Zajrzyj !

  Jaki materac dla dziecka?

  Autor dnia 26 sierpnia 2017

  W sklepach możemy znaleźć bardzo dużo różnych materacyków dla dzieci. Znalezienie tego właściwego może być więc sporym problemem dla przyszłych rodziców. Na co warto się zdecydować, aby dziecko mogło spać bezpiecznie i wygodnie?

  Odpowiednio dopasowany materac jest podstawą zdrowego snu – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Sklepy oferują nam obecnie pełną gamę materaców dziecięcych. Są to głównie materace piankowe, ale mogą być one wzbogacane o dodatkowe warstwy o określonych właściwościach. Mogą być to warstwy z kokosu, trawy morskiej, gryki, specjalnych pianek.

  Gdy również zastanawiasz się nad tym, jaki materac dla dziecka będzie najlepszy, sprawdź nasz przegląd – dzięki niemu dowiesz się o właściwościach konkretnych materacyków dziecięcych.

  Materac z pianki poliuretanowej

  To najtańszy i często spotykany materacyk dla dzieci. Wykonany z pianki poliuretanowej podobnej do tej, którą wykłada się meble tapicerowane. Taki materacyk kosztuje zwykle około 30-80 złotych, ale musimy pamiętać o tym, że może szybko się odkształcać – zaczynają tworzyć się w nim wgłębienia czy wybrzuszenia, które wpływają na komfort snu.

  Materac z pianki wysokoelastycznej

  To materac wykonany także z pianki poliuretanowej, ale o innej strukturze. W tym przypadku pianka jest bardziej wytrzymała i lepiej podpiera ciało, ale także za taki materacyk zapłacimy więcej – zwykle około 100-150 złotych.

  Materac z pianki termoelastycznej

  Pianka termoelastyczna, nazywana też pianką VISCO czy pianką memory jest zdecydowanie jednym z najlepszych typów pianek. Jest mięsista i gęsta, reaguje nie tylko na nacisk ciała dziecka, ale również na jego temperaturę, dlatego daje bardzo dobre dopasowanie do ciała. Cena takiego materacyka to około 300 złotych.

  Materac kokosowy

  Materace kokosowe składają się z warstwy pianki poliuretanowej i z wierzchu z warstwy maty kokosowej. Mata kokosowa powoduje, że materacyk jest twardszy, ale jednocześnie wygodny. Nie odkształca się, dobrze przepuszcza powietrze. To jeden z popularnych modeli. Cena takiego materacyka to około 70-150 złotych.

  Materac z łuską gryczaną

  To też jeden z ostatnich hitów. Materac ten posiada wkład wypełniony łuską gryczaną. Dobrze dopasowuje się do ciała dając odpowiednie podparcie. Pomagają w zapobieganiu wad postawy, a także są higieniczne. Zapłacimy za nie około 150 złotych.

  Materac lateksowy

  Materace tego rodzaju wykonuje się z jednego bloku lateksu – najczęściej jest to mieszanina lateksu naturalnego z syntetycznym. To materac bardzo wygodny, wytrzymały, oddychający, świetnie dopasowujący się do kształtu ciała, a także zmniejszający rozwój drobnoustrojów. Jest jednak dość drogi, ponieważ zapłacimy za niego nawet około 400 złotych.

  Wobec tego w sprzedaży można znaleźć wiele różnych materacyków dziecięcych – warto więc postawić na dobrą jakość, aby maluszek mógł wygodnie spać. Jednak sama budowa materaca to jeszcze nie wszystko, co powinniśmy wziąć pod uwagę. Warto też spojrzeć na pokrowiec materaca oraz pomyśleć o dokupieniu ochraniacza na materac.

  Pokrowiec i ochraniacz na materacyk dziecięcy

  Najlepiej, aby materacyk dziecięcy posiadał zdejmowany pokrowiec – wtedy będziemy mogli regularnie go prać i utrzymać w czystości. Najlepiej poszukiwać materaców z pokrowcami wykonanymi z materiałów naturalnych, oddychających, możliwych do prania w temperaturze minimum 60 stopni, co pozwoli na pozbycie się większości drobnoustrojów.

  Dla bezpieczeństwa możemy też dokupić specjalną nakładkę na materac, która będzie wykonana z wodoodpornego materiału. W sprzedaży są nakładki wielorazowe oraz jednorazowe. Zabezpieczają one materacyk przed zabrudzeniem. W sprzedaży znajdziemy też nakładki oddychające, które nie zaburzają wentylacji, ale chronią przed zaplamieniem.

  Czy warto kupować materac używany?

  Główną zaleta materaców używanych jest ich cena – na tym jednak kończą się ich walory. Materace z czasem odkształcają się, brudzą i kurzą, dlatego używanie ich po kimś nie jest zbyt dobrym pomysłem.

  Podsumowując, warto zainwestować w dobry materacyk dla dziecka – to zakup na kilka lat, zwłaszcza wtedy, gdy kupimy łóżeczko w większym rozmiarze.

  Bibliografia:

   

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *