Zajrzyj !

    Kiedy widać płeć dziecka?

    Autor dnia 20 sierpnia 2017

    Chcesz jak najszybciej poznać płeć dziecka? Z wykorzystaniem nowoczesnych badań to możliwe, ale musimy pamiętać o tym, że im wcześniej, tym większe ryzyko, że płeć nie zostanie wskazana prawidłowo.

     Wielu rodziców nie może doczekać się, aż pozna płeć swojego dziecka. Kiedyś określano ją na podstawie mało wiarygodnych metod – apetytu na konkretne produkty lub też z kształtu brzucha. Teraz jednak przyszłe mamy mogą skorzystać ze specjalnych badań, dzięki którym jesteśmy w stanie określić płeć płodu z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, nawet w niedługim czasie po dowiedzeniu się o ciąży.

    Co warunkuje konkretną płeć dziecka?

    O tym, czy dziecko będzie chłopcem czy dziewczyną, decydują chromosomy – jest to jedna z form organizacji materiału genetycznego w komórce. Decyzja o tym, jaką płeć będzie miało dziecko, zapada już w momencie zapłodnienia.

    Plemnik i komórka jajowa posiadają po połowie zestawu chromosomów. Plemniki mogą zawierać chromosomy określone jako X i Y, z kolei jajeczka tylko chromosomy X. Gdy komórkę jajową zapłodni plemnik X, wówczas urodzi się dziewczynka – to oznaczenie XX. Z kolei wtedy, gdy zapłodni ją plemnik Y, wówczas urodzi się chłopiec – to oznaczenie XY. Zdarzają się też przypadki innych zestawów chromosomów, ale bardzo rzadko. Zwykle oznacza to schorzenia, na przykład zespół Klinefeltera.

    Jednak na etapie komórkowym nie można jeszcze określić, jaka jest płeć dziecka. Tutaj różnice pomiędzy chłopcami i dziewczynkami zaczynają być zauważalne dopiero od około 7. tygodnia życia.

    Etapy kształtowania się płci dziecka:

    • tydzień ciąży – zaczynają kształtować się gruczoły płciowe
    • tydzień ciąży – u chłopców zaczynają rozwijać się jądra
    • tydzień ciąży – u dziewczynek zaczynają kształtować się jajniki
    • tydzień ciąży – pojawiają się zewnętrzne narządy płciowe, czyli genitalia, które przekształcają się w damskie lub męskie
    • tydzień ciąży – u chłopców zaczyna rozwijać się gruczoł prostaty, a u dziewczynek do miednicy zstępują jajniki
    • tydzień ciąży – u chłopców jądra przechodzą z brzucha do worka mosznowego

    W związku z powyższym określenie płci dziecka przed 7. tygodniem życia nie jest jeszcze możliwe. Na tym etapie możemy skorzystać z metody genetycznej – wówczas badanie wykonuje się z krwi mamy. Na późniejszych etapach, gdy zaczynają być widoczne genitalia, można określić płeć na podstawie badania USG. Także w sprzedaży znajdują się specjalne testy paskowe działające podobnie do testów ciążowych, ale wskazujące na płeć.

    Jaką metodę określenia płci dziecka wybrać?

    Jak już wskazaliśmy, wszystko zależy od tego, na jakim etapie chcemy wykonać badanie. Gdy ma być ono przeprowadzone jak najwcześniej, wtedy najlepiej wybrać badanie z krwi – jest ono dość drogie, ale potrafi wskazać płeć z 98% prawdopodobieństwem już w 7. tygodniu życia dziecka.

    Testy paskowe możemy robić od około 10. tygodnia życia dziecka. Pamiętajmy jednak o tym, że wówczas prawdopodobieństwo prawidłowego wyniku to 90%, dlatego może się okazać, że wskazana na teście płeć nie będzie prawidłowa.

    Badanie USG pozwala z kolei na pokazanie płci dziecka od około 16. tygodnia ciąży, ale nierzadko zdarza się, że jest to możliwe dopiero po 20. tygodniu. Wszystko zależne jest od ułożenia płodu, od sprzętu używanego przez ginekologa, a także od jego doświadczenia. Duże znaczenie ma też waga mamy – u kobiet z nadwagą i otyłością często trudniej wykonuje się dokładne badania USG, co prowadzi też do większych trudności w określeniu płci dziecka.

    Dlaczego lekarze często mylą się przy podawaniu płci dziecka?

    Zdarza się, że lekarz prowadzący badanie wskazuje, że dziecko będzie miało określoną płeć, a potem, na kolejnym badaniu, okazuje się, że jednak wcześniejsze wskazanie nie było prawidłowe. Dlaczego tak się dzieje?

    Przede wszystkim trzeba wskazać, że obecnie pomyłki są już dość rzadkie – zdarzają się głównie przy próbach określenia płci za wcześnie oraz przy przestarzałych urządzeniach USG. Może też zdarzyć się, że dziecko ułoży się tak, że nie będzie widać jego genitaliów. Wtedy lekarz poinformuje o tym rodziców.

    Bibliografia:

     

     

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *