Zajrzyj !

    Maria Montessori ? biografia

    Autor dnia 17 stycznia 2018

    Maria Montessori ? dzisiaj stworzona przez nią metoda wychowawcza propagowana jest przez wiele placówek przedszkolnych i szkolnych w naszym kraju. Coraz częściej doceniają ją również rodzice, którzy wykorzystują jej filozofię w ramach wychowania swojej latorośli. Warto wiedzieć o tej kobiecie więcej. Poznanie jej historii pozwoli zdecydować o dalszym propagowaniu tego nurtu albo jego zaniechaniu. Zachęcamy do lektury.

    Maria Montessori i jej dzieciństwo

    Metoda Montessori swoje podłoże ma w doświadczeniach samej autorki. W dużej mierze to jej dzieciństwo wpłynęło na powstanie innowacyjnej filozofii wychowania. Maria urodziła się w 1870 roku we Włoszech. Uczęszczała do szkoły elementarnej we Florencji, a później do szkoły dla chłopców o profilu techniczno-przyrodniczym. To właśnie pierwsze lata edukacji dały jej podstawy do tworzenia nowego nurtu. W szkole przeszkadzał jej zespołowy system nauczania, w którym zupełnie nie brano pod uwagę indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Tam królowała dyscyplina, nie było miejsca na kreatywność ani na wzmożony rozwój. To teoria była priorytetem, o której zresztą zapominano bardzo szybko. W efekcie nie było szans na zainteresowanie edukacją ani rozwój swoich pasji. Małej Marii już wtedy bardzo przeszkadzał fakt, że musi dostosowywać się do sztywnych reguł, chociaż nie do końca jej one odpowiadały.

    Pierwsze sukcesy zawodowe Marii Montessori

    Po zakończeniu edukacji Maria Montessori rozpoczęła pracę w klinice psychiatrycznej, której pacjentami były dzieci. Już wtedy rozpoczęła swoje pierwsze badania, które miały potwierdzić poprawność jej teorii. Wdrażała również pomoce dydaktyczne i autorskie programy edukacyjne w ramach nauczania dzieci ze stwierdzonymi zaburzeniami na tle psychiatrycznym. Zadziwiające było to, że już pod koniec roku dzieci, u których zdiagnozowano upośledzenie umysłowe, osiągały o wiele lepsze wyniki w nauce niż dzieci całkowicie zdrowe.
    Maria, która była pewna skuteczności swojej metody wychowawczej, otworzyła więc pierwszą szkołę dla dzieci z klasy robotniczej. To one miały edukować się zgodnie z indywidualnym tempem rozwoju. To one wymagały zresztą specjalnej opieki i zauważenia indywidualnych potrzeb. W obliczu społecznego wykluczenia tak ważna jest przecież akceptacja otoczenia.

    Metoda Montessori W Polsce i na świecie

    Szkoła Montessori szybko stała się sławna, a sama Maria porzuciła pracę lekarki i w pełni oddała się edukowaniu dzieci zgodnie z przyjętą filozofią. Już w 1909 roku wydała książkę, w której zawarła podstawowe metody, zalecała odpowiednie zabawki kreatywne i pomoce dydaktyczne. W Polsce książka ta została przetłumaczona w 1913 roku. Wtedy też zorganizowano pierwsze szkolenia dla nauczycieli, którzy zainteresowali się metodyką kształcenia według Montessori. Kursy odbywały się początkowo w całej Europie, później również w różnych zakątkach na świecie. Metoda Montessori zaczęła obowiązywać w szkołach publicznych nie tylko we Włoszech, ale również w Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Placówki Montessori szybko powstały we Francji, w Holandii, Polsce, Nowej Zelandii, a nawet w Argentynie, Australii, Chinach, Japonii czy w Indiach.

    Tuż przed wybuchem II wojny światowej Maria Montessori wyjechała do Holandii, później do Indii, by tam propagować swoją filozofię. Tam przeszkoliła ponad 1000 nauczycieli, przedstawiając im najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci i podstawy edukacji z naciskiem na zwracanie uwagi na indywidualne potrzeby oraz harmonię w trakcie ich nauki, zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy.

    Do końca swoich dni Maria Montessori była wierna swoim przekonaniom i starała się je przedstawiać pedagogom. Zmarła w Holandii, tam też jest jej grób. Ciekawostką jest fakt, iż tuż przed śmiercią była dwa razy nominowana do pokojowej nagrody Nobla.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *