Zajrzyj !

  Jak zlikwidować nieświeży zapach z ust u dziecka?

  Autor dnia 10 kwietnia 2019

  Nieświeży oddech u dziecka może być w wielu przypadkach sporym problemem. Może on utrudniać małemu człowiekowi kontakty z rówieśnikami oraz przez to negatywnie wpływać na jego pewność siebie. Na szczęście wystarczy przyjrzeć się kilku najważniejszym czynnikom i poddać je pewnym modyfikacjom, aby z tym problemem uporać się na długi czas.

  Przede wszystkim odpowiednia higiena

  Od najmłodszych lat należy wpajać dziecku, że prawidłowa higiena jamy ustnej to sprawa niesamowicie ważna. Oczywiście zapobiega ona próchnicy i chorobom dziąseł, ale oprócz tego jest kluczowa dla utrzymania świeżego oddechu. Pamiętajmy, aby myć maluchowi ząbki już od pojawienia się pierwszego ząbka. Z kolei u starszych dzieci, która są już dość biegłe w szczotkowaniu zębów, warto wprowadzić nawyk czyszczenia również języka. Wynika to z faktu, że często właśnie osad na języku powoduje problemy z nieświeżym oddechem. Aby ułatwić dziecku to zadanie, warto nabyć szczoteczkę ze specjalną powierzchnią przystosowaną właśnie do czyszczenia języka.

  Uważajmy na dietę

  Jadłospis Twojego malucha powinien być odpowiednio zbilansowany nie tylko ze względu na jego prawidłowy rozwój. Właściwa dieta jest bowiem jednym z czynników, które w znaczący sposób wpływają na to, czy dziecko ma na co dzień świeży oddech. Przede wszystkim uważać należy na słodycze i wszelkie produkty bogate w cukier, które w nadmiarze powodują wydzielanie się w jamie ustnej przykrego zapachu. Jednak przesada, jeśli chodzi o ograniczanie węglowodanów również nie jest wskazana, ponieważ organizm ich pozbawiony zaczyna pobierać energię z tłuszczów i białek zgromadzonych w tkankach. A procesowi temu zazwyczaj towarzyszy właśnie nieświeży oddech.

  Winne bywają też niektóre schorzenia

  Często u dziecka pojawia się problem nieprzyjemnego zapachu z ust podczas choroby. Zdecydowanie najczęściej winowajcą jest katar, który powoduje, że spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina staje się wylęgarnią dla bakterii powodujących nieświeży oddech. Podobna sytuacja może mieć miejsce także przy zapaleniu zatok. Również maluchy, u których występuje refluks żołądkowo-przełykowy są narażone na to, że pojawi się u nich problem z przykrym zapachem z ust.

  Warto sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej

  To całkowicie naturalne, że w jamie ustnej dziecka żyje mnóstwo bakterii, z których część może powodować właśnie nieświeży oddech. Wbrew pozorom nie da się ich wszystkich usunąć podczas samego szczotkowania. Dlatego do codziennej higieny malucha trzeba wprowadzić płyn do płukania ust, który usunie szkodliwe bakterie oraz zapewni świeżość w ustach na wiele godzin. Dodatkowym atutem regularnego stosowania u kilkulatka płynu do płukania jamy ustnej jest fakt, że pomoże on ustrzec się przed próchnicą.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *