Zajrzyj !

  Klocki – bawią i rozwijają?

  Autor dnia 7 maja 2013

  Klocki to chyba jedna z najbardziej uniwersalnych zabawek dziecięcych. Z pewnością pamiętasz, jak Ty – jako maluch – bawiłaś / bawiłeś się właśnie w taki sposób. Nie ma się czemu dziwić, że klocki przetrwały ducha czasu i nie zostały wyparte przez inne zabawki. A to dlatego, że stanowią nie tylko doskonałe źródło radości, ale jednocześnie rozwijają.

  Jeśli zatem szukasz takiej zabawki, która nie tylko rozbawi, ale również wpłynie korzystnie na edukację dziecka, wybierz klocki.

  Zabawa klockami = wielość zalet

  Chyba nie ma takiej zabawki, której zakup wiązałby się z tyloma korzyściami. Klocki – jako jedne z nielicznych – doskonale sprawdzają się u dziecka w każdym wieku. A z uwagi na wielość możliwości ich wykorzystania, pociecha chętnie do nich wraca.

  Pamiętaj, że zabawa klockami pozwala na:

  • ćwiczenie zdolności manualnych – układanie ich wymaga zręczności i sprawności palców, co jednocześnie przygotowuje do nauki pisania,
  • ćwiczenie koncentracji – zbudowanie skomplikowanej budowli wymaga skupienia,
  • naukę cierpliwości – nieprecyzyjne ruchy, szczególnie w przypadku klocków drewnianych sprawiają, że nierzadko konstrukcja ulega zburzeniu, to zaś wymusza na dziecku konieczność ponownego rozpoczęcia budowy,
  • rozwój wyobraźni i kreatywności – tworzenie konstrukcji z klocków rozwija przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną,
  • ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej – zabawa klockami umożliwia łączenie tego, co widzą oczy, a co dotykają dłonie, jest to też przygotowanie do nauki pisania oraz malowania.

  Poza tym, dzięki klockom Twoje dziecko znacznie łatwiej przyswoi sobie nazwy kolorów, a także nauczy się rozpoznawania kształtów, klasyfikowania pod względem wielkości, a nawet działań matematycznych.

  Klocki do wieku dostosowane

  Chcąc wybrać odpowiednie klocki dla swojego dziecka, w pierwszej kolejności weź pod uwagę wiek malucha. Pamiętaj, że zabawki przeznaczone dla niemowlaków nie mogą zawierać małych elementów, stwarzających ryzyko połknięcia.

  Dla najmłodszych doskonale sprawdzą się klocki sensoryczne. Zabawa nimi polega na układaniu prostych wieżyczek, a nie tworzeniu zaawansowanych pod względem konstrukcji budowli. Wyróżniają się bogatą kolorystyką, dzięki czemu przyciągają uwagę malucha.

  Dla dzieci młodszych dobrym pomysłem są również klocki drewniane. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość tworzenia prostych konstrukcji. I w tym przypadku można tworzyć z nich proste wieże, co pozwala na stymulowanie pracy rąk, wspomagając zdolności manualne. Doskonale sprawdzają się również w przypadku burzenia… Tak, tak – to także jest elementem edukacji. Dziecko bowiem w ten sposób uświadamia sobie, jak wiele od niego zależy.

  Wiedz również, że tego rodzaju zabawki są ekologiczne, ponieważ wykonano je z naturalnych surowców. Są zatem przyjazne dla maluchów.

  klocki drewniane

  Drewniane klocki składające się z elementów o różnych kształtach znajdziesz w sklepie szkolnis.pl.

  Dzieci starsze z pewnością ucieszą się z klocków plastikowych. Tego rodzaju zabawki pozwalają na tworzenie zaawansowanych konstrukcji, silniej wpływając na kreatywność. W ich przypadku trudność zabawy polega na konieczności odpowiedniego złączenia. Wybierając tego rodzaju klocki, staraj się kupować elementy tego samego producenta. Dzięki temu maluch uzbiera sporą kolekcję, mając możliwość tworzenia dużo bardziej skomplikowanych konstrukcji.

  Na uwagę zasługują również tzw. klocki wafle. Wykonane są z tworzywa sztucznego, w środku zaś wypełnione są powietrzem. Jeden zestaw składa się z kilkudziesięciu elementów. Można je łączyć ze sobą w dowolny sposób, otrzymując zaskakujące konstrukcje.

  klocki wafle

  Klocki waflowe dostępne są na stronie: http://szkolnis.pl/pl/p/Klocki-konstrukcyjne-wafle-kostka/406.

  Bałaganem się nie przejmuj

  Dzieci uwielbiają klocki, lecz czasami rodzice za nimi nie przepadają. Przyczyna jest prosta – zabawki te, jako że składają się nawet z kilkuset elementów – potrafią zrobić niezły bałagan. Nie jest to jednak wystarczający powód do tego, by zabronić dziecku tego rodzaju zabawy, tym bardziej, że wykazuje ona wiele walorów edukacyjnych.

  Pamiętaj, że ?klocuszkowy bałagan? ma także swoją zaletę – uczy malucha, że po każdej zabawie należy posprzątać.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *