Kiedy dziecko siada?
W którym miesiącu życia niemowlę powinno już zacząć samodzielnie siadać? Czy może być ono sadzane zanim zacznie robić to we własnym zakresie? Czy możemy w jakiś sposób pomagać dzieciom w nauce siadania? Te, a także wiele innych pytań pojawia się w głowach młodych rodziców. Gdy również chcesz dowiedzieć się, kiedy dziecko siada, sprawdź to razem z nami!
W pierwszych miesiącach życia dzieci spędzają swój czas przede wszystkim na leżąco lub też na rękach rodziców i innych bliskich osób. Jednak dość szybko chcą siadać, ponieważ wtedy mają przed sobą znacznie lepszy widok. Poza tym siadanie pomaga w zabawie. Rozwój umiejętności siedzenia jest jednak indywidualny, dlatego rodzice nie powinni obawiać się wtedy, gdy maluch jeszcze nie siada, a inni jego rówieśnicy już tak.
Pierwsze samodzielne próby siedzenia
Najczęściej dziecko zaczyna próbować siedzieć samodzielnie w wieku około 6. czy 7. miesiąca życia. Jednak nie jest to obowiązująca norma, która dotyczy każdego malucha. Musimy pamiętać o tym, że każde rozwija się w swoim tempie. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć wcześniej, już około 5. miesiąca życia, inne z kolei dopiero w 8. miesiącu życia.
Całkowicie samodzielne siedzenie pojawia się zwykle około 7. miesiąca życia dziecka – wtedy maluch potrafi już samodzielnie utrzymać odpowiednią pozycję ciała, bez konieczności używania podparcia. To może być pomocne dziecku nieco młodszemu. Samodzielne siadanie z pozycji leżącej do pozycji siedzącej pojawia się na ogół około 10. czy 12. miesiąca życia dziecka.
Warto przy tym wspomnieć, że wtedy, gdy dziecko ma dysplazję, wcale nie oznacza to, że będzie siadało później niż rówieśnicy. Wszystko zależy jednak od czasu rozpoznania wady – gdy została ona zauważona odpowiednio wcześnie i także szybko wszczęto leczenie, dziecko będzie mogło siadać we wspomnianym wieku 6-7 miesięcy. Gdy jednak wada została rozpoznana później, wówczas czas, w którym maluch zacznie siadać, może się wydłużyć.
Zadbaj o bezpieczeństwo!
Jeżeli widzimy, że dziecko próbuje zacząć siadać, pamiętajmy przede wszystkim o jego bezpieczeństwie. Powinniśmy wtedy zastosować miękkie podłoże oraz porozkładać poduszki, aby dziecko nie mogło przechylić się nadmiernie na boki lub do tyłu.
Czy możemy pomóc dziecku w siadaniu?
Wiemy już, kiedy dziecko siada. Jednak czy możemy pomóc mu w jakiś sposób w opanowaniu tej umiejętności? Siadanie niemowlęcia możemy przyspieszyć zasadniczo tylko poprzez wspomaganie rozwoju motorycznego dziecka.
Bardzo dobrym ćwiczeniem jest wtedy ułożenie dziecka na brzuszku, co pomaga w samodzielnym trzymaniu główki. Takie ćwiczenia możemy prowadzić już około 3. czy 4. miesiąca życia dziecka. Dziecko możemy też zmotywować do siadania wtedy, gdy otoczymy je kolorowymi, interesującymi zabawkami. Takie ćwiczenie jest pomocne wtedy, gdy dziecko uczy się samodzielnego siadania – możemy zacząć stosować je od około 8. miesiąca życia dziecka. Pomocne w nauce siedzenia i siadania jest też turlanie się po podłodze czy przewracanie się z boku na bok.
Czego nie stosować?
Przede wszystkim nie powinniśmy sadzać dziecka na siłę – w ten sposób możemy zrobić więcej szkód niż pożytku. Nie powinniśmy podpierać zbyt małych niemowląt poduszką, aby nakłonić je do siedzenia – dotyczy to dzieci w wieku około 4. miesiąca życia. Wtedy układ kostno-stawowy i mięśniowy dziecka nie jest jeszcze kompletnie przygotowany do wysiłku, jakim jest siedzenie. Nie powinniśmy też ciągnąć dziecka za rączki – pozwalajmy mu na samodzielne podciągnięcie się.
Pamiętajmy również o tym, że dziecko nie powinno siedzieć w zbyt długiej pozycji samodzielnie. Dla dziecka 7-miesięcznego limit to zwykle 20 minut siedzenia dziennie. Oczywiście, to także bardzo indywidualna kwestia, ale maluchy w tym wieku nie powinny siedzieć zbyt długo, ponieważ to duży wysiłek dla mięśni, kości i stawów.
Kiedy warto zwrócić się do lekarza?
Jeżeli jednak dziecko nie siada w wieku 9. czy 10. miesiąca życia, wówczas warto udać się do lekarza. Wtedy specjalista będzie mógł wykonać dokładne badania i określić, co może być przyczyną takiego opóźnienia.
Bibliografia:
- https://parenting.pl/siedzenie-niemowlat
- http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79404,7670393,Kiedy_dziecko_jest_gotowe_do_siadania_.html
0 comments