Zajrzyj !

  Jaki rower będzie odpowiedni dla dziecka?

  Autor dnia 10 listopada 2016

  Komunia, urodziny, czy inne święto naszego dziecka to okazja, kiedy można podarować mu rower. Trzeba pamiętać, że jest to inwestycja w jego aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Rower powinien być wygodny, a przede wszystkim bezpieczny. Jak wybrać odpowiedni typ roweru dla naszej pociechy?

  boy-210124_640

  Rower dla przedszkolaka

  Pierwszym rowerem naszego dziecka może być rower trójkołowy, z drągiem do pchania dla rodzica czy opiekuna. Następnie w celu przyzwyczajenia dziecka do jeżdżenia na dwóch kołach, warto zainwestować w rower biegowy.  Nie ma on pedałów, a tym samym pozbawiono go napędu. Dziecko jeździ na nim siedząc na siodełku i odpychając się od podłoża nogami.

  Z czasem maluch zaczyna się na takim rowerze uczyć równowagi – bez stresu, płaczu i ciągłych upadków, jak często ma to miejsce po odłączeniu od klasycznego roweru bocznych kółek. Eksperci internetowego sklepu rowerowego PM Bike twierdzą, że już półtoraroczne dziecko będzie mogło znakomicie bawić się jeżdżąc na rowerku biegowym.

  Kolejnym rowerem odpowiednim dla malucha w wieku 4-5 lat będzie jednoślad z kołami 12-calowymi. Nie musi on być wyposażony w przerzutki czy hamulce w manetkach, choć często rowery dla dzieci taki hamulec właśnie mają. Warto pamiętać, aby rower był atrakcyjny dla naszego syna lub córki – kolorowy, z odblaskowymi elementami zwiększającymi bezpieczeństwo dziecka oraz np. z koszem na zabawki.

  Rower dla ucznia

  Dziecko w wieku 5-6 lat powinno już mieć rower z 16-calowymi kołami, wyposażony w przedni hamulec i niski przekrok. W wieku 7 lat syn lub córka może przesiąść się na rower z kołami w rozmiarze 20 cali. Mogą to być już rowery górskie z przerzutkami. Sklep PM Bike oferuje rowery w takim rozmiarze z niskim przekrokiem, typu górskiego lub miejskiego. Mały kolarz powinien mieć już dźwignie hamulca tylnego i przedniego oraz manetkę od przerzutki.

  Dla dzieci starszych przeznaczone są rowery z kołami 24-calowymi, czyli w praktyce rowery dla dorosłych, ale z nieco mniejszymi kołami. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie rowery z mniejszymi kołami o charakterystyce jednośladów szosowych lub górskich.

  Dopasowując taki rower do naszego dziecka, pamiętajmy nie tylko o dobraniu wielkości kół do jego wzrostu, ale i o dopasowaniu wielkości ramy. Na przykład, jeśli dziecko ma 10 lat, ale długość nóg od wewnętrznej strony wynosi 66 cm, wówczas odpowiednia będzie rama 14 cali. Jeśli nogi są dłuższe, wtedy warto wybrać ramę 15-calową.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *