Zajrzyj !

  Jak zrobić dziecko?

  Autor dnia 18 sierpnia 2017

  Z pozoru to proste pytanie, ale znalezienie na nie odpowiedzi nierzadko jest bardzo trudne. Niektórym udaje się za pierwszym razem, inni z kolei muszą czekać latami. Są też i takie pary, którym nie udaje się urodzić potomka. O czym powinniśmy pamiętać, gdy chcemy mieć dziecko?

   Wbrew pozorom, aby doszło do zapłodnienia, muszą być spełnione różne warunki. W związku z tym nie zawsze nawet zdrowym i młodym kobietom udaje się od razu zajść w ciążę. Czasami są to tylko przejściowe problemy, ale mogą one również być znacznie poważniejsze i wymagać pomocy specjalistów.

  Jak dochodzi do zapłodnienia?

  Aby miało miejsce zapłodnienie, konieczna jest sperma oraz komórka jajowa. W momencie wytrysku spermy lub podania jej w inny sposób do pochwy dostaje się nawet kilkaset milionów plemników. Następnie przedostają się one szybko do kanału szyjki macicy – wówczas nawet 90% z nich ginie. Pozostałe 10% brnie do jajowodu, a potem do jajeczka. Cała ta droga może trwać nawet przez 24 godziny – tyle właśnie wynosi przeżywalność plemników.

  W konsekwencji do komórki jajowej docierają jedynie nieliczne plemniki, które mogą spowodować zapłodnienie poprzez przedostanie się do wnętrza komórki. Wtedy plemnik niosący materiał genetyczny ojca wwierca się do komórki jajowej i dochodzi do poczęcia dziecka. Od tego momentu komórka ta może dzielić się powiększać. Jednocześnie przesuwa się z jajowodu do macicy, gdzie rozwija się jako płód.

  Jak uprawiać seks, aby zrobić dziecko?

  Gdy kobieta ma trudności z zajściem w ciążę i kolejne miesiące nie przynoszą odpowiednich rezultatów, nie powinniśmy jeszcze wpadać w panikę. Możemy wtedy zastosować określone metody, które pomagają w zapłodnieniu.

  Na szczególną uwagę zasługują tutaj specjalne pozycje seksualne, które pozwalają na łatwiejsze przeniknięcie plemników do szyjki macicy, a tym samym dochodzi wtedy do zwiększenia szansy zapłodnienia.

  Najlepiej sprawdzają się wszelkie pozycje pozwalające na głęboką penetrację, na przykład pozycja misjonarska z podniesionymi biodrami kobiety, pozycja od tyłu. Lekarze wskazują również, że kobieta także powinna po stosunku przez chwilę leżeć z nogami umieszczonymi w górę, co pozwoli na łatwiejsze przedostanie się nasienia w głąb jej dróg rodnych.

  Co wtedy, gdy seks nie daje rezultatu?

  Zdarza się jednak, że seks nie przynosi ze sobą oczekiwanych rezultatów. Gdy kobieta nie może zajść w ciążę pomimo regularnych stosunków – kilka razy w tygodniu, wówczas konieczne jest zwrócenie się o pomoc do lekarza. Wówczas specjalista będzie w stanie określić przyczyny takich trudności i wskazać na metody ich rozwiązania.

  Przeszkodą w zajściu kobiety w ciążę jest niepłodność – może ona dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Nie należy tutaj mylić bezpłodności i niepłodności, ponieważ są to całkowicie dwa odmienne terminy. Bezpłodność oznacza nieodwracalną, trwałą niezdolność do spłodzenia dziecka. Niepłodność jest z kolei odwracalna i może pojawiać się okresowo u każdego – szacuje się, że problem ten dotyczy około 15-20% par.

  Niepłodność mężczyzn

  Znacznie łatwiej można wykryć niepłodność u mężczyzn niż u kobiet. Powodów męskiej niepłodności jest jednak dość dużo, między innymi mogą być to żylaki powrózka, zbyt niski poziom testosteronu i jego pochodnych, nieprawidłowa struktura nasienia – zbyt mała ilość plemników, mała ruchliwość plemników, ich nieodpowiednia budowa.

  Coraz częściej mówi się o tym, że u mężczyzn ważne jest nieprzegrzewanie jąder – należy ograniczyć noszenie obcisłej bielizny na rzecz tej przewiewnej. Także nadmierne ściskanie nóg podczas siedzenia może spowodować problemy z męską płodnością.

  Niepłodność kobiet

  U kobiet niepłodność związana jest przede wszystkim z ich wiekiem – jeśli kobieta jest starsza, wówczas ma większe trudności z zajściem w ciążę. Ustalona granica to 35. rok życia – od tego momentu płodność kobiety spada. Można ją jednak w odpowiedni sposób stymulować.

  Poza tym problemem u kobiet mogą być różne choroby, na przykład hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników, zaburzenia owulacyjne, endometrioza, niedrożne jajowody.

  Bibliografia:

   

   

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *