Zajrzyj !

  Korzyści nauki pływania od najmłodszych lat

  Autor dnia 17 czerwca 2016

  Pływanie jest wspaniałą formą rekreacyjnego spędzania wolnego czasu. Jako sport rekreacyjny cieszy się ogromną sympatią wśród wielu osób, tych starszych jak i tych młodszych. Umiejętność poruszania się w wodzie pozwala na wspaniałą zabawę, poprawę naszego zdrowia, aktywnym spędzaniu czasu czy poprawie kondycji bez obciążania stawów i innych możliwych urazów, co w dzisiejszych czasach jest problemem nie tylko osób w podeszłym wieku, ale również i dzieci od najmłodszych lat.

  Pływanie należy do tej samej grupy aktywności fizycznej, co bieganie czy jazda na rowerze. Jest treningiem aerobowym, czyli takim, podczas którego mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii.

  _MG_6295 (800x533)

  Człowiek rodzi się z odruchem pływania. Ale ponieważ we wczesnym dzieciństwie odruch ten nie jest podtrzymywany – zanika. Musimy więc na nowo uczyć się poruszania w wodzie, co nie każdemu przychodzi z łatwością. Warto jednak zdobyć tę umiejętność, bo pływanie to zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności, odpowiednia dla osób w każdym wieku, również chorych. Nie obciąża bowiem układu ruchu, a wysiłek rozkłada się równomiernie na całe ciało.

  Obecny rynek proponuje różne rodzaje zajęć na basenach, oswajanie z wodą dla niemowląt, naukę i doskonalenie pływania dla dzieci i dorosłych, podwodny spinning czy aqua aerobik, z którego korzystają głównie Panie.

  Więcej o kolejnych etapach nauki pływania dla dziecka przeczytasz na: http://www.agamasport.pl/nauka-plywania-krakow/

  Pływanie ? dlaczego warto

  Nasuwa się pytanie, dlaczego warto posyłać dzieci na basen i jakie korzyści niesie ze sobą nauka pływania od najmłodszych lat?

  >>> PRZEWALCZYĆ STRACH: oswajanie niemowląt oraz pierwsze chwile w wodzie, pozwalają na efektywną naukę pływania w późniejszych latach. Dodatkowym atutem nauki pływania w najmłodszym wieku jest to, że dzieci znacznie szybciej niż dorośli przyzwyczajają się do wody, co przekłada się na lepsze rezultaty w czasie nauki pływania. Podczas adaptacji na zajęciach z niemowlętami biorą udział rodzice, co pogłębia więź rodzic-dziecko oraz wpływa korzystnie na interakcję w innymi uczestnikami kursu.

  Adaptacja z wodą od najmłodszych lat hartuje organizm, zwiększa odporność na infekcje oraz zapobiega powstawaniu wad postawy w późniejszych latach. Ponad to pływanie jest wspaniałą formą aktywnego wypoczynku, ponieważ pomaga utrzymać kondycję oraz sprawia, że jesteśmy rozluźnieni i zrelaksowani. Aktywność w wodzie jest również doskonałym rozwiązaniem w przypadku młodych ludzi borykających się z problemami nadwagi i otyłości.

  >>>   SPORT TO ZDROWIE: regularne pływanie rekreacyjne od najmłodszych lat pozwala na harmonijny rozwój ciała. Pływając uruchamiamy cały narząd ruchu, a za tym idzie stopniowy, jednolity i delikatny rozrost tkanki mięśniowej w każdej partii ciała. Symetryczna praca ciała pozwala obu częściom ciała na taki sam rozwój.

  Dodatkowo aktywność fizyczna w wodzie jest zbawienna dla organizmu, co ma związek z działaniem wody na ciało, które podczas pływania jest odciążone i ułożone w innej pozycji niż zwykle. Woda masuje je, a nowe bodźce działają na centralne ośrodki mózgowe. Co świetnie wspomaga rozwój psychiczny dziecka i ułatwia naukę.

  Poza tym pływanie poprawia krążenie, dzięki czemu wzmacniany jest nasz układ nerwowy, a także mięsnie oddechowe. Poprzez wykonywanie częstych wdechów i wydechów do wody znacząco poprawia się wydolność organizmu, co skutkuje lepszą akceptacją organizmu na uprawianie sportów (niekoniecznie wodnych) oraz w życiu codziennym.

  >>>   PŁYWANIE, JAKO REKREACJA: umiejętność pływania znacznie zwiększa bezpieczeństwo nad otwartymi wodami. Podczas letniego wypoczynku nad morzem czy jeziorem dzieci czują się pewniej korzystając z wody oraz sprzętu wodnego. Ponad to nasze dziecko może wówczas spokojnie próbować sił w innych sportach wodnych, takich jak kajakarstwo, żeglarstwo i inne. Pływanie samo w sobie jest doskonałą rozrywką, a dodatkowo w połączeniu z grami i zabawami jest świetnym pomysłem na aktywny wypoczynek dla całej rodziny.

  2 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *