Zajrzyj !

  Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

  Autor dnia 9 października 2017

  Przychodzi taki moment, kiedy młoda mama pragnie wrócić do aktywnego życia zawodowego. Nic w tym złego. Trzeba jednak zorganizować opiekę dla najmłodszych członków rodziny.

  I tu zaczynają się schody… Jeszcze kilkanaście lat temu opiekę nad wnukami z ochotą przejmowały bacie. Obecnie coraz więcej babć pozostaje aktywnych zawodowo, po drugie bardzo często mieszkają daleko. Druga opcja to niania, ale nie każdego na nią stać. No i nie każdy ma tyle odwagi, żeby zostawić swoje pociechy z obcą osobą….

  Hej, ho do przedszkola by się szło…

  Przedszkole i żłobek rozwiązanie dla wszystkich pracujących rodziców. Co prawda niemal każdy z pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków ma mrożące krew w żyłach wspomnienia z przedszkola, na przykład zimna, galaretowata owsianka bądź leżakowanie na siłę… Na szczęście współczesne przedszkola i żłobki nie są tak restrykcyjne. Dzieci mają więcej swobody, a personel jest o wiele lepiej przeszkolony.

  Kiedy wysłać dziecko do przedszkola bądź żłobka?

  To sprawa bardzo indywidualna. Są dwulatki, które samodzielnie jedzą nożem i widelcem, ale są też sześciolatki, które nie umieją zawiązać sobie butów… Dlatego zanim wyślemy dziecko do placówki warto je odpowiednio przygotować. Wtedy zminimalizujemy stres, zarówno swój jak i naszego malucha.

  Po pierwsze ćwiczmy rozłąkę z dzieckiem. Stopniowo oswajajmy je z naszą nieobecnością. Pokażmy mu, że pozostawanie pod opieką innych osób nie jest niczym złym… Dzięki temu każdy kolejny dzień w przedszkolu nie będzie wielką tragedią.

  Warto oswoić malucha z konkretną placówką, z personelem. Dzięki temu nasze dziecko będzie lepiej się czuło pierwszego dnia w przedszkolu. Jak to zorganizować? Warto przyjść z dzieckiem do przedszkola bądź żłobka na kilka godzin. Niech nasz maluch pobawi się z nowymi kolegami i koleżankami, pozna wszystkie panie. Nasza obecność doda mu odwagi, sprawi, że poczuje się pewniej.

  Pozwólmy zabrać dziecku niewielką zabawkę, na przykład ulubioną maskotę. Ona również doda mu pewności siebie. Pierwszego dnia powiedzcie maluchowi, o której po niego przyjdziecie i bezwzględnie dotrzymajcie obietnicy.

  Pierwsze dni mogą być trudne. Pełne łez, a nawet histerii. Z czasem większość dzieci przyzwyczaja się do nowego środowiska i lub swoje przedszkole.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *