Zajrzyj !

    Jaki wózek dla dziecka?

    Autor dnia 26 sierpnia 2017

    Znalezienie dobrego wózka dla dziecka wcale nie musi być bardzo trudne. Musimy jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby znaleźć odpowiedni model. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wtedy, gdy kupujemy pierwszy wózek dla maluszka?

     Wybór wózka dla niemowlęcia może sprawiać wiele problemów młodym rodzicom. Czy poszukiwać modeli jakiejś konkretnej marki? Jakie funkcje powinien mieć wózek? Jakie koła powinien mieć? Czy lepiej wybrać wózek 3w1 czy kilka wózków? To tylko kilka pytań, które wtedy się pojawiają.

    Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o tym, jaki rodzaj wózka będzie nam potrzebny – do dyspozycji mamy trzy różne modele – wózki gondole, wózki spacerówki oraz wózki uniwersalne, inaczej hybrydowe. Różnią się one pomiędzy sobą swoją konstrukcją, a tym samym wagą oraz funkcjonalnością, a także cenami.

    Wózki uniwersalne – 2w1 i 3w1

    Wózki uniwersalne kupowane są przez rodziców bardzo często. Są to wózki typu 2w1, które pozwalają na stworzenie wózka głębokiego – gondoli oraz spacerowego, a także wózki 3w1, z których możemy uzyskać wózek głęboki, spacerowy oraz fotelik samochodowy mogący służyć też jako nosidełko.

    Wózki tego rodzaju nie są tanie, ale rodzice otrzymują wtedy wszystko, co jest im potrzebne. W początkowych miesiącach życia dziecka pomocna będzie gondola do chodzenia na spacery, a także fotelik samochodowy oraz nosidełko. Później z wózka możemy stworzyć spacerówkę.

    Takie wózki pozwalają nam wobec tego na oszczędność pieniędzy – nie musimy kupować osobnych produktów, ale też nie odpowiadają one każdemu. Głównym problemem jest tutaj spacerówka, ponieważ najczęściej jest ona dość ciężka i duża, co powoduje, że możemy mieć trudności w manewrowaniu nią. Poza tym nie zawsze dziecięce foteliki w zestawach są zbyt dobre – warto więc sprawdzić, czy rzeczywiście produkt jest dobrej jakości i posiada odpowiednie atesty.

    Wózek głęboki z gondolą i spacerówka osobno

    Gdy nie chcemy kupować wózka uniwersalnego, możemy zdecydować się na osobne modele. To także dobry wybór dla osób, które poszukują wózków w określonym stylu, na przykład wózka głębokiego w stylu vintage. Wózki te są też dość lekkie i łatwe w składaniu i rozkładaniu, więc możemy wziąć je bez problemu do auta. Warto więc sprawdzić, co proponują nam producenci.

    Osobna spacerówka lub tak zwana „parasolka”, czyli składana wersja wózka spacerowego to także popularny wybór – często decydują ssie na ich zakupienie nawet ci rodzice, którzy wcześniej kupili wózek uniwersalny. Takie wózki są już specjalnie zaprojektowane jako spacerowe, dlatego są też lekkie, bezpieczne, wygodne w prowadzeniu – mogą mieć cztery lub trzy koła. Ponadto „parasolki” możemy łatwo składać i rozkładać, na przykład umieścić je w aucie, podczas podróży pociągiem czy autokarem.

    Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie dobrego wózka?

    • koła – duże sprawdzają się dobrze w terenie, z kolei małe na krótsze dystanse, najlepiej wybierać wózki z kołami pompowanymi, ponieważ są najwygodniejsze, unikajmy wózków z kołami wykonanymi w całości z plastiku
    • stelaż – istnieją dwa rodzaje stelaży, a mianowicie krzyżakowy oraz teleskopowy, wózki ze stelażem krzyżakowym są wygodne w prowadzeniu, ale po złożeniu zajmują dużo miejsca, wózki ze stelażem teleskopowym w kształcie litery Y są łatwiejsze w transporcie, mają też często regulowaną rączkę
    • gondola i siedzisko – powinny być przestronne, wykończone miękkim materiałem, ale także dobrze usztywnione na spodzie
    • łożyska – najlepsze to łożyska kulkowe, które są najbardziej nowoczesne i wytrzymałe
    • regulacja – siedzisko wózka powinno mieć odpowiednią regulację, by można było dopasować ją do dziecka
    • waga – dobierzmy wózek do naszych możliwości, aby można było łatwo znosić i wnosić go na schody
    • materiał obiciowy – wzór zależy już od nas, sprawdźmy, czy materiał jest łatwy do utrzymani w czystości
    • daszek – zapewni dodatkową ochronę przed wiatrem i słońcem
    • hamulce – powinny być mocne, bezpieczne i łatwe w używaniu
    • amortyzacja – stosuje się różne amortyzatory, na przykład skórzane paski czy wahacze, plusem jest możliwość regulacji twardości zawieszenia

    Bibliografia:

     

    Jeden komentarz

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *