek, mostków czy domku do zabawy, drewno jest wytrzymałe, ładnie się prezentuje i nie nagrzewa się w trakcie upałów, przez co nie uniemożliwia zabawy w upalne dni,
    • metal – niektóre z elementów najlepiej stworzyć z blachy, ta nadaje się np. na zjeżdżalnię, ponieważ łatwo ją modelować, odpowiednio wykończona jest też w pełni bezpieczna dla maluchów,
    • opony samochodowe – jak szybko i niewielkim kosztem zbudować huśtawkę, tor przeszkód albo ściankę wspinaczkową? wystarczy kilka opon samochodowych i gotowe,
    • palety drewniane – te przydadzą się na przykład do budowy domku albo ścianki wspinaczkowej, są wytrzymałe, a często można je dostać za darmo, na przykład z zaprzyjaźnionego sklepu,
    • liny – wytrzymałe sznury posłużą do przygotowania huśtawki ale też miejsca do wspinaczki, wystarczy zawiązać je na gałęzi drzewa, żeby mała „małpka” miała zajęcie na wiele godzin i mogła doskonalić swoje zdolności sportowe, wspinając się czy huśtając.

    Jeden komentarz

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *