Zajrzyj !

  Mali, kreatywni artyści

  Autor dnia 29 listopada 2017

  Zabawy plastyczne, czy też twórczość plastyczna, odgrywają ogromną rolę w życiu każdego dziecka. Dzieci są osobami niezwykle wrażliwymi, do wszechstronnego rozwoju potrzebują także kontaktu ze sztukami plastycznymi: rysunkiem, malowaniem, modelowaniem.

  Działalność artystyczna dzieci

  Rozpoczyna się już we wczesnym okresie życia dziecka. Pierwsze zabawy plastyczne można zacząć już z dziećmi, które mają około 18 miesięcy. Oczywiście ich pierwsze prace plastyczne będą jeszcze bardzo nieporadne, z czasem jednak staną się o wiele lepsze. Rysunki, które są jednym z rodzajów zabaw plastycznych służą nie tylko rozwojowi małej motoryki u dzieci, ale także służą wyrażaniu przez nie swoich uczuć. Mówiąc o wyrażaniu uczuć poprzez rysowanie czy malowanie mamy oczywiście na myśli te prace, które są spontanicznym dziełem dziecka. Zabawy plastyczne dzieci to nie tylko zabawa, ale także nauka, czasem także (w przypadku starszych dzieci) praca.

  Znaczenie zabaw plastycznych dla rozwoju dziecka

  Zabawy plastyczne usprawniają zdolności manualne dzieci, przyczyniają się do rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zabawy plastyczne rozwijają wyobraźnię, służą ćwiczeniu koncentracji i wytrwałości, a przy okazji dają dzieciom mnóstwo radości.

  Techniki, które można wykorzystać w zabawach plastycznych

  W zabawach plastycznych można wykorzystać bardzo różne techniki. Do tych, które są wybierane wyjątkowo często należą:

  • wycinanie;
  • malowanie;
  • rysowanie;
  • lepienie.

  Każdą z tych technik można wykorzystywać oddzielnie, można też je ze sobą łączyć.

  Narzędzia do zabaw plastycznych

  Do zabaw plastycznych można wykorzystać:

  • plastelinę;
  • modelinę;
  • kredki świecowe;
  • pisaki;
  • flamastry;
  • farby plakatowe (w przypadku starszych dzieci mogą być także farby akwarelowe);
  • farby przeznaczone do malowania palcami;
  • pastele olejowe i suche;
  • glinę rzeźbiarską lub samoutwardzalną.

  Wszystkie narzędzia, które będą wykorzystywali mali artyści powinny być dla nich bezpieczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy nie są one toksyczne. Do produktów, które zasługują na pełne zaufanie należą te sygnowane marką Astra. Produkty te są doskonale w naszym kraju znane, korzystali z nich już nasi dziadkowie i rodzice.

  Rola rodziców i wychowawców

  Ich rolą jest przede wszystkim wspieranie twórczości plastycznej dzieci. Rodzice i wychowawcy (szczególnie w przedszkolu) powinni przede wszystkim pamiętać o tym, że należy chwalić każdą, nawet tą najmniej udana, pracę plastyczną dziecka. Rodzice powinni więc powstrzymać się przed krytykowaniem, a także przed porównywanie dokonań plastycznych dziecka z dziełami innych dzieci. W domu warto wybrać miejsce na urządzenie galerii prac plastycznych dziecka. Taką niewielką galerię można urządzić nawet na lodówce.

  Zabawy plastyczne dostarczają dzieciom wiele radości, wspierają ich rozwój, są wstępem do obcowania w przyszłości ze sztuką przez wielkie S. Zabawy plastyczne są także okazją do odkrycia wielkich talentów. W przyszłości z małych artystów mogą wyrosnąć Wielcy Artyści. Rodzice powinni mądrze wspierać rozwój swoich dzieci poprzez zabawy plastyczne.
  —–

  Autor artykułu
  Artykuł został przygotowany przez firmę www.astrapolska.pl producenta artykułów szkolnych, biurowych i artystycznych.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *