Zajrzyj !

  Jakie lampki do pokoju dziecięcego ?

  Autor dnia 12 czerwca 2014

  Wyposażenie pokoju dziecka jest dla wielu rodziców prawdziwym wyzwaniem. Wystrój bowiem nie może być tylko ładny, ale musi być przede wszystkim funkcjonalny. Szczególną rolę w tym przypadku odgrywa oświetlenie. To wręcz kluczowy element, którego wybór decyduje nie tylko o komforcie, ale i zdrowiu naszej pociechy.

  Rodzaj oświetlenia

  Wiele osób zapewne zdziwi fakt, że można mieć jakikolwiek problem z wyborem oświetlenia do pokoju dziecka. A jednak! Nie jest to wcale prosta sprawa. Nie wystarczy zamontować żyrandol, który będzie oświetlał cały pokój. Podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest różnicowanie źródeł światła w pokoju dziecięcym. Źródła te powinny być zarówno rozproszone jak i punktowe. Rozproszone źródło światła należy zainstalować przy suficie. Będzie ono oświetlać całe pomieszczenie. To jednak nie wystarczy. Światło rozproszone musimy uzupełnić także światłem punktowym w postaci np. lampek stojących lub ściennych.

   

  Po co nam światło punktowe skoro cały pokój oświetla lampa pod sufitem? Otóż nie daje ona światła o wystarczającej intensywności. Można to zaobserwować przede wszystkim wieczorem. W sytuacji kiedy dziecko siedzi przy biurku czy też czyta bajkę w łóżku ?górne światło? jest zdecydowanie za słabe. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się różnego rodzaju lampki.

   

  Co ma wisieć…

  W pierwszej kolejności powinniśmy skupić na wyborze źródła światła rozproszonego. Ważne, aby rodzice nie zapominali, że urządzają pokój dziecka. Skoro meble w pomieszczeniu mają charakter bajkowy, dziecięcy, to także żyrandol czy plafon powinien dostosowywać się klimatem do całego pokoju. Szczególnie wśród żyrandoli panuje duża różnorodność. Żyrandol w kształcie piłki, z motywem samochodu wyścigowego czy też przedstawiający bohaterów z bajki sprawi naszemu dziecku wiele radości. Także plafony mogą być szalenie atrakcyjne dla naszej pociechy, szczególnie jeżeli przyjmują formę np. oczka stropowego z motywem rybki czy też owieczki. Warto pamiętać, że lampa to nie tylko źródło światła, ale także element wyposażenia pokoju.

  zyrandol-dzieciecy-pilka-nozna

   

  Źródło: http://www.2bm.pl/zyrandole/zyrandol_dzieciecy_ball_w1,p809447067

  Strategiczne rozmieszczenie

  Skoro udało nam się już wybrać główne źródło światła to teraz czas na arcyważną operację mającą na celu odpowiednie rozmieszczenie świateł punktowych. Co rozumiemy pod pojęciem światła punktowego? Przede wszystkim lampy stojące, lampki na biurko czy szafkę przy łóżku oraz kinkiety. W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie o to, który z tych elementów wybrać i gdzie go ustawić. Wszystko jest uzależnione od wystroju pokoju, ale także wieku naszej pociechy.

   

  Podstawową zasadą w tym przypadku jest takie rozmieszczenie lampek punktowych, aby nie świeciły prosto w oczy. Światła punktowe powinny znaleźć się tam, gdzie obserwujemy największą aktywność naszego dziecka. Pamiętajmy, że nawet miejsce zabawy powinno być bardzo dobrze oświetlone. Jeżeli mamy małe dzieci to unikajmy instalowania lamp stojących. W tym przypadku warto postawić na przymocowane do ściany kinkiety. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza pociecha nie zrzuci ?punktowego źródła światła? na podłogę.

   

  Lampki ?sytuacyjne?

  W przypadku dziecka uczącego się konieczna jest oczywiście dobrej klasy lampka na biurko. Co ciekawe warto także zwrócić uwagę na jej prawidłowe ustawienie. W przypadku dziecka praworęcznego lampka powinna być ustawiona z lewej strony. W przypadku dziecka leworęcznego ? z prawej strony. Dzięki temu maluch nie będzie podczas pisania lub rysowania zasłaniał sobie światła.

  lampka-biurkowa-dla-dzieci

   

  Źródło: http://www.2bm.pl/lampki/lampka_vanila_4_kolory,p682706491

  Z kolei w przypadku małego dziecka dobrym pomysłem są przyciemnione lampki świecące przez całą noc. Jest to doskonałe rozwiązanie kiedy nasza pociecha boi się ciemności. Lampka taka daje jasną poświatę, ale jednocześnie nie zaburza snu dziecka.

  lampka-dziecieca-ponyŹródło: http://www.2bm.pl/lampki/lampka_dziecieca_ponny,p2033774275

  Nie możemy także zapominać o podłodze. Małe dzieci bardzo dużo czasu spędzają na ?podłogowych? zabawach. Warto zatem zainstalować lampki punktowe przy posadzce. Analogiczny efekt mogą dać także lampy stojące, z oprawami, które dają światło kierunkowe.

   

  Światło jak z bajki

  Stosując się do wszystkich praktycznych rad warto także pamiętać o tym, że urządzamy pokój dziecięcy. Skoro instalujemy kilka źródeł światła to zadbajmy o to, aby były one atrakcyjne dla naszego maluszka. Fikuśne żyrandole czy lampki z bajkowymi motywami nie tylko dobrze naświetlają pomieszczenie, ale także działają na wyobraźnię naszego dziecka. Szczególnie dla małych dzieci, które dopiero poznają otaczający je świat, takie elementy mają ogromne znaczenie.

  zyrnadol-dzieciecy-piraciŹródło: http://www.2bm.pl/zyrandole/zyrandol_dzieciecy,p482960256

  Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego należy rozważyć każdy aspekt. Nie instalujmy lampek gdzie popadnie a raczej postawmy na przemyślane działania. Oświetlenie może przecież zarówno znacznie podnieść funkcjonalność pomieszczenia jak i ją obniżyć. Warto także pamiętać o używaniu żarówek energooszczędnych w pokoju naszej pociechy. Dzieci raczej nie rozumieją jeszcze co i ile dla portfela rodziców znaczy oszczędzanie energii…

   

  Sklep 2BM z lampkami dla dzieci: http://www.2bm.pl/lampy_dla_dzieci

  Jeden komentarz

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *