Zajrzyj !

  Jakie zwierzątko dla małego alergika jest najlepsze ?

  Autor dnia 6 lutego 2015

  Od kiedy pamiętasz kochasz zwierzęta i zawsze chciałeś przygarnąć jakieś maleństwo pod swój dach. Jest jednak mały problem ? twoje dziecko jest alergikiem. Co zrobić w sytuacji, gdy rozdarte serce kłóci się ze zdrowym rozsądkiem? Bez obaw ? nawet z takiej beznadziejnej z pozoru sytuacji jest wyjście. I wcale nie jest dużym kompromisem.

  Nie od dziś wiadomo, że kontakt dziecka ze zwierzęciem jest ważnym czynnikiem w jego rozwoju. Uczy nie tylko akceptacji, ale rozwija również wrażliwość i zdolność zawierania więzi. Niestety, alergicy muszą uważać. Dla rodzica alergika nie jest to jednak nowość. Uważasz przecież na wszystko: jedzenie, środki czystości, a nawet materiały z jakich uszyte są ciuszki twojego szkraba. Wobec tak wyglądającej codzienności, sierść nie ma prawa stanąć na przeszkodzie do szczęścia twojego dziecka, które z całego serca chce mieć zwierzaka.

  Oczywiście, nigdy nie będziesz mieć gwarancji, że zwierzak, który uchodzi za najmniej uczulającego, rzeczywiście nie wywoła reakcji alergicznej u twojej pociechy. Każdy organizm reaguje przecież inaczej na alergen. Więcej informacji na ten temat udzielą ci lekarze, weterynarze lub eksperci w sklepie zoologicznym, np. NaszeZoo.pl. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie psa czy kota (nawet z listy bezpiecznych ras), wybierz się też do hodowcy z dzieckiem i sprawdź, czy po kontakcie ze zwierzakiem maluch czuje się dobrze. Wizyta oczywiście powinna potrwać nieco dłużej, aby być jednak pewnym ? warto ją powtórzyć. Jeśli jednak zaobserwujesz jakieś niepokojące objawy, jak kaszel, pieczenie nosa, katar, kichanie, problemy z oddychaniem lub wysypkę ? zrezygnuj z tego pupila i pomyśl o innym. Poniżej przedstawiamy cztery propozycje, uchodzące za najbezpieczniejsze zwierzęta dla małych alergików:

  Żółwie ? siłą rzeczy są uznawane za bezpieczne, bo nie mają futra ani pierza. To spokojne zwierzątka, które nie hałasują i nie brudzą, będą więc doskonałym towarzystwem do wspólnych zabaw. Nie poleca się ich jednak dzieciom poniżej piątego roku życia ? mogą zarażać salmonellą.

  dziecko-z-zlowiem

  Rybki ? same w sobie oczywiście nie uczulają, jednak nie można z nimi nawiązać takiej relacji jak z psem czy kotem. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy odkrywamy, że dziecko jest uczulone na ich pokarm (cała przyjemność z ich karmienia spada na ciebie).

  Psy ? wbrew powszechnym opiniom mały alergik może go mieć. Warunek jest jednak prosty ? musisz wybrać rasę, która rzadko uczula. Najlepszy będzie yorkshire terier, maltańczyk lub pudel ? ich sierść budową przypomina ludzkie włosy (nie ma tzw. podszerstka, który najbardziej uczula), grzywacz chiński lub pies wodny portugalski.

  pies-i-dziecko

  Koty ? nie trzeba ich eliminować z listy zwierzątek dla alergika. W twoim domu może pojawić się sfinks, który ma pozbawioną włosów skórę albo kot rasy devon (ma bardzo krótką sierść, która zawiera mniej podszerstka).

  kot-dla-dzieci-z-alergia

  Jeden komentarz

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *